Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Tekstowa wersja Kroniki Szkoły Podstawowej w Kalnie, prowadzonej w latach 1946 - 1975.

 

Rok szkolny 1946/47

 


 

Kalinów, dn. 3 września

"Dziś odbyła się inauguracja roku szkolnego 1946/47. Polska szkoła na ziemiach, które powróciły do ojczyzny, została otwarta. Dziwią się ściany pięknej polskiej mowie, która wita gromadkę polskich dzieci. Jest ich 50, w tym : 17 w kl. I, 15 w kl. II, 11 w kl. III, 7 w kl. IV. Twarze roześmiane, radosne, pięknie ubrane. Wojna nie pozostawiła na nich trwałego śladu. Młode umysły powoli zapomniały lata straszliwej kampanii wojennej, dzięki troskliwości rodziców, umiejętnie zaradzających wszelkim brakom powojennym. Do szkoły uczęszczają jedynie dzieci polskie, tutejszych chłopów. Jednak, co za różnorodność. Dzieci z województw centralnych i południowych Polski, mieszają się z małymi repatriantami z terenów Związku Radzieckiego. Współujcie wspaniale. Dzieci się rozumieją. Wiedzą, że muszą się dobrze uczyć. Polska czeka na ich gorące serca i ręce. Tak wiele przecież min i zgliszcz. W okręgu szkoły nie ma ubogich dzieci. Osiedleńcy zajęli majątki poniemieckie, których dotychczasowi właściciele zostali repatriowani do Niemiec. Majątki te znajdowały się w chwili objęcia ich przez osiedleńców w dobrym stanie, dlatego odrazu można było przystąpić energicznie do pracy, do walki o chleb, dla dla wyniszczonej wojną Ojczyzny. Kalinów jest wsią o długości około 800m, leży w pięknym miejscu, gdyż opodal rozciągają się lasy i łąki z poza których zarysowują się kontury "Sobótki". Do powiatowego miasta - Świdnicy prowadzi 10 km, dobra szosa; do gminy w Żarowie jest 3 km. Kilkadziesiąt metrów za Kalinowem leży administracyjnie przynależne do Kalinowa kilkunumerowe osiedle - Wostówka. Prócz tego do okręgu szkoły należy Rogowo (pierwsza po wojnie nazwa nadana dzisiejszej wsi Bożanów -przyp. red.) odległe o 1 km od Kalinowa. Kierowniczką szkoły jest Obywatelka Stefania Czerska, repatriantka z terenów Związku Radzieckiego.

Kalinów, dn, 6 października

Jakoś przełamało się pierwsze trudności, których wcale mało nie było, zarówno materialnych, jak i w nauce. Szkoła była ogromnie zdemolowana przez szabrowników. Powybijane szyby, wyważone drzwi (bez klamek), pęk drutów zwisających z pułapu, kupa śmieci w pokojach - oto wygląd szkoły w maju br. W takiej szkole zamieszkał nowomianowany przez Inspektorat Szkolny kierownik szkoły Obywatelka Stefania Czerska. Przystąpiono natychmiast do remontu szkoły, korzystając z funduszy ofiarowanych przez gminę. I oto dziś czysta i ładna szkoła spełnia zadanie, jakie postawiła jej Ojczyzna. Lepiej przedstawiała się sytuacja z meblami szkolnymi, które nie wymagały specjalnego remontu gdyż zachowały się szczęśliwie w dość dobrym stanie, nadto i dzieci je szanują. Natomiast gorzej przedstawiała się sprawa z poziomem umysłowym i stanem wiedzy, uczniów klas II, III i IV. Dzieci przybyły z różnych szkół, to też wiele było zaniedbanych. Trzeba było zacząć z nimi od początku prawie, tak że dziś jest nieco lepiej, ale w dalszym ciągu czeka ogromna praca. Szkoła posiada tylko jedną siłę, jest nią kierownik szkoły. Lekcje odbywają się systemem łączonym, tzn. I+II, II+III. Jeżeli czas dobrze się rozplanuje, nie sprawia to większych trudności i nie obciąża poziomu nauki.

Kalinów, dn. 6 grudnia

Praca w szkole, w dalszym ciągu wre. Do półrocza już niedaleko. Poziom naukowy uczniów poprawił się znowu. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby rodzice dostatecznie rozumieli zadania szkoły i współpracowali w wychowaniu młodych obywateli. Niestety! Wielu traktuje szkołę, jako coś co weszło w zwyczaj, ale nie jest potrzebne do życia osobistego i społecznego, jak to się słyszy :

- Bo to wicie, Jantoś w piśmie nie kształcony, a dobrze mu -

Analfabeci, to następne zadanie szkoły, "weźmiemy się do nich" w przyszłym roku. Ogromnie ciężka w tym roku zima. Drogi pozawiewane, śniegu po szyję, nadto okropne mrozy, Pewne trudności opóźniły dostaw opału do szkoły i w związku z tym w dniach 4 i 5 grudnia - nauka się nie odbyła.

Kalinów, dn. 6 stycznia

Uroczysta choinka noworoczna. Ruch ogromny, ile radości. Tłumnie też przybyli rodzice. Dzieci dały występ swoim rodzicom, którzy też nie szczędzili im oklasków. Potem odbyły się zabawy i herbatka. Wszyscy są ogromnie zadowoleni. Wszak to pierwsza choinka noworoczna w polskiej szkole. Dzieci przygotowały na ogół dość solidnie występ, co ważne, bo wszak to pierwszy występ. Praca artystyczna zapowiada się więc dobrze, choć jeszcze nie mało trzeba będzie włożyć wysiłku.

Kalinów, dn. 1maja

Święto pracy. Dzieci zbierają się w szkole, skąd wyruszą na pochód do Żarowa. Wszystko odświętnie przystrojone. Ogólna radość. Z proporczykami i transparentami w ręku udają się dzieci do Żarowa. Żarów ledwie może pomieścić tyle ludzi, którzy tu przybyli z całej gminy. Rusza pochód. Przed trybuną honorową przewijają się barwne szeregi ze sztandarami, transparentami. Przechodzą partie polityczne (PPR i PPS), organizacje społeczne i zawodowe. Rozlegają się długo niemilknące oklaski. Dzieci porywa fala ogólnej radości. Z młodych piersi dobywa się okrzyk radosnej przyszłości "Niech żyje". Wszak to klasa robotnicza obchodzi dziś swe radosne, bo w wyzwolonej Ojczyźnie, bo na prapolskich ziemiach - święta. Dzieci to rozumieją, rozumieją, rozumieją, że tylko klasa robotnicza zapewni im spokojną i radosna przyszłość.

Kalinów, dn. 3 maja

Nieprzebrzmiały jeszcze echa pierwszomajowe, gdy obchodzimy nowe święto zwane Dniem Oświaty. Święto to ma jednak swój głęboki wydźwięk społeczny. Od pierwszych chwil swojego istnienia Polska Ludowa rozpoczęła walkę o oświatę. Jeszcze dymiły zgliszcza, gdy powstawały pierwsze szkoły. Ale ziarno wiedzy padło na nowy grunt, padało ono w umysły tych, którym sanacyjny ustrój nie dał warunków do nauki. Rozpoczęto walkę z analfabetyzmem na wszystkich frontach, która wkrótce znajdzie oddźwięk i w Kalinowie, bo i tu są analfabeci. Państwo łoży ogromne sumy na rozwój oświaty i szkół. Czyż szkoła w Kalinowie, nie jest tego wymownym dowodem? Gdy dołączymy do tego ogromny nakład czasopism i książek, rozwój wydawnictw, mamy całokształt troski Państwa Ludowego, klasy robotniczej o oświatę. W szkole urządzono dzieciom pogadankę o nowych zadaniach oświaty ludowej.

Kalinów, dn. 9 maja

Maj można nazwać "miesiącem świąt", bo tyle w nim obchodzimy uroczystości i pamiątek. Choćby dzisiaj. Święto Zwycięstwa. Oczywiście dzień wolny od zajęć szkolnych. Tylko pogadanka dla dzieci. Wszak to jeszcze pokolenie wojny. Pamiętają nieco okropności wojny. Na wspomnienie niedawnej przeszłości z niejednego oka kapnęła łza. Ten stracił wujka, tamten starszą siostrę. Coraz żywiej w oczach stają postacie brutalnych faszystowskich żołdaków. Dzieci mówią :

- Proszę pani, my już więcej wojny nie chcemy!

- Wojna tylko zabija i niszczy! - wołają drudzy.

Treść pogadanki idzie dalej. Twarze powoli się wypogadzają. Wspominamy o pomocy dla nas Związku Radzieckiego i wspaniałych perspektywach rozwoju naszej Ojczyzny w nowych warunkach. "Polska Ludowa - to kraj silny, który nie boi się najazdu wroga - kończy się pogadanka - ale swą siłę musi kształtować, czeka więc na wasze ręce i serca, musicie dobrze się uczyć, aby nie zawieść nadziei, jakie pokłada w was naród"

- Będziemy mieć same piątki! - wołają - Zobaczymy, bo koniec roku blisko.

Kalinów, dn. 28 czerwca

23 czerwca "święto morza". Wycieczka na staw, który miał wzbudzić w dzieciach obraz przybliżony morza. No i pogadanka. Wszak odzyskaliśmy tyle morza. Nie można koło tego faktu przejść obojętnie. Morze nie tylko wzbogaci nas, ale i wzmocni politycznie. Dzielni polscy marynarze czujnie strzegą naszych morskich granic. - Ja będę marynarzem - woła najmniejszy uczeń II kl. wywołując ogólną falę śmiechu. Zapatrzone w piętrzące się fale dużego stawu śpiewają dzieci marynarskie pieśni : Morze nasze morze, Wesoła marynarska wiara. Jeszcze 5 dni i dawno oczekiwany koniec roku. Dzieci i tym razem przygotowały występ. Przybyli prawie wszyscy rodzice. Występ udał się znakomicie. W kilku słowach, kierowniczka szkoły podsumowała wyniki. Potem rozdanie świadectw. Drżące wyczekiwanie, gorączkowy rumieniec na twarzy i oczy wlepione w pliki świadectw. Padają nazwiska, dzieci podchodzą i odbierają świadectwa. Po odejściu od kierowniczki miny różne. Jedni biegają szybko do rodziców szukając ich w tłumie, drudzy się patrzą, aby rodziców w tłumie nie znaleźć, tych ostatnich na szczęście jest bardzo mało. Na sali gwar i ożywienie. Wszyscy rozchodzą się do domów powoli. Tak wyglądało pierwsze zakończenie roku szkolnego w wolnej polskiej szkole.


Rok szkolny 1947/48

 


 

Kalinów, dn. 3 września

Rozpoczęto dziś drugi rok mozolnej pracy szkolnej. W bieżącym roku szkoła liczy 47 dzieci, w tym : 10 w kl. I, 14 w kl. II, 12 w kl. III, 11 w kl. IV. Dzieci, które ukończyły w ubiegłym roku szkolnym kl. IV, uczęszczają do kl. V do Żarowa. Dzieci, witają odświeżone sale szkolne w okresie wakacji. Będzie się przyjemnie uczyć w czystych i zdrowych pomieszczeniach.

Kalinów, dn. 1 listopada

Pamiątka zmarłych bohaterów. Dzień wolny od nauki. Wczoraj wygłoszono dzieciom pogadankę.

Kalinów, dn. 7 grudnia

Dzieci odegrały sztukę p.t. "Święty Mikołaj". Widzów było bardzo dużo. Sztukę odegrano w sali Domu Ludowego. Dzieci znakomicie się popisały, choć warunki dosyć trudne. Trójkątna, mała scena i inne braki techniczne musiano własnym przemysłem zlikwidować. Po przedstawieniu św. Mikołaj rozdał dzieciom podarki. Z dochodu postanowiono zakupić książki do skromnej na razie biblioteki szkolnej.

Kalinów dn. 18 kwietnia

Z początkiem kwietnia obchodziliśmy Tydzień Ziem Zachodnich, w ciągu którego wygłoszono szereg pogadanek naświetlających historie Ziem Zachodnich i ich znaczenie społeczne, polityczne i gospodarcze dla kraju. Dziś t.j. 18 kwietnia dzieci odegrały następną sztukę p.t. "Strach ma wielkie oczy. Świetlica w Domu Ludowym, ledwie zdołała pomieścić licznie przybyłych widzów. Dochód, dosyć pokaźny, przeznaczono na wycieczkę.

Kalinów, dn. 24 kwietnia

Dzień lasu i ochrony przyrody. Nauki nie ma, ale dzieci przyszły do szkoły. Okolicznościowa pogadanka. Wojna zniszczyła setki drzew, stratowała lasy, zabiła zwierzynę. Odbudowujemy i rozwijamy własny przemysł, komunikację, transport, budujemy nowe domy i obiekty. Drzewo jest nieodzownym surowcem. nadto piękno przyrody wchodzi w zakres dorobku kulturalnego narodu. Po pogadance odbyła się wycieczka do lasu w Mrowinach.

Kalinów, dn. 30 maja

W maju wydarzyło się szereg faktów, godnych zanotowania. I tak :

1 maja - Święto Pracy, pochód w Żarowie, niemniej wspaniały i radosny, niż w roku ubiegłym.

2 maja : Święto Oświaty, dzieci kwestowały na cele oświatowe.

9 maja : Święto Zwycięstwa, ponieważ wypadło w niedzielę, 8 maja wygłoszono dzieciom pogadankę okolicznościową.

30 maja w szkole odbyło się uroczyste Święto matki.

Kalinów, dn. 7 czerwca

Wycieczka do Choiny, niedaleko Świdnicy, do starego piastowskiego zamku. Choina leży na górze, wśród lasów, piękny krajobraz. Dzieci ogromnie interesowały się staropolskimi pamiątkami piastowskiego zamku. (Choina, to pierwsza po wojnie nazwa nadana wsi Zagórze Śląskie. Celem wycieczki zatem, był Zamek Grodno - przyp. red.)

Kalinów, dn. 26 czerwca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego. Drugi rok pracy dał znacznie lepsze wyniki. Niepromowanych jest tylko znikoma liczba.


Rok szkolny 1948/49

 


 

Kalinów, dn. 1 września

Inauguracja nowego roku szkolnego. Dorobek i doświadczenia dwu poprzednich lat, są ogromne pomocne w planowaniu pracy na rok bieżący. Szkoła Podstawowa w Kalinowie ustawicznie się rozwija. W bieżącym roku szkolnym, podniesiono stopień organizacyjny szkoły do pięciu klas. Szkoła liczy 64 uczniów, w tym : 6 w kl. I, 12 w kl. II, 18 w kl. III, 14 w kl. IV, 14 w kl. V. Niestety brak drugiej siły i kierowniczka szkoły Ob. Stefania Czerska "ciągnie" pięć klas czekając cierpliwie na pomoc. Z tej racji, że utworzono kl. V, zeszłoroczni "absolwenci" szkoły nie odeszli do Żarowa, co więcej, przybyło jeszcze wielu innych.

Kalno, dn. 7 października

Nazwa wsi została przemianowana z Kalinowa na Kalno. Dziś rozpoczęliśmy miesiąc przyjaźni polsko-radzieckiej. Dzieci zredagowały odpowiednią gazetkę, śpiewały pieśni, deklamowały wiersze. Kierowniczka szkoły wygłosiła pogadankę. Takich pogadanek zaplanowano więcej.

Kalno, dn. 12 października

We Wrocławiu otwarto przed paru miesiącami Wystawę Ziem Odzyskanych. Dzieci wciąż marzyły o jej oglądnięciu, słuchając opowiadań starszych. Wreszcie doczekały się. Dzisiaj właśnie odbyła się wycieczka do Wrocławia na słynne WZO. Dzieci były zachwycone. Wszystko ich interesowało : maszyny, przemysł, rolnictwo, transport, handel. Naprawdę było co podziwiać. I pomyśleć, że to wszystko dokonało się w ciągu 3 lat po wojnie. Dzieci ugruntowały się w przekonaniu, że Państwo Ludowe gorąco się troszczy o człowieka, dobrobyt i potęgę narodu.

Kalno, dn. 17 grudnia

Kongres Zjednoczeniowy w Warszawie. Uroczysta akademia w szkole. Obecni przedstawiciele Zjednoczonej Partii. Przemówienia, występy dzieci. Ogólna radość, bo przecież zjednoczenie to - wzmocnienie siły i żywotności naszej klasy robotniczej. Wreszcie postanowiono "skończyć" z analfabetami i półanalfabetami. Ciężko było ich zgromadzić. Jedni się wstydzili, drugim się nie chciało. Wreszcie pękły ostatnie zapory i 5 listopada kurs dla dorosłych był gotowy. Obecnie uczęszcza 13 słuchaczy. "Biorą się" do roboty. Zrozumieli, że nie mają czego się wstydzić, że analfabetyzm, to skutek poprzedniego, sanacyjnego ustroju.

Kalno, dn. 21 stycznia

25 lecie śmierci Lenina. Poranek. Pieśni, deklamacje, odpowiednia pogadanka. Dzieci zredagowały okolicznościową gazetkę.

Kalno, dn. 23 lutego

2 lutego dzień wolny od nauki. Dzieci zebrały się w szkole o godzinie 9-tej i wysłuchały pogadanki o zwycięskiej ofensywie Armii Czerwonej i I Armii Wojska Polskiego. Dzieci słuchały z przejęciem i zainteresowaniem, czego dowodem była seria rzeczowych pytań, po pogadance. Dziś obchodzimy inną ważną pamiątkę, mianowicie XXXI rocznicę powstania Armii Czerwonej. Okolicznościowa pogadanka. Zredagowano fotogazetkę, przedstawiającą sceny z życia Armii Czerwonej, z okresu Wielkiej Rewolucji i II wojny światowej.

31 marca zakończono rok szkolny 1948/49 na kursie dla dorosłych. Kurs dał wyniki zadowalające. Do zakończenia nauki na semestrze uczęszczało 8 uczniów, w tym 5 mężczyzn, 3 kobiety. Uczniowie pochodzą ze środowiska chłopskiego, zawodowo nie są nigdzie zatrudnieni. Odbyło się 95 dni nauki, czyli 205 godzin lekcyjnych. Kurs odbywał się bezpłatnie, w sali budynku szkolnego. Lekcje prowadziła Obywatelka Stefania Czerska, kierowniczka szkoły. 3 kwietnia, w niedzielę odbyły się wybory do komitetu rodzicielskiego, na których odczytano odnośne zarządzenie Ministra Oświaty i wygłoszono referat o zadaniach Komitetu Rodzicielskiego w świetle wytycznych Kongresu Zjednoczeniowego. Do Komitetu Rodzicielskiego wybrano 8 członków, w tym : 2 PZPR, 2 SL i 4 bezpartyjnych. Prócz tego wybrano Komisję Rewizyjną w składzie 3 osób (PZPR, SL i bezpartyjna). Przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego wybrano Józefa Jakubca (SL). Dziś wreszcie szkoła otrzymała druga siłę. Jest nią Obywatelka Irena Kubiak, nauczycielka zdobywająca kwalifikacje. Mieszkanie dla nauczycielki znajduje się w szkole na II piętrze.

Kalno, dn. 22 maja

23 kwietnia odbyło się powiedzenie Komitetu Rodzicielskiego w obecności wszystkich jego członków i sekretarza Partii. Po odczytaniu referatu w sprawie Święta Majowego, omówiono dokładnie urządzenie uroczystości w dniu Święta Pracy. Święto Pracy uczczono uroczystą akademią, urozmaiconą występami dzieci. 1 maja jak corocznie dzieci wzięły udział w pochodzie, w Żarowie. 3 maja Święto Oświaty, Prasy i Książki. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie gromadzkiej świetlicy.

Kalno, dn. 28 czerwca

W dniach 14, 15, 17 i 18 czerwca, odbyły się egzaminy piśmienne i ustne z języka polskiego i matematyki w kl V. Egzamin miał charakter sprawdzający, wyniki dobre. 13 czerwca odbyło się zebranie Komitetu Rodzicielskiego z udziałem wszystkich członków. Omówiono program zabawy, wybrano komitet zabawowy. Dochód z zabawy, która odbędzie się w Bożanowie, postanowiono przeznaczyć na wycieczkę do Cieplic. Poruszono tez kwestię zakończenia roku szkolnego. Dziś zakończenie roku szkolnego. liczba promowanych większa niż w roku ubiegłym.


Rok szkolny 1949/50

 


 

Kalno, dn. 1 września

Rozpoczęcie roku szkolnego uroczystą akademią. Na akademii obecni rodzice, goście, przedstawiciele Partii i organizacji. Przemówienia i występy dzieci. Stopień organizacyjny szkoły w dalszym ciągu podniesiony. Obecnie szkoła ma sześć klas, dwu nauczycieli, uczy 67 dzieci w tym : 12 w kl VI, 11 w kl. V, 16 w kl. IV, 13 w kl. III, 7 w kl. II, 8 w kl. I.

Kalno, dn. 20 października

Po raz drugi wyświetlano dziś w szkole filmy naukowe dla dzieci. Pierwszy raz wyświetlano 23 września. Film stanowi ogromną pomoc w nauce, Dzieci są bardzo zadowolone. Niektóre po raz pierwszy widziały prawdziwe kino.

Kalno, dn. 6 listopada

Akademia uroczysta z okazji zakończenia miesiąca pogłębiania przyjaźni polsko-radzieckiej. Deklamacje, pieśni, tańce. Akademię zakończono Międzynarodówką. Dzisiaj, przed akademią odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Rodzicielskiego, poświęcone sprawie uroczystej akademii.

Kalno, dn. 27 listopada

Radiofonizacja szkoły. W związku z tym odpowiednia uroczystość. Szkoła otrzymała piękny i silny odbiornik, dzierżoniowskiej produkcji, typu Aga-2 i 2 głośniki, do dwu klas. Radio szybko zainstalowano i dziś wspaniale grało. Dzieci bardzo się cieszą. Będzie można słuchać, tak bardzo ciekawych audycji szkolnych, pieśni, muzyki. Szybko, bo na falach eteru będą docierały do nas wiadomości o tym, co dzieje się w kraju i na świecie.

Kalno, dni. 21 grudnia

Dzień urodzin towarzysza Generalissimusa Józefa Stalina. Szkoła uczciła ten pamiętny dzień, uroczystym wieczorem, na którym deklamowano wiersze, śpiewano pieśni o towarzyszu Stalinie. Prócz dzieci było obecnych wiele gości, rodziców.

Kalno, dn. 21 stycznia

Komitet Rodzicielski na zebraniu w dniu 16 stycznia, uchwalił urządzenie w szkole choinki noworocznej dnia 21 stycznia. Na urządzenie choinki wzięto funduszy, które dotąd posiadał Komitet Rodzicielski. Choinka oczywiście udała się. Dzieci bawiły się wesoło i przyjemnie. Po występie zespołu szkolnego odbyła się herbatka dla dzieci. Wszystkie dzieci trzymały podarki noworoczne. Na uroczystości choinkowej byli obecni rodzice i liczni goście. Akademia w Tygodniu Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej. Po akademii odbyło się spotkanie dzieci z młodzieżą ZMP-owską. Starsi koledzy z ZMP opowiadali ciekawym dzieciom o swojej pracy dla Ojczyzny i narodu.

Kalno, dn. 31 marca

Zakończenie roku szkolnego 1949/50 na kursie dla dorosłych. Nauka na kursie rozpoczął się 14 listopada 1949 roku. Zaczęło uczęszczać 7 uczniów, w tym 4 z Kalna, 3 z Bożanowa. Kurs ukończyło 4 uczniów. Naukę prowadziło 2 nauczycieli : kierownik szkoły, Obywatelka Stefania Czerska i Obywatelka Irena Kubiak. Kurs był czterokrotnie hospitowany przez czynniki nadrzędne. Poziom pracy i stosunek do nauki uczniów wyższy niż w ubiegłym roku szkolnym. Na podkreślenie zasługuje fakt, że bardzo pilnie uczęszczali uczniowie z odległego Bożanowa.

Kalno, dn. 1 maja

15 kwietnia odbyło się zebranie Komitetu Rodzicielskiego, na którym omówiono zagadnienia, związane z obchodem Święta Pracy. Dnia 29 kwietnia odbyła się w świetlicy gromadzkiej akademia ku czci Święta Pracy. Inscenizacje, chór, deklamacje. Cześć oficjalną przygotowała Partia. Dziś dzieci wzięły udział w pochodzie pierwszomajowym w Żarowie. Gromada dostarczyła ???? które odwiozły dzieci do Żarowa. Po pochodzie dzieci dały w świetlicy fabryki "Silesia" występ, długo przez publiczność oklaskiwany.

Kalno, dn. 6 czerwca

Wycieczka do Cieplic i Podgórzyna. Jazda doskonała. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały pamiątki i piękno prapolskiej Ziemi Śląskiej.

Kalno, dn. 23 czerwca

Zakończenie roku szkolnego. Uroczysta akademia. Obecni goście, rodzice. Po akademii rozdanie świadectw.

23 czerwca szkoła liczyła 67 dzieci w tym : 7 w kl. I, 9 w kl. II, 11 w kl. III, 16 w kl. IV, 13 w kl. V, 11 w kl. VI. Jak z powyższego wynika, choć suma ogólna jest stała, to jednak w poszczególnych klasach dał się zanotować ruch uczniów.

Promowanych zostało 59 uczniów, w tym 11 w kl. VI, 10 w kl. V, 14 w kl. IV, 9 w kl. III, 9 w kl. II, 6 w kl. I. Pozostało w tej samej klasie 6, w tym : 1 w kl. I, 2 w kl. III, 2 w kl. IV, 1 w kl. V. Nieklasyfikowanych 1; poprawkę otrzymał 1 uczeń.


Rok szkolny 1950/51

 


 

Kalno, dn. 1 września

Nowy rok szkolnej pracy rozpoczął się. Dzieci ledwie poznały swoją szkołę. Witały je odświeżone klasy, czyste ławki i okna, mile się do nich uśmiechały. Stopień organizacyjny szkoły i skład grona nauczycielskiego pozostał bez zmian. Szkoła obecnie uczy 56 uczniów, w tym : 6 w kl. VI, 15 w kl. V, 12 w kl. IV, 9 w kl. III, 6 w kl. II, 8 w kl. I.

Kalno, dn 7 listopada.

Rocznica Rewolucji Październikowej. Dzieci wzięły udział w uroczystej akademii, jaka odbyła się w świetlicy gromadzkiej z udziałem licznie zgromadzonej ludności miejscowej, Bożanowa i gości. Po referacie, dyskusji i przemówieniach, dzieci dały występ owacyjnie przez publiczność oklaskiwany. Przed dzisiejszą uroczystością, 18 października zwołano uroczyste zebranie Komitetu Rodzicielskiego z udziałem kierownika szkoły, członków Partii i MP. Zebranie poświęcono omówieniu spraw związanych z organizacją dzisiejszej akademii. Na zebraniu kierowniczka szkoły obywatelka Stefania Czerska wygłosiła referat o Rewolucji Październikowej, długo przez zebranych dyskutowany i rozwijany.

Kalno dn. 20 listopada

II Światowy Kongres Pokoju. W związku z tym urządzono w szkole masówkę. Zaproszono przedstawicieli Partii i ZMP, po pogadance odbyła się krótka dyskusja dzieci, zresztą bardzo rzeczowa, wygłoszono wiersze i odśpiewano pieśni o pokoju.

Kalno, dn. 21 grudnia.

Dzień urodzin towarzysza Józefa Stalina. Zorganizowano uroczystą akademię. Prócz dzieci udział wzięło gromadzkie koło ZMP. Obecni byli rodzice, goście i przedstawiciele Partii. Sprawę organizacji dzisiejszej uroczystości omówiono na posiedzeniu Komitetu Rodzicielskiego w dniu 17 grudnia.

Kalno, dn. 7 stycznia.

Choinka noworoczna. Organizację choinki noworocznej omówiono na wspomnianym posiedzeniu Komitetu Rodzicielskiego dnia 17 grudnia. Wesoło i radośnie witały dzieci nowy rok 1951. Szczególniejszą atrakcję wywołała "wędka szczęścia". Prawie każdy znalazł tu coś stosownego dla siebie. Po części artystycznej odbyła się herbatka, następnie zabawy dzieci.

Kalno, dn. 3 maja.

19 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Pracy. Akademia odbyła się w gromadzkiej świetlicy, wypełnionej po brzegi. Po części oficjalnej, dzieci wystąpiły z częścią artystyczną. 1 maja, dzień Święta Pracy. Dzieci wzięły udział w manifestacji, która odbyła się w Żarowie. Dziś. t.j. 3 maja dzień Oświaty, Książki i Prasy, a w związku z tym okolicznościowa pogadanka.

Kalno, dni. 1 czerwca.

Międzynarodowy Dzień Dziecka. Troska Państwa Ludowego o wychowanie i przyszłość naszych młodych obywateli, znajduje między innymi wyraz w ustanowieniu dzisiejszego święta. W Żarowie odbył się pochód, w którym wzięły udział i nasze dzieci.

Kalno, dn. 3 czerwca.

Uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Dziecka trwają jeszcze dziś. W Żarowie odbyła się centralna akademia, na której wystąpiły też dzieci tutejszej szkoły. Po centralnej akademii dzieci zostały odwiezione do niedalekich Mrowin, gdzie przygotowano dla nich obiad, zabawy i inne imprezy atrakcyjne. Na 15 VI zaplanowano wycieczkę do Wrocławia.

Kalno, dn. 23 czerwca.

Zakończenie roku szkolnego. Akademia. Przemówienie sprawozdawcze kierownika szkoły, w którym zostały omówione wyniki całorocznej pracy uczniów, oraz znaczenie otrzymanych promocji w świetle realizacji planu 6-letniego, przez młodzież szkolną. W chwili obecnej szkoła liczy 55 uczniów. Wszyscy zostali klasyfikowani. Promowano : 6 w kl. VI, 14 w kl. V, 10 w kl. IV, 8 w kl. III, 5 w kl. II, 7 w kl. I. Niepromowano czterech uczniów, mianowicie : 2 w kl. IV, 1 w kl. II i 1 w kl. I. 1 uczeń kl. V otrzymał poprawkę.


Rok szkolny 1951/52

 


 

Kalno, dn. 1 września.

Początek roku szkolnego. Uroczysta akademia. Przemówienia, występy dzieci. Na sali mnóstwo gości, rodzice. Sale szkolne odnowione, czyste. Stopień organizacyjny szkoły bez zmian. Szkoła posiada 6 klas. Liczy obecnie 56 dzieci, w tym w kl. I 10, w kl. II, 8, w kl. III 4, w kl. IV 10, w kl. V 10, w kl. VI 14. Drugą siłą jest absolwentka ze Świdnicy obywatelka Maria Pietuczak. 31 sierpnia odbył się uroczysty capsrzyk. Dzieci zebrały się o godzinie 20 w szkole. Nauczycielka Irena Kubiak odeszła na kierownictwo do Słotwiny koło Świdnicy.

Kalno, dn. 12 października.

Tydzień LPŻ, akademia okolicznościowa. W szkole istnieje Liga Przyjaciół Żołnierza. Wydano okolicznościową gazetkę fotomontażową, która również podkreśla momenty wskazujące na przyjaźń krwi łączącą żołnierza polskiego i radzieckiego. Z zainteresowaniem młodzież wysłuchała odpowiedniego odczytu.

Kalno, dn. 5 listopada.

34 rocznica Wielkiej Rewolucji Październikowej. Akademia w świetlicy gromadzkiej. W urządzeniu akademia wzięła udział młodzież spółdzielcza zorganizowana w ZMP. Sala wypełniona po brzegi. Występ dzieci oklaskiwany owacyjnie przez obecnych.

Kalno, dn. 8 grudnia.

Wałbrzyski Teatr Kukiełkowy wystawił dla dzieci sztukę pt. "Wawrzyńcowy sad". Dzieci naszej szkoły, zostały odwiezione do Żarowa, gdzie w świetlicy fabryki "Silesia" odbyło się przedstawienie.

Kalno, dn. 9 stycznia.

Uroczystość choinkowa. Dziś o 15.00 odbyła się uroczystość choinkowa. Na uroczystość przybyli prócz dzieci - rodzice, goście. Na wzmiankę zasługuje fakt, że było bardzo dużo dzieci w wieku przedszkolnym, którymi starannie zajęli się uczniowie. Sala była wypełniona po brzegi. Wielką radością witały dzieci Dziadka Mroza, który przyniósł paczki. Po występach odbyła się herbatka.

Kalno, dn. 3 lutego.

Kulig na sankach do Bystrzycy Dolnej. Dzięki pomocy Spółdzielni Produkcyjnej, która dostarczyła koni i sanek, kulig odbył się w piękny, słoneczny dzień. Dzieci przed południem zebrały się w szkole, skąd wyjechały do Bystrzycy Dolnej. Droga prowadziła przez Świdnicę, gdzie niestety, jazda była nieco gorsza, gdyż tutaj ruch miejski "zlikwidował" śnieg. W Bystrzycy Dolnej w szkole odbyło się spotkanie naszych dzieci z tamtejszymi, a następnie wspólna herbatka. W dniu dzisiejszym również część uczniów wzięła udział w Igrzyskach Harcerskich w Świebodzicach.

Kalno, dn. 20 kwietnia.

Odbyło się walne zebranie rodziców, na którym omówiono zagadnienia wychowawcze i przygotowania do Święta Pracy. Omówiono współpracę rodziców w wychowaniu młodzieży w duchu ludowego patriotyzmu i proletariackiego internacjonalizmu. Kierownik szkoły apelował do rodziców, aby stworzyli odpowiednie warunki dzieciom biorącym udział w akademii 1-majowej, oraz o udzielenie w tym względzie pomocy materialnej szkole, wykonanie strojów.

Kalno, dn. 27 kwietnia.

Akademia na Święto Pracy. Akademia tym razem odbyła się w Bożanowie, w gromadzkiej świetlicy. W akademii wzięli jednak udział i chłopi z Kalna. Część oficjalną rozpoczął towarzysz Plewniak Stanisław powołując prezydium (zebrania) akademii. Referat okolicznościowy wygłosił sekretarz powiatowy PZPR. Na część artystyczną złożyły się występy dzieci. Po występach odbyła się zabawa taneczna dla starszych. Dzieci z Kalna zostały do domów odwiezione samochodem.

Kalno, dn. 1 maja.

Święto Pracy. Dzieci udały się do Żarowa, gdzie odbył się wspaniały pochód. Dzieci wiejskie były owacyjnie oklaskiwane przez swoich miejskich kolegów.

Kalno, dn. 1 czerwca

Międzynarodowy Dzień Dziecka. 31 maja odbyła się odpowiednia akademia z udziałem rodziców i gości. Wydano okolicznościową gazetkę fotomontażową, ilustrujące życie dzieci w krajach demokracji ludowej i Związku Radzieckim. Dziś nasze dzieci zostały odwiezione do Żarowa, gdzie wzięły czynny udział w akademii.

Kalno, dn. 25 czerwca.

10 czerwca odbyła się wycieczka do Cieplic i okolic Jeleniej Góry. Uczniowie mieli możność podziwiać piękno ziemi śląskiej, jak również zapoznali się z wieloma pamiątkami naszej przeszłości. Dziś zakończenie roku szkolnego, Uroczysta akademia. przemówienie kierownika szkoły, przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego i ZMP. Występy. Po rozdaniu świadectw zrobiono wspólne zdjęcie całej szkoły. Z końcem roku, szkoła liczyła 57 dzieci, w tym w kl. VI : 13, w kl. V : 12, w kl. IV : 11, w kl. III : 4, w kl. II : 8, w kl. I : 9. Promocję uzyskało ogółem 46 dzieci, w tym : w kl. VI : 9, w kl. V : 9, w kl. IV :8, w kl. III : 4, w kl. II : 8, w kl. I : 8. Niepromowanych jest 11 uczniów, w tym w kl. VI : 3+ 1 poprawka, w kl. V : 2+1 poprawka, w kl. IV : 3, w kl I : 1.



Rok szkolny 1952/53

 


 

Kalno, dn. 1 września.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Akademia. Przemówienia. Do pracy w szkole Wydział Oświaty przeznaczył nauczyciela niekwalifikowanego obywatela Aleksandra Malca. Szkoła ogółem liczy 48 uczniów, tzn : w kl VI - 14, w kl. V - 7, w kl. IV - 6, w kl. III - 8, w kl. II - 8, w kl. I - 5.

Kalno, dn. 12 października.

Występ w świetlicy gromadzkiej w Dzień Żołnierza Polskiego. Na występie byli obecni rodzice, spółdzielcy i goście. Na występ złożyły się inscenizacje, pieśni i deklamacje o tematy aktualnej. W szkole wydano okolicznościową fotogazetkę. Spotkanie z posłami do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Spotkanie odbyło się w Żarowie. Dzieci miały możność zapoznać się z tymi, którzy nas będą w Sejmie reprezentować. Spotkanie wywarło na dzieciach, głębokie i dodatnie wrażenie.

Kalno, dn. 20 listopada.

Ponieważ dotychczasowy nauczyciel obywatel Malec Aleksander odszedł do wojska, 17, 18 i 19 listopada wszystkie klasy (sześć) uczyła kierownik szkoły. Dziś przybył nowy nauczyciel, niekwalifikowany, obywatel Bogdan Jakiel.

Kalno, dn. 11 stycznia.

Choinka noworoczna. Jak corocznie dzieci radośnie witały nowy rok. Urządzeniu choinki, poświęcono część obrad Komitetu Rodzicielskiego w dniu 13 grudnia. Na uroczystość zaproszono rodziców z małymi dziećmi pozaszkolnymi. Nadto byli obecni rodzice dzieci szkolnych, oraz liczni inni goście. Po występach Dziad Mróz przyniósł dzieciom podarki, które sprawili rodzice. Dla biednych dzieci, Komitet Rodzicielski wyasygnował 100zł na podarki. Następnie odbyła się wspólna herbatka, a po niej zabawy.

Kalno, dn. 24 stycznia.

Rozliczenie w Spółdzielni Produkcyjnej w Kalnie. Spółdzielcy zaprosili uczniów na swoje roczne rozliczenie dochodów. Dzieci miały możność poznać bliżej życie Spółdzielni Produkcyjnej, słuchając ciekawych referatów, przemówień i ożywionej dyskusji, w której spółdzielcy opowiadali o swojej pracy kolektywnej. Po tej części oficjalnej, dzieci dały owacyjnie oklaskiwaną część artystyczną. Należy nadmienić fakt, że trudnej pracy administracyjnej w związku z rozliczeniem, pomagali Spółdzielni Produkcyjnej nauczyciele.

Kalno, dn. 19 lutego.

480 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Wydano okolicznościową gazetkę, a do uczniów wygłoszono odpowiednią pogadankę. Fotogazetka zawiera materiały dotyczące twórczej pracy uczonego, oraz pamiątki, jakie po nim Polsce zostały. W pogadance podkreślono zagadnienie twórczości w Polsce Ludowej.

Kalno, dn. 8 (bądź 9) marca.

5 marca o godzinie 9.50 zmarł wódz klasy robotniczej całego świata Generalissimus Józef Stalin. Żałobna wieść szybko obiegła cały świat wywołując w sercach smutek głęboki. Wszędzie odbywały się żałobne wiece i majówki. Szkoła pragnęła również uczcić pamięć zmarłego wodza. Duży obraz towarzysza Stalina, udekorowano czarnym kirem, o godzinie 10.00 dzisiaj odbyło się żałobne zebranie. Dzieci milczeniem i skupieniem uczciły pamięć tego, który był tak wielkim przyjacielem młodzieży całego świata.

Kalno, dn. 14 marca

Rocznica śmierci wielkiego klasyka naukowego socjalizmu Karola Marksa. Odbywa się pogadanka omawiająca pracę naukową i polityczną Karola Marksa, oraz jego stosunek do Polski i jej ruchów wolnościowych.

Kalno, dn. 18 kwietnia.

Dzień urodzin wodza polskiej klasy robotniczej i całego polskiego narodu, towarzysza Bolesława Bieruta. Wydano okolicznościową fotogazetkę, przedstawiającą ważniejsze moment z życia i pracy towarzysza Bieruta, oraz przeprowadzono odpowiednią pogadankę.

Kalno, dn. 1 maja.

Święto Pracy. 30 kwietnia odbyła się w świetlicy gromadzkiej akademia uroczysta, a dziś pochód w Żarowie. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w pochodzie wzięły udział wszystkie dzieci tutejszej szkoły.

Kalno, dn. 23 maja.

Święto Ludowe. Odbył się poranek z deklamacjami i śpiewem pieśni ludowych. Wygłoszono również okolicznościową pogadankę.

Kalno, dn. 18 czerwca.

Dziś odbyła się wycieczka uczniów klas starszych do Wrocławia, pod kierunkiem nauczyciela obywatela (Bogdana) Jakla. Dzieci zwiedziły Wrocław, jego zabytki sztuki i historii, muzea i ZOO. W czasie krótkiego odpoczynku dzieci zorganizowały zabawy.

Kalno, dn. 25 czerwca.

Zakończenie roku szkolnego. Uroczysta akademia, przemówienia, no i..... rozdanie świadectw. W bieżącym roku szkolnym Ministerstwo Oświaty zaprowadziło egzaminy promocyjne. W tutejszej szkole, zainteresowana była jedynie kl. VI. Przeprowadzono 5 egzaminów : 2 pisemne i 3 ustne, z następujących przedmiotów : języka polskiego, matematyki i biologii, przy czym z biologii - tylko ustny. Z końcem roku szkolnego szkoła liczyła : 47 uczniów, tzn. ubył jeden uczeń kl. III, wskutek przeniesienia do inne szkoły. W kl. VI : 14 uczniów, w kl. V : 7, w kl. IV : 6, w kl. III : 7, w kl. II :8, w kl. I : 5. Po uwzględnieniu wyników egzaminów i rocznej pracy uczniów, klasyfikacja wypadła następująco : promocję uzyskało : 39 uczniów; tzn. : w kl.I-5, w kl.II-8, w kl.III-7, w kl.IV-5, w kl.V-6, w kl.VI-8.. Niepromowanych jest 4 uczniów, tzn.: w kl.VI:2, w tym jeden nieklasyfikowany, w kl.V:1, w kl.IV:1. 4 uczniów kl. VI otrzymało poprawki. Uczniowie którzy ukończyli kl.VI zostali przekazani szkole zbiorczej w Mrowinach, gdzie będą uczęszczać do kl. VII.



Rok szkolny 1953/1954

 


 

Kalno, dn. 1 września.

Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego akademią. Obecni rodzice, goście. Już jutro rozpoczną dzieci naukę, w nowych, bo odświeżonych klasach. Skład grona nauczycielskiego i stopień organizacyjny szkoły pozostał bez zmian. Obecnie szkoła liczy łącznie 49 uczniów, w tym : w kl.I-13, w kl.II-5, w kl.III-9, w kl.IV-7, w kl.V-6, w kl.VI-9.

Kalno, dn. 15 września.

Do Żarowa przybył teatr kukiełkowy z Wałbrzycha i wystawił dla dzieci sztukę pt. (niestety tytuł z jakiegoś powodu nie został wpisany). Spółdzielnia produkcyjna dostarczyła platform, którymi dzieci odwieziono do Żarowa, do świetlicy fabryki "Silesia", gdzie odbyło się przedstawienie.

Kalno, dn. 12 października

10-lecie Wojska Polskiego. Zorganizowano odpowiedni poranek z deklamacjami, pieśniami i pogadanką o Wojsku Polskim, jego historii, szlaku bojowym, o przyjaźni żołnierza polskiego z żołnierzem radzieckim. Wydano okolicznościową gazetkę.

Kalno, dn. 7 listopada.

Miesiąc pogłębienia przyjaźni polsko-radzieckiej, 36 rocznica Wielkiej Rewolucji Październikowej, to wydarzenie, które zwróciły silniej nasze myśli i uczucia ku bliskiemu nam Związkowi Radzieckiemu. W związku z tym dziś odbyła się uroczysta akademia, oraz dzieci odegrały przedstawienie pt. "Timur i jego drużyna".

Kalno, dn. 1 stycznia.

Dzieci radośnie witały Nowy Rok. W jednej z klas, odpowiednio przystrojonej czekała na dzieci, tonąca w powodzi światła-choinka. Dzieci wykonały kilka inscenizacji, deklamacji i pieśni; poczem udały się na herbatkę, po której odbyły się zabawy. Komitet Opiekuńczy przygotował dzieciom wiele atrakcji i niespodzianek.

Kalno, dn. 27 stycznia.

Dziś spółdzielcy rozliczyli się ze swoich dochodów. W pracach administracyjnych związanych z rozliczeniem pomagało Spółdzielni Produkcyjnej grono nauczycielskie. Dzieci z zainteresowaniem słuchały sprawozdań i dyskusji. Poczem wystąpiły z programem artystycznym.

Kalno, dn. 22 lutego.

36 rocznica powstania Armii Czerwonej. Odbył się odpowiedni poranek z krótką częścią artystyczną i okolicznościową pogadanką. Wykonano również specjalną fotogazetkę.

Kalno, dn. 9 marca.

Międzynarodowy dzień Kobiet. Poranek i pogadanka. Wydano też okolicznościową fotogazetkę. Dziś w godzinach popołudniowych, odbyła się też posiedzenie Komitetu Rodzicielskiego, poświęcone II Zjazdowi Polskiej Zjednoczonej Partii robotniczej i analizie wyników nauczania. Sekretarz miejscowej organizacji partyjnej towarzysz Władysław Goc wygłosił referat o II Zjeździe Partii. Po dyskusji, podjęte zobowiązania dla uczczenia II Zjazdu Partii :

1) podnieść wyniki nauczania

2) założyć sklepik szkolny

3) założyć SKO

4) dostarczyć ponad plan makulatury, złomu i odpadków użytkowych

5) zorganizować konkurs czystości i oszczędności.

6) pomagać Spółdzielni Produkcyjnej w pracy administracyjnej i gospodarczej.

7) zorganizować wycieczkę.

Wszystkie powyższe zobowiązania zostały zrealizowane. W związku z II Zjazdem odbyły się i odbędą jeszcze odpowiednie pogadanki, jak również wydano okolicznościową fotogazetkę. Tę ostatnią fotogazetkę przygotowali uczniowie klas : VI i V, na podstawie materiałów, dostarczonych im przez dzieci również innych klas.

Kalno, dn. 1 maja

30 kwietnia, w świetlicy gromadzkiej, odbyła się uroczysta akademia 1-Majowa. Na akademii obecni byli goście, spółdzielcy, oraz gospodarze indywidualni. Po części oficjalnej z referatem, dzieci wystąpiły z bogatym programem artystycznym. Dziś dzieci wzięły udział w pochodzie, jaki odbył się w Żarowie.

Kalno, dn. 6 czerwca.

W dniach 3,4,5 i 6 czerwca odbyła się wycieczka do Szczecina, łącznie ze szkołą z Imbramowic. Z radością stanęły dzieci nad polskim morzem, podziwiając jego piękno. Przejażdżka statkiem, była miłą niespodzianką. Dzieci nie tylko zapoznały sie z portem, ale zwiedziły również wiele pamiątek i muzeum w Szczecinie. Dziećmi zajął się Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Kadr Spółdzielczości Produkcyjnej, a szczególnie jego kierownik obywatel Antoni Murii.

Kalno, dn. 25 czerwca.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego. W szkole odbyła się akademia, na którą zaproszono wiele gości i rodziców. W bieżącym roku, również odbyły się egzaminy. Ministerstwo Oświaty objęło egzaminami nadto co w roku ubiegłym; kl. IV i V. Przeprowadzono egzaminy piśmienne i ustne. W kl. VI z języka polskiego : 2 piśmienne, mianowicie : dyktando i wypracowanie. Egzaminy wykazały, że program nauczania był w szkole właściwie realizowany. Z końcem roku szkolnego, szkoła liczy : 47 uczniów ogółem, tzn. : w kl. I-13, w kl. II-5, w kl. III-9, w kl. IV-7, w kl. V-6, w kl. VI-7. Ubyło w kl. VI 2 uczniów, wskutek przeniesienia do innej szkoły. Uczniowie ci przenieśli się po pierwszym okresie. W wyniku egzaminów i pracy rocznej uczniów promocję otrzymało ogólnie 44 uczniów, w tym : w kl. VI-7, w kl. V-5, w kl. IV-6, w kl. III-9, w kl. II-5, w kl. I-12. Niepromowanych jest tylko 3 uczniów, a to : w kl. I-1, w kl. IV-1 i w kl. V-1.

 

Rok Szkolny 1954/55

 


 

1 września

Dziś uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1954/55. Na uroczystej akademii kierownik szkoły przedstawiła dzieciom nowego nauczyciela, przeniesionego z sąsiedniego Żarowa - obywatela Władysława Wisza. W bieżącym roku szkolnym, zgodnie z ogólnym życzeniem Ministerstwa Oświaty szkoła będzie realizować program nauczania dla szkół o pięciu klasach i dwu nauczycielach. Ogółem jest obecnie w szkole 43 uczniów, w tym : w kl.I-10, w kl.II-12, w kl.III-5, w kl.IV-8, w kl.V-8.

10 października

Marsze jesienne. W tegorocznym marszach jesiennych wzięli udział uczniowie klas : II, III, IV i V. Nastrój dzieci radosny, cieszą się, że mogą się popisać przed rodzicami swą tężyzną fizyczną.

12 października

Odbył się poranek z okazji miesiąca pogłębiania przyjaźni polsko-radzieckiej i rocznicy bitwy pod Lenino. Pogadankę okolicznościową wygłosiła kierownik szkoły wskazując dzieciom, aby były propagatorami przyjaźni ze Związkiem Radzieckim wśród swoich rodziców. Wydano też okolicznościową gazetkę, obrazującą graficznie osiągnięcia w Kraju Rad.

24 października

W obecności 30 osób odbyło sie walne posiedzenie rodziców, na którym dokonano wyboru nowego Komitetu Rodzicielskiego. W dyskusji nad sprawozdaniem rocznym przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego obywatela Józefa Jastrzębskiego wzięło udział 7 osób. Kierownik szkoły obywatelka Stefania Czerska wygłosiła referat o zadaniach Komitetu Rodzicielskiego. W dyskusji wzięło udział 12 osób. Miedzy innymi poruszono sprawę apeli. Rodzice uchwalili pomoc szkole w jej walce o wyniki nauczania, wychowania i 100% frekwencję. Nadto zobowiązano się przestrzegać czasu na naukę dzieci w domu. Przewodniczącym nowego komitetu Rodzicielskiego został bezpartyjny członek Spółdzielni Produkcyjnej w Kalnie obywatel Mieczysław Kołpak.

6 listopada

Uroczysta akademia w XXXVII rocznicę Wielkiej Rewolucji Październikowej. Po oficjalnej części odbyła się część artystyczna, na którą złożyły się inscenizacje, deklamacje, pieśni i tańce. Zaproszeni rodzice bili gorąco brawo swoim dzieciom.

9 stycznia

O 15.00 godzinie po południu odbyła się uroczysta choinka noworoczna. Jak zwykle moc emocji, radości i niespodzianek. Wielką atrakcją dla dzieci była tzw. "wędka szczęścia", każdy tu znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Miłą niespodziankę zgotowali swym dzieciom rodzice, przygotowując im bogate noworoczne podarki.

17 stycznia

Dzisiejszy apel poranny był apelem uroczystym, z okazji X rocznicy wyzwolenia stolicy Polskiej rzeczpospolitej ludowej - Warszawy.

6 marca

Zebranie rodziców połączone z wywiadówką. Higienistka szkolna obywatelka Stefania Czerska wygłosiła referat na temat wszawicy; gdzie została poruszona sprawa walki z wszami u dzieci. Higienistka szkolna podkreśliła konieczność udziału w tej walce wszystkich rodziców, zapoznała ich ze skutkami nietępienia wszy i ze sposobami walki.

15 kwietnia

Masówka o składaniu podpisów pod deklaracją pokoju. Dzieciom leży bardzo na sercu sprawa pokoju na całym świecie,z którym jest związane szczęście wszystkich ludzi. nie znają one ostatniej wojny z doświadczenia, ale z opowiadania starczych, wycieczek do miejscowości w których można jeszcze spotkać szkielety domów- aż nadto żywo malują grozę wojny.

30 kwietnia

Akademia dla uczczenia Święta Pracy i 10-lecia ziemi wrocławskiej. Zatem tegoroczne Święto pracy jest podwójnym świętem, gdyż łączy się z rocznicą przyłączenia do Ojczyzny-Wrocławia. Radość ogromna. Młodzi obywateli ziemi wrocławskiej żywo podkreślali, że Wrocław na zawsze zostanie polski.

15 maja

W związku ze zbliżającym się świętem międzynarodowego Dnia Dziecka i zakończeniem roku szkolnego odbyło się posiedzenie Komitetu Rodzicielskiego. Postanowiono zorganizować wycieczkę do cieplic. Część kosztów wycieczki pokryje Komitet Rodzicielski, a część rodzice. W Międzynarodowy Dzień Dziecka Komitet Rodzicielski wręczy wszystkim dzieciom upominki w postaci paczek ze słodyczami.

25 czerwca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1954/55. Akademia odbyła sie w szkole. Kierownik szkoły w swoim przemówieniu dokonała bilansu całorocznej pracy szkolnej. Wskazała na osiągnięcia, ale i braki, omówiła wyniki współpracy z rodzicami i Spółdzielnią Produkcyjną. kolejno przemawiali : z ramienia Partii towarzysz Władysław Goc, z ramienia Komitetu Rodzicielskiego przewodniczący obywatel Mieczysław Kołpak. Po części artystycznej przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego rozdał nagrody przodownikom nauki. Nagrody (książkowe) ufundował Komitet Rodzicielski. W chwili zakończenia roku szkolnego szkoła liczyła 46 uczniów, w tym : w kl.I-13, w kl. II-12, w kl. III-5, w kl. IV-8, w kl. V-8. W ciągu roku przybyło 3 uczniów do kl. I. promocję uzyskało ogółem 36 uczniów, w tym : w kl. I-10, w kl.II-9, w kl. III-5, w kl. IV-6 i w kl.V-6. niepromowanych jest 10, tzn. : w kl.I-3, w kl,II-3, w kl.Iv-2 i w kl.V-2. Uczniowie którzy ukończyli kl. V zostaną przekazani szkołom o wyższym stopniu organizacyjnym w Mrowinach, Żarowie i Wierzbnie, zależnie od miejsca zamieszkania.

 

Rok Szkolny 1955/56

 


 

1 września

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 1955/56. Na inauguracyjnej akademii kierownik szkoły powitała wszystkie dzieci, a zwłaszcza kl. I, życząc im owocnych i jak najlepszych wyników w nauce i pracy. Komitet Rodzicielski ufundował pierwszoklasistom podarki, w postaci słodyczy, zeszytów i ołówków. Stopień organizacyjny szkoły i skład grona nauczycielskiego pozostał bez zmian. Szkoła liczy obecnie 57 uczniów, w tym : w kl.I-19, w kl.II-13, w kl.III-9, w kl.IV-8, w kl.V-8.

8 października

Dziś odbyła się wycieczka do Wrocławia. Dzieci zwiedziły Muzeum Śląskie, Powszechny Dom Towarowy, ZOO i wiele innych zabytków polskości we Wrocławiu, jak np. rynek. Dzieci podziwiały ogromny rozmach budownictwa we Wrocławiu, który sprawia, że z każdym dniem znika coraz więcej smutnych świadków wojny-ruin.

16 października

2 października odbyło się walne zebranie rodziców, na którym wybrano przedstawicieli do rad klasowych. Dziś odbyło się następne walne zebranie, na którym odbyły się wybory do Komitetu Rodzicielskiego. Przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego został obywatel Stanisław Nocoń (bezpartyjny), sekretarzem obywatel Władysław Kutyba (bezpartyjny), skarbnikiem towarzysz Stanisław Siwek (PZPR).

25 listopada

Akademia w 100 rocznicę śmierci Adama Mickiewicza. Dziś mija 100 lat od śmierci największego poety Polski-Adama Mickiewicza. Światowa Rada Pokoju ogłosiła apel do wszystkich narodów, aby obchodziły tę rocznice tak, jak obchodzą rocznice innych najwybitniejszych pisarzy. Na akademii został wygłoszony referat popularny o twórczości i działalności wieszcza, o jego walce o wolność i prawdę. W części artystycznej dzieci wykonywały utwory Adama Mickiewicza i utwory innych pisarzy o Adamie Mickiewiczu.

11 grudnia

Wydział Oświaty w Świdnicy postanowił podnieść stopień organizacyjny szkoły. Mianowicie od roku szkolnego 1956/57 szkoła będzie realizować program 7-miu klas o czterech nauczycielach. W związku z tym dziś odbyło się posiedzenie Komitetu Rodzicielskiego, na którym radzono nad uzyskaniem pomieszczeń na sale szkolne. postanowiono wykorzystać budynek szkolny w Bożanowie odległym o 1 km od szkoły w Kalnie. Budynek ten dzierżawi prywatny lokator na mocy umowy z Wydziałem Oświaty. kierownictwo szkoły zwróci się do wydziału Oświaty z prośbą o wypowiedzenie dzierżawy. Budynek szkolny w Bożanowie zawiera dwie sale szkolne i mieszkania dla dwu nauczycieli.

8 stycznia

Uroczystość choinki noworocznej odbyła się dziś, w szkole o godzinie 15.00 po południu. Na uroczystość przybyły wszystkie dzieci, nawet przedszkolne, rodzice, nauczyciele i goście. Miła niespodziankę zgotowała dzieciom Spółdzielnia Produkcyjna w Kalnie, która zakupiła komplet różnokolorowych żarówek elektrycznych (tzw. komplet choinkowy). Wręczył je przewodniczący Spółdzielni towarzysz Stanisław Plewniak. Dzieci ogromnie się ucieszyły. Drugą niespodzianką było nowe radio, które zakupił Komitet Rodzicielski za fundusze uzyskane ze sprzedaży starego radia, składek gospodarzy indywidualnych i robotników, oraz kwoty, którą ofiarowała Spółdzielnia Produkcyjna w Kalnie. Nowy 4 watowy odbiornik typu >>Syrena<< gra wyraźnie i mocno. Nadto dzieci otrzymały upominki, odbyły się występy i zabawy dzieci, połączone z herbatką.

7 marca

W Spółdzielni Produkcyjnej w Kalnie jest dziś rozliczenie dochodów. Na zaproszenie spółdzielców została wysłana delegacja harcerzy. Harcerze urządzili występ. Obecność harcerzy ma duże znaczenie, gdyż mają oni okazję zetknąć się z wewnętrzną organizacją pracy w Spółdzielni, z podziałem dochodów. To wszystko przekonuje ich o wyższości gospodarki zespołowej. Wśród harcerzy są synowie chłopów indywidualnych, na pewno opowiedzą oni rodzicom, jak żyją spółdzielcy. Na zakończenie harcerze wręczyli piękną laurkę-spółdzielcą. Laurkę wykonali własnoręcznie

17 marca

"Towarzysz Bierut, organizator naszych zwycięstw - nie żyje!" Smutna ta wieść przeleciała lotem błyskawicy przez kraj wywołując boleść w sercu każdego Polaka. W całej Polsce odbywają się żałobne wiece i masówki. Szkoła podstawowa w Kalnie solidaryzując się w żałobie z całym społeczeństwem, w dniach : 14, 15 i 16 marca zorganizowała uroczyste apele żałobne. Harcerze zaciągnęli wartę honorową przed przed odpowiednio przystrojonym portretem towarzysza Bolesława Bieruta. 16 marca przez radio wszystkie dzieci słuchały żałobnych uroczystości, jakie z okazji pogrzebu odbywały się w Warszawie. Dzieci postanowiły uczcić pamięć towarzysza Bolesława Bieruta wytężoną pracą i nauką.

29 kwietnia

W Domu Ludowym w Kalnie odbyła się centralna akademia pierwszomajowa gromady Mrowiny. Część artystyczną przygotowała nasza szkoła i szkoła z Mrowin. Na część artystyczną składały się : inscenizacje, deklamacje, pieśni i tańce. Sala była wypełniona po brzegi.

7 maja

Odbywa się obecnie IX Wyścig pokoju na trasie Warszawa-Berlin-Praga. Wyścig Pokoju jest nie tylko wspaniałą imprezą sportową, lecz także potężną manifestacją pokoju. To podwójne znaczenie wyścigu należycie dzieciom wyjaśniono. Aby umożliwić dzieciom obejrzenie fragmentu wyścigu, którego trasa przebiegała niedaleko Świdnicy-Spółdzielnia Produkcyjna dostarczyła platformy, którą wywieziono dzieci na trasę wyścigu za Świdnicę w okolicach Słotwiny. Na widok kolarzy dzieci ogarnął entuzjazm, Wokół rozbrzmiewało jednogłośnie : "tempo, tempo."

1 czerwca

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka zespół artystyczny szkoły wystawił sztukę p.t. "Strach ma wielkie oczy". Dochód przeznaczono na wycieczkę.

11 czerwca.

Wycieczka na górę Ślęża. Dzieci pojechały platformą, która dostarczyła miejscowa Spółdzielnia Produkcyjna. Dzieci zachwycały się krajobrazem i zabytkami staropolskiej kultury. Było wesoło i przyjemnie.

21 czerwca

Na platformie dostarczonej, przez Spółdzielnie produkcyjną w Bożanowie, dzieci były dziś na wycieczce w Książnie, koło Świebodzic. Jazda trwała 4 i 1/2 godziny. Dzieci zwiedziły stary zamek piastowski położony na malowniczym wzgórzu. Fundamenty zamku założył w r. 1292 książę Bolko Świdnicki z Piastów. Budowę ukończono w r. 1392. Zamek był rozbudowywany i rekonstruowany w XV, XVIII i XX wieku. W późniejszym okresie zamek przeszedł w posiadanie książąt pszczyńskich. W ostatniej wojnie zamek został zdemolowany przez hitlerowców, którzy mieli tu swój sztab. Niemniej jednak jest on i dziś przepięknym zabytkiem kultury i polskości na Śląsku. Dzieci z zainteresowaniem słuchały słów przewodnika, który około 50 lat zamieszkuje opodal zamku.

23 czerwca.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1955/56. Akademia odbyła się w szkole. W przemówieniu sprawozdawczym kierownik szkoły omówiła wyniki nauczania i wychowania. Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego dziękował w swoim przemówieniu nauczycielom za ich całoroczną, mozolną pracę, następnie rozdał nagrody książkowe, ufundowane przez Komitet Rodzicielski-przodownikom nauki. Wyróżnić tu należy uczennice kl. V Helenę Łąchman, bardzo zdolną i pracowitą, nadto udzielającą się społecznie. Po bogatej części artystycznej, na którą składały się inscenizacje, deklamacje, pieśni i tańce, kierownik szkoły i dzieci pożegnały nauczyciela obywatela Władysława Wisza, który opuszcza zawód nauczycielski, udając się na wyższe studia geologiczne. Z końcem roku szkolnego szkoła liczy łącznie 54 uczniów, w tym w kl. I-18, w kl.II-13, w kl.III-10, w kl.IV-6, w kl.V-7. Promocji nie uzyskało 4 uczniów, tzn. w kl.I-3 i w kl.II-1.

 

Rok Szkolny 1956/57

 


 

1 września.

Rozpoczął się nowy rok szkolny 1956/57, który już na początku przyniósł ze sobą wiele zmian. Przede wszystkim został podniesiony stopień organizacyjny szkoły, która teraz będzie realizować program 7-miu klas o czterech nauczycielach. Z powodu braku pomieszczeń w budynku głównym uruchomiono budynek filialny w odległym o 1km Bożanowie. Łączność pomiędzy szkołami ułatwia dobra droga. Komitet Rodzicielski za fundusze z zorganizowanej przez siebie zabawy wymienił w klasach głośniki (dwa), nadto zakupił duży głośnik 6 watowy, który został zainstalowany nad głównym wejściem od strony zewnętrznej. "Potężnym rykiem" witał on nowy rok szkolny. Dzieci bardzo się cieszą. Z powodu dużej ilości dzieci, rodziców i gości uroczystości odbywały się na podwórzu szkolnym. W przemówieniu powitalnym kierownik szkoły podzieliła radość dzieci i rodziców z powodu podniesienia stopnia organizacyjnego szkoły i utworzenia 7-miu klas w naszej miejscowości, o uruchomieniu budynku szkolnego w Bożanowie kierownik szkoły mówiła : "...... Przyczynił się do tego Komitet Rodzicielski, wasi rodzice, a przede wszystkim nasza Gromadzka Rada Narodowa. Powinniście się więc odwdzięczyć Gromadzkiej Radzie Narodowej i nakłonić waszych rodziców do jak najszybszego wykonania planu obowiązkowych dostaw zboża dla Państwa. W ten sposób pomożecie Gromadzkiej Radzie Narodowej spełnić jej ważne i odpowiedzialne zadanie......" Szczególnie serdecznie zwróciła się do klasy I-ej : "...... szczególnie serdecznie witam te maleństwa, które po raz pierwszy przekraczają progi szkolne. Patrzą one z ciekawością, ze zdumieniem na swych starszych kolegów, na szkołę. Drodzy i kochani pierwszoklasiści! Może czujecie lęk przed pracą, której nie znacie, przed życiem w kolektywie, z którym po raz pierwszy się stykacie. Sami się jednak po kilku dniach przekonacie, jak miłe i radosne jest życie w szkole. Taką gromadkę wszyscy się cieszymy i wszyscy wam pomożemy, tak my nauczyciele, jak też wasi starsi koledzy, a zwłaszcza harcerze, nauczą was życia w kolektywie......" Klasa I otrzymała upominki ufundowane przez Komitet Rodzicielski. Były to : cukierki, zeszyty, ołówki. Do szkoły zostali przydzieleni następujący nauczyciele : obywatel Jan Barański ze swą żoną obywatelką Zofią Barańską, oraz tegoroczna absolwentka Liceum Pedagogicznego w Świdnicy obywatelka Krystyna Jastrzębska. Obywatel Barański z żoną otrzymał mieszkanie w budynku szkolnym w Bożanowie, zaś obywatelka Jastrzębska na II piętrze w budynku głównym. Obecnie szkoła liczy 83 dzieci ogółem, w tym : w kl. I-29 dzieci, w kl.II-16 dzieci, w kl. III-12, w kl.IV-9, w kl.V-6, w kl.VI-8 i w kl. VII-3.

28 września

Praca w szkole idzie już "pełną parą". Nauczyciel Jan Barański z powodu choroby otrzymał urlop zdrowotny, który spędza w sanatorium. Wychowawstwo kl.I, VI+VII objęła kierownik szkoły obywatelka Stefania Czerska, kl.II+III nauczycielka Zofia Barańska, kl. IV+V nauczycielka Krystyna Jastrzębska. Po powrocie nauczyciela Jana Barańskiego z urlopu kierownik szkoły Stefania Czerska Obejmuje wychowawstwo kl.I i VII, nauczycielka Barańska Zofia - kl. II i IV, nauczyciel Jan Barański - kl. III i V, nauczycielka Jastrzębska Krystyna - kl.VI

Dnia 9 września to jest w niedzielę na platformie dostarczonej przez Spółdzielnię Produkcyjną w Bożanowie uczniowie tutejszej szkoły w godzinach popołudniowych udali się do Żarowa na przedstawienie Teatru Kukiełkowego p.t. "Pinokio".

Dnia 21 września dzieci wyjechały na platformie Spółdzielni Produkcyjnej w Kalnie do Świdnicy, celem zwiedzenia Wystawy Rolniczej. Oglądnęły tu dzieci najnowocześniejsze maszyny rolnicze, jakimi dysponuje polskie rolnictwo. Widziały też wzorowo uprawiane grządki, najrozmaitsze produkty rolne, oraz zwierzęta wartościowych ras.

12 października

Dziś odbył się uroczysty poranek dla uczczenia Dnia Wojska Polskiego.

4 listopada

Odbyła się krótka akademia z okazji wyborów do Komitetu Rodzicielskiego.

5 listopada

Dziś odbyła się masówka poświęcona wielkim październikowym wydarzeniom w naszej Ojczyźnie. Przedyskutowano ważniejsze problemy. Dzieci wyraziły wielką radość z nowego kierownictwa Partii i szeroko zakrojonej demokratyzacji kraju.

Rok 1957.

13 stycznia

Jak corocznie odbyła się tradycyjna choinka noworoczna, na którą składały się występy dzieci i rozdawanie przez św. Mikołaja paczek. Na zakończenie uroczystości odbyła się zabawa dziecięca. (Wklejono zdjęcie grupowe z podpisem) Scena z występu p.t. "Bakalie".

10 marca

Związek Harcerstwa pod kierunkiem nauczyciela Jana Barańskiego zorganizował przedstawienie p.t. "Sześć kucharek pana kasztelana". Dochód w sumie 560zł przeznaczono na wycieczkę do Gdańska i nad morze. Dla uczczenia Święta Pracy szkoła 30 kwietnia urządziła w świetlicy gromadzkiej uroczystą akademię.

26 maja

Od 19.V. do 25.V. trwała wycieczka do Gdańska, Gdyni, Sopot, Helu i Oliwy. Dzieci jechały okrętem z Helu do Gdańska, pociągiem elektrycznym przez półwysep Helski, zwiedziły ciekawy park w Oliwie, oraz katedrę, gdzie urządzono im specjalny koncert na słynnych organach.

1 czerwca

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w świetlicy gromadzkiej w Kalnie dzieci zorganizowały występy, po których odbyła się zabawa dziecięca.

7 czerwca

Dziś nasze dzieci były w Żarowie na przedstawieniu Teatru Kukiełkowego, p.t. "Jaś i Małgosia".

15 czerwca

Odbyła się wycieczka do oddalonych od Kalna około 3 km Śmiałowic. Jest to bardzo piękna, w malowniczym położeniu znajdująca się miejscowość. Dzieci odwiedziły swoich kolegów i koleżanki z miejscowej szkoły. (Poniżej tekstu wklejono dwa grupowe zdjęcia z podpisami kolejno) Grono nauczycielskie i uczniowie obu szkół. Klasy czwarte obu szkół.

22 czerwca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1956/57. Rozdanie świadectw poprzedziła akademia złożona z części oficjalnej i artystycznej. W części oficjalnej wygłoszone zostało przemówienie sprawozdawcze kierownika szkoły, oraz przemówienie kierownika Powiatowego Wydziału Oświaty ze Świdnicy, który akademię zaszczycił swoją obecnością. Kierownik Wydziału Oświaty obywatel Leon Szwak na zakończenie przemówienia złożył dzieciom życzenia zdrowych i wesołych wakacji. Na część artystyczną złożyły się występy dzieci. Z końcem roku szkolnego szkoła liczyła 82 dzieci, wszystkie klasyfikowano, w tym : w kl. VII-3, w kl.VI-8, kl.V-6, kl.IV-9, kl.III-12, kl.II-15, kl.I-29. Promocję do klasy następnej otrzymało 65 uczniów, w tym w kl. VI-5, w kl.V-5, w kl.IV-5, w kl.III-11, w kl.II-14, w kl.I-25. Szkołę ukończyło 3 uczniów (klasy VII - przyp. red.) W tej samej klasie pozostało 11 dzieci, w tym : w kl.VI-2, kl.V-1, kl.IV-2, kl.III-1, kl.II-1, kl.I-4. Poprawkę otrzymało 3 dzieci, w tym: w kl. VI-1, w kl.IV-2. Dwie absolwentki szkoły tzn Cecylia Mąkol i Łucja Kołpak zostały przyjęte do Liceum Pedagogicznego w Świdnicy.

 

Rok Szkolny 1957/58

 


 

4 września

Szybko minęły wakacje i oto 2 września rozpoczął się nowy rok szkolny 1957/58. O godzinie 9.00 dzieci zebrały się na dziedzińcu szkoły w Kalnie. Dzieci powitała kierownik szkoły. W swoim przemówieniu kierownik szkoły nakreśliła krótko zadania szkoły w dziedzinie nauki i wychowania, w bieżącym roku szkolnym. Szczególnie serdecznie zwróciła się do dzieci z kl. I. Z kolei przemówił przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego obywatel Władysław Włodarczyk. Następnie dzieci udały się do swoich klas. W bieżącym roku szkolnym w budynku szkolnym w Kalnie uczy się kl.II, kl.VI i kl.VII; w Bożanowie zaś pozostałe klasy. Kierownik szkoły jest wychowawczynią kl. II i kl. VII; nauczycielka Zofia Barańska - kl. III i kl.V; nauczyciel Jan Barański - kl.I i kl.IV; nauczycielka Krystyna Jastrzębska - kl.VI. Szkoła liczy ogółem 92 dzieci, w tym w kl.I-17, kl.II-25, kl.III-16, klIV-14, kl.V-8, kl.VI-6, kl.VII-6.

16 września.

Szkoła nasza nawiązała łączność z jednostką Wojska polskiego w Świdnicy. W związku z tym przyjechała do szkoły grupa żołnierzy, serdecznie przez dzieci witanych. Przedstawiciele Wojska Polskiego przeprowadzili z dziećmi rozmowy, bawili się z nimi i robili zdjęcia.

21 września

Wczoraj, t.j. 20.IX odbyła się wycieczka po Kotlinie Kłodzkiej. Koszta wycieczki wyniosły 3250zł 50gr, a zostały głównie pokryte przez Komitet Rodzicielski, częściowo zaś przez dzieci. Wycieczka odbyła się pięknym autobusem, przysłanym przez PTT-K. Nie brakło również przewodnika z PPT-K. Autobus wyjechał ze szkoły o godzinie 8.00. Pierwszy etap wycieczki stanowiły Wambierzyce. Dzieci zwiedziły tu piękna bazylikę, stacje Drogi Krzyżowej i ruchoma szopkę. Z kolei zwiedzono park w Kudowie Zdroju, kaplicę czaszek w Czermnej, park i pijalnię w Dusznikach. Nadto dzieci zapoznały się z murami obronnymi starego Kłodzka oraz zwiedziły Góry Stołowe. Pełne niezapomnianych wrażeń wróciły dzieci późnym wieczorem do domów.

14 października

Z okazji Dnia Wojska Polskiego odbyła się uroczysta akademia z udziałem przedstawicieli jednostki wojskowej w Świdnicy. Na akademię złożyły się między innymi inscenizacje, deklamacje i inne występy dzieci. Wśród obecnych żołnierzy był uczestnik walk pod Lenino, który ciekawie opowiadał o swoich przeżyciach wojennych. Po akademii odbyły się zabawy dla dzieci.

7 listopada

Odbył się uroczysty poranek dla uczczenia XL-rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej.

12 listopada

Dziś przybyło do szkoły 2 dzieci repatriantów ze Związku Radzieckiego są to : uczeń kl. I Kazimierz Sabara i uczennica kl.VI Maria Sabara. W związku z tym szkoła liczy obecnie ogółem 94 dzieci.

15 listopada

Szerząca się w ostatnich miesiącach, w Polsce grypa azjatycka dostała się i do naszej szkoły, dziesiątkując szeregi dzieci, nie szczędząc nawet nauczycieli. mimo tego nauka odbywała się normalnie.

11 stycznia

Tradycyjna choinka noworoczna. O godzinie 15.00 w szkole zebrały się dzieci, grono nauczycielskie oraz rodzice. W skład uroczystości wchodziły inscenizacje, deklamacje i śpiewy, po których nastąpiło rozdanie podarków noworocznych oraz zabawy dzieci.

26 stycznia

zespół składający się z uczniów klas: V,VI i VII, urządził dziś pod kierunkiem kierownika szkoły Stefanii Czerskiej przedstawienie p.t. >>Nowa szata króla<<. Przedstawienie odbyło się w gromadzkiej świetlicy.

13 lutego

Na >>Aidę<< do Opery Wrocławskiej wyjechali dziś uczniowie z klasy VI i VII oraz grono nauczycielskie.

29 kwietnia

Dla uczczenia zbliżającego się Święta Pracy w świetlicy gromadzkiej odbyła sie uroczysta akademia, którą zorganizowała szkoła. Na akademię prócz dzieci przybyło grono nauczycielskie, Komitet Rodzicielski, rodzice, młodzież oraz z powiatu : przedstawiciele partii oraz Związku Młodzieży Socjalistycznej.

17 maja

Od 12 do 17 maja uczniowie klas : od III do VII, wraz z gronem nauczycielskim byli na wycieczce w Krakowie i Wieliczce. Wycieczka jechała w specjalnym wagonie. Trasa przebiegała przez Jaworzynę Śląską, Nysę, Katowice; zaś powrotna : przez : Katowice, Opole, Wrocław. Dzieci zwiedziły wszystkie zabytki i pamiątki Krakowa oraz poznały stara kopalnię w Wieliczce.

1 czerwca

Międzynarodowy Dzień Dziecka. W gromadzkiej świetlicy odbyła się akademia. po akademii dzieci otrzymały słodycze ufundowane przez Komitet Rodzicielski.

21 czerwca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego. Na uroczystość przybył Komitet Rodzicielski, rodzice i goście. Z Wydziału Oświaty ze Świdnicy przyjechał zastępca kierownika obywatel Sadej. Po przemówieniach i rozdaniu świadectw odbyły się występy dzieci. W dniu 21.VI. szkoła liczyła 93 dzieci, w tym: w kl.I-18, II-24, III i IV po 15, V i VII po 8 i w VII-5. Poprawki otrzymało 2 uczniów III kl. i 1-VI kl. Promowanych jest 79, w tym : 5 ukończyło szkołę.

23 lipca

Od 18-22 lipca Powiatowy Wydział Oświaty zorganizował wycieczkę dzieci do Warszawy. Kierownikiem wycieczki był kierownik Wydziału Oświaty obywatel Leon Szwak. Z tutejszej szkoły pojechało 5 dzieci: Wiesława Nocoń, Maria Sabara, Stanisław Wójcik, Jerzy Ziemkiewicz - z kl.VII i z kl.VI Adam Brańka.

 

Rok Szkolny 1958/59

 


 

1 września

Szkoła podstawowa w Kalnie rozpoczęła dziś 12-ty rok nauki w Polsce Ludowej. Podczas, gdy 3 września 1946 roku liczyła 50 uczniów, dziś ma ich przeszło dwukrotnie więcej, bo aż 116. Z ogólnej liczby uczniów 116, na kl.I przypada-32. kl.II-15, kl.III-25, kl.IV-19, kl.V-11, kl.VI-8, kl.VII-6. W związku z inauguracją nowego roku pracy szkolnej, o godzinie 8.00 w budynku głównym w Kalnie odbyła się uroczysta akademia, na któa przybył ze Świdnicy powiatowy sekretarz PZPR oraz rodzice.

18 września

60 dzieci, wraz z gronem nauczycielskim wyjechało na wycieczkę do Wrocławia. Dzieci zwiedziły zabytki Wrocławia, zapoznały się z architekturą miasta, były w ZOO, a prawdziwą atrakcją była długa żegluga statkiem, po Odrze.

22 września

Uczniowie starszych klas byli dziś w operze wrocławskiej na >>Aidzie<<

11 stycznia

W godzinach popołudniowych dzieci, rodzice i grono nauczycielskie wzięli udział w uroczystościach choinkowych. W atmosferze radości i zabawy witała dziatwa, oficjalnie nowy rok 1959.

27 lutego

Nieznajomość przepisów ruchu ulicznego jest najczęstszym powodem katastrof i nieszczęśliwych wypadków. Dlatego władze szkolne pragną, aby już młodzież szkolna zapoznała się z zasadami ruchu drogowego. W związku z tym dziś odbyła się odpowiednia pogadanka dla dzieci.

29 kwietnia

Młodzież uczciła zbliżające się święto międzynarodowe klasy robotniczej, Święto Pracy, 1 Maja - uroczystą akademią. W akademii udział wzięli : przedstawiciele Partii, nauczyciele, rodzice i wszystkie dzieci. W części oficjalnej, okolicznościowy referat, wygłosił przedstawiciel Partii z Żarowa. Po czym odbyły się występy artystyczne dzieci.

30 kwietnia

Uroczysty apel pierwszomajowy.

1 czerwca

Międzynarodowy Dzień Dziecka. W Domu Ludowym odbyła się akademia, a następnie, na placu przed Domem Ludowym - ognisko harcerskie oraz gry i zabawy dzieci.

2 czerwca

Pod koniec maja dzieci naszej szkoły, ze starszych klas, wyjechały na kilkudniową wycieczkę do Krakowa i na Podkarpacie.

20 czerwca

Rok szkolny 1958/59 żegnały dzieci, jak zwykle w głównym budynku w Kalnie. Na te uroczystość przyszli członkowie Komitetu Rodzicielskiego i wszyscy rodzice. Po okolicznościowych przemówieniach i artystycznych występach dzieci, nastąpiła bardzo oczekiwana chwila - rozdanie świadectw, zebranie wyników całorocznej pracy. W dniu zakończenia roku szkolnego szkoła liczyła 116 uczniów, z czego na kl. I przypada 32, kl. II-15, kl. III-24, kl. IV-19, kl. V-11, kl. VI-9, kl. VII-6. Szkołę ukończyło 6 uczniów, promocję do wyższej klasy otrzymało 100, a 10 pozostało w tej samej klasie. Po uroczystości odbyło się specjalne pożegnanie kl VII, połączone ze spotkaniem z gronem nauczycielskim. Z pośród 6 absolwentów szkoły, 4 zostało przyjętych do Liceum Pedagogicznego w Świdnicy, a mianowicie : C. Łaganowska, W.Nocoń, M. Sabara i St. Wójcik. Bardzo dobrze zdali oni egzamin wstępny. Równie dobrze zdała egzamin i została przyjęta do szkoły krawieckiej w Przemyślu J. Bortnik. Natomiast ostatni absolwent – J. Ziemkiewicz wpisał się do szkoły zawodowej w Żarowie.

 

Rok Szkolny 1959/60

 


 

1 września

Na dziedzińcu szkolnym w Kalnie o godzinie 8.00 zebrały się dzieci aby uroczystym apelem rozpocząć nowy rok szkolny, rok 1959/60. O 8.15 uczniowie, rodzice i grono nauczycielskie wysłuchali przemówienia radiowego Ministra Oświaty. Następnie przemówiła kierownik szkoły : "20 lat temu, 1 września 1939 roku uderzyły na Polskę hitlerowskie bomby i dywizje pancerne. Najeźdźca chciał pod gruzami zburzonych obiektów i domów pogrzebać wszystko, co polskie. Chciał zniszczyć nasza kulturę, tradycję, ukochanie wolności i męstwo prostego człowieka. W tym pełnym tragizmu dniu nie otwarły się dla polskich dzieci szkoły, nie wypełnił je gwar wesoły powracającej z wypoczynku wakacyjnego dziatwy, a nauczyciel zamiast pójść do szkoły na rozpoczęcie roku szkolnego, włożył mundur i poszedł na beznadziejną wojnę. Wiele krwi polało sie po naszej polskiej ziemi, wiele jęków i rozpaczy, wiele kropel łez i krzywdy ludzkiej widziała nasza Ojczyzna, aż przyszedł radosny dzień wyzwolenia, który zakończył ponury czas faszystowskiej okupacji. Od tego czasu w nowej Polsce, w Polsce Ludowej bardzo wiele się zmieniło. Gdy usunęliśmy wojenne zniszczenia, trzeba było rozwijać intensywnie nasza gospodarkę, a zwłaszcza przemysł, aby dorównać innym krajom, aby wzmocnić się tak, żeby nie powtórzyły się już nigdy bolesne momenty z przed 20 lat. W nowych czasach i w nowych warunkach przychodzicie drogie dzieci do szkoły, aby rozpocząć rok szkolnej pracy. Przychodzicie pełni entuzjazmu, wypoczęci z mocnymi postanowieniami sumiennej i pilnej nauki. Nie jedno z was zastanawia się, jak da sobie radę, w nowej, wyższej klasie, czy podoła nauce i większym obowiązkom. Nie lękajcie się, program nauki jest tak ułożony, że nawet najmniej zdolni mogą dobrze się czuć, trzeba tylko chcieć. A chcieć, to znaczy pracowicie wykorzystywać czas, każdą wolną chwilę. Zdobywanie wiedzy, kształcenie umysłu, to tylko jeden aspekt waszego obowiązku, to jeszcze nie wszystko. Musicie w nowym roku szkolnym uczynić dalsze postępy w wychowaniu socjalistycznym. Starajcie się kształcić także w sumienności, porządku, pracowitości, dzielności i uczynności, pielęgnujcie i rozwijajcie swe pełne przywiązania uczucia do naszej Ludowej Ojczyzny i do przewodniczki narodu Partii. Potrzebujemy ludzi silnych i mężnych, ludzi dzielnych i zahartowanych na wszystkie trudności, ludzi nie tylko z wysoką kulturą umysłową, ale także odznaczających się piękną sprawnością i kulturą fizyczną. Korzystajcie więc chętnie ze sportu, ale mądrze i roztropnie, bez szkody dla wiedzy i wychowania. Wśród was stoi nieśmiała gromadka, to - ci, którzy pierwszy raz przybyli do szkoły z teczką uczniowską. Cieszymy się Wami bardzo drodzy uczniowie kl. I. Po latach nauki zajmiecie odpowiedzialne miejsca na stanowiskach pracy; a każda praca jest odpowiedzialna, czy będzie ją wykonywał zwykły robotnik, lub rolnik, czy też inżynier, lub agronom. Na każdego czeka Ojczyzna. boicie się pewnie trudności, które czekają na was w szkole, martwicie się, że życie szkolne jeszcze jest wam obce. Odrzućcie takie myśli. Nauczycie sie wszystkiego. Wyciągną ku wam koleżeńską dłoń starsze dzieci i wciągną w wir szkolnego życia. drogie dzieci! Na progu nowego etapu nauki, życzę wam wszystkim spełnienia tych myśli i pragnień, jakie dziś każde z was ma, życzę wam powodzenia w nauce i wychowaniu, życzę też zdrowia i siły, aby praca wasza była skuteczna i owocna". Po apelu dzieci udały się do klas, aby rozpocząć normalne zajęcia szkolne. W bieżącym rku jest w szkole 122 uczniów, z czego w kl. I-19, kl. II-30, w kl.III-15, kl.IV-24, kl.V-14, kl.VI-12, kl.VII-8.

18 września

Wczoraj dzieci były na całodziennej wycieczce autobusem PKS z Dzierżoniowa. Autobus przybył pod szkołę przed 8.00. Trasa prowadziła przez Świdnicę, Świebodzice, Karpacz i Jelenią Górę, do Pilchowic; natomiast z Pilchowic wracały dzieci trasą przez Bolków. Pierwszy postój miał miejsce w Świebodzicach, następny w Szczawnie. Tu dzieci zwiedziły park zdrojowy i sam zdrój. Wiele wrażeń dostarczył też dzieciom Karpacz i Jelenia Góra. Dużo zainteresowania wzbudziła też tama wodna i elektrownia w Pilchowicach, a następnie stary zamek w Bolkowie. Przyjemna i pełna miłych oraz ciekawych wrażeń wycieczka zakończyła się przed godzina 20.00.

12 października

Z okazji dnia Wojska Polskiego rano dzieci wzięły udział w uroczystym poranku.

7 listopada

Odbył się uroczysty apel w XLII (42 rocznicę) rocznicę Rewolucji Październikowej. Jednocześnie została wydana okolicznościowa gazetka ścienna.

10 stycznia

W świetlicy gromadzkiej w Kalnie odbyła się uroczystość choinki noworocznej, Oprócz dzieci i grona nauczycielskiego w uroczystości wzięła udział cała wieś. Dzieci przygotowały pieśni, tańce, deklamacje, inscenizacje praz przedstawienie pt. "Choinka Noworoczna". "Dziadek Mróz" rozdał tradycyjne paczki.

8 marca

Z racji Międzynarodowego Dnia Kobiet na uroczysty poranek przyszły matki i otrzymały od dzieci laurki, przygotowane na pracach ręcznych.

29 kwietnia

W świetlicy gromadzkiej w Kalnie odbyła się uroczysta akademia 1-Majowa. Na akademię przybyli przedstawiciele partii, Rady Narodowej i miejscowa ludność. W części oficjalnej został wygłoszony okolicznościowy referat. Po czym odbyły się występy dzieci, o tematyce 1-Majowej.

17 maja

Wycieczka autobusem do Kotliny Kłodzkiej oraz charakterystyczne Góry Stołowe.

5 czerwca

Międzynarodowy Dzień Dziecka. Harcerze przygotowali miłe ognisko, połączone z występami i zabawami nad stawew. Dzieciom rozdano słodycze.

22 czerwca

Wycieczka autobusem do Legnickiego Pola, Legnicy, Świdnicy oraz Wrocławia. W Legnickim Polu i Legnicy dzieci zapoznały się z historycznymi pamiątkami, a we Wrocławiu były w ZOO. Trasa prowadziła przez bardzo malownicze okolice.

23 czerwca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1959/60. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiła cześć artystyczna, przygotowana przez dzieci pod kierunkiem nauczycieli. W dniu zakończenia roku szkolnego, szkoła liczyła 122 dzieci, w tym w kl.I-17, kl. II-29, kl.III-18, kl.IV-24, kl.V-14, kl.VI-12, kl.VII-8. Szkołę ukończyło 8 uczniów, promocję do wyższej klasy otrzymało 107 dzieci, 3 zostało wyznaczonych do egzaminów poprawkowych, a 12 pozostało w tej samej klasie.

20 lipca

Akademia dla uczczenia rocznicy PKWN. Dzieci przygotowały pieśni, tańce, deklamacje i inscenizacje.

 

Rok Szkolny 1960/61

 


 

1 września

Odbyły się egzaminy poprawkowe. Spośród 3 zdających 2 zdało, a 1 pozostało w tej samej klasie. Jednocześnie miał miejsce uroczysty apel, z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 1960/61. O godzinie 9.00 dzieci wysłuchały przemówienia Ministra Oświaty. W bieżącym roku szkolnym szkoła liczy 137 dzieci. W kl. I jest 27, kl.II -18, kl. III-26, kl. IV-23, kl. V-18, kl. VI-14, kl. VII-11.

22 września

Wszystkie dzieci pojechały autobusami MPGiK w Świdnicy na wycieczkę do ziemi nysko-otmuchowskiej. Trasa prowadziła przez Świdnicę, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie, Paczków, Otmuchów, Nysę. W Ząbkowicach dzieci zwiedziły Krzywą wieżę, w Paczkowie - mury obronne oraz twierdzę; w Otmuchowie jezioro słynne oraz renesansowy rynek, w Nysie natomiast dwie słynne wieże : gotycką i renesansową, tzw wrocławską i ziębicką oraz zabytkowe kamieniczki z epoki renesansu. Dużo dzieci z uwagą zapisywało objaśnienia przewodników.

12 października

Dzieci wzięły udział w uroczystym poranku, zorganizowanym z okazji Dnia Wojska Polskiego. Okolicznościową pogadankę wygłosiła nauczycielka historii Zofia Barańska. Część artystyczną przygotowały dzieci pod kierunkiem swoich wychowawców.

14 października

Dziś odbyła się wycieczka pociągiem do Wrocławia. Dzieci oglądały w kinie "Śląsk" znakomity film produkcji polskiej pt. "Krzyżacy". Chociaż seans trwał blisko 4 godziny, dzieci z ogromnym zainteresowaniem patrzyły na panoramiczne obrazy. Seans filmowy był wspaniałą lekcją historii, obyczajów i kultury polskiej.

5 listopada

Uroczysta akademia z okazji 43-rocznicy Rewolucji Październikowej. W częci oficjalnej został wygłoszony referat przez uczennicę kl. VI Barbarę Dubicką. Na część artystyczną składały się okolicznościowe deklamacje, pieśni i inscenizacje.

21 listopada

Szkołę odwiedził "Teatrzyk Magiczny". Dzieci żywo interesowały się pokazem sztuk, do których sprawności nabiera się drogą żmudnych i wytrwałych ćwiczeń.

7 grudnia

Teatr Młodzieżowy z Wrocławia wystawił w świetlicy fabryki "Silesia" sztukę sceniczną pt. "Szatan VII klasy". W godzinach popołudniowych dzieci udały się do Żarowa na tę sztukę.

15 stycznia

Uroczystość choinkowa. Dzieci wesoło bawiły się przy choince noworocznej, urządziły występy. W uroczystości brała udział cała wieś.

12 kwietnia

Za pięć dni wybory! Dziś dzieci wysłuchały odpowiedniej pogadanki o wyborach. Rozumieją one dobrze doniosłość tego faktu w naszym życiu politycznym i gospodarczym. To też biorą udział w akcji propagandowej przed wyborami, redagując gazetkę, rozwieszając afisze oraz wprowadzają problemy wyborcze pod dach rodzinnego domu.

29 kwietnia

Uroczysty apel i akademia dla uczczenia Święta Pracy.

1 maja.

Święto Pracy! Dorośli, młodzież i dzieci udali się do Żarowa na uroczystości 1-Majowe.

7-maja

Odbyła się akademia w Kalnie, z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy. Udział wzięli również dorośli i młodzież. Celem akademii było ukazanie wartości książki i prasy oraz propaganda czytelnictwa wśród szerokich mas.

1 czerwca

Międzynarodowy Dzień Dziecka. W Kalnie odbyła się uroczysta akademia z udziałem wsi, a następnie dzieci zorganizowały pochód przez wieś, w charakterystycznych strojach.

21 czerwca

Dzieci były dziś na wycieczce w Książnie, gdzie zwiedziły stary piastowski zamek. W 1956 roku gościła tu również wycieczka z naszej szkoły.

22 czerwca

Uczniowie kl. VII ukończyli dziś szkołę podstawową. W kl. VII było ich 11, wszyscy otrzymali świadectwo ukończenia i pragną uczyć się dalej. W rzewnej chwili pożegnania wzięła udział cała szkoła i rodzice absolwentów.

24 czerwca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1960/61. Po okolicznościowej akademii nastąpiło rozdanie świadectw. W ostatnim dniu roku szkolnego, szkoła liczyła 123 uczniów. W tym w kl. I-26, w kl. II-19, kl. III-26, kl. IV-20, kl. V-18, kl. VI-14. Promowanych zostało 110; natomiast 13 nie otrzymało promocji w tym w kl. I-2, kl. III-4, kl. IV-2, kl.V-3, kl. VI-2

 

Rok Szkolny 1961/62

 


 

1 września

Nowy rok szkolny 1961/62 rozpoczęło 146 dzieci, w tym 25 dzieci rozpoczęło naukę w kl. I. Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego odbyła sie na podwórzu szkoły w Kalnie, o godzinie 8.00. Wszyscy absolwenci z ubiegłego roku szkolnego uczą się dalej w szkołach zawodowych.

20 września

Całodzienna wycieczka autobusem MPK w Świdnicy, po Ziemi Kłodzkiej. Trasa prowadziła przez Świdnicę, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Bardo Śląskie, Polanicę Zdrój, Wambierzyce, Stołowe Góry i Kudowę Zdrój. Dzieci zwiedziły krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich, wały obronne w Kłodzku, góry w okolicach Barda Śląskiego, zabytki w Wambierzycach oraz osobliwości Kudowy Zdroju.

13 listopada

W świetlicy gromadzkiej artyści teatru zielonogórskiego, kukiełkowego odegrali przedstawienie pt. Przygody Tomka Atomka, w którym wzięły udział dzieci naszej szkoły.

12 stycznia

Doroczna choinka noworoczna. Uroczystości odbyły się w budynku szkolnym w Kalnie. Zabawy, występy i wiele atrakcji.

2 lutego

"Młodzieżowa Jesień Przyjaźni". Wieczornica w budynku szkolnym w Kalnie, zorganizowana przez szkolne Towarzystwo Przyjaciół Związku Radzieckiego. Na wieczornicę złożyły się występy, deklamacje i śpiewy.

1 maja

Święto Pracy. Odbyła się uroczysta akademia. Harcerze wzięli udział w uroczystościach powiatowych w Świdnicy wraz z miejscowym Kółkiem Rolniczym.

6 maja

Na Dzień Oświaty, Książki i Prasy - uroczysta akademia, szeroka propaganda przez harcerzy czytelnictwa oraz zachęta do prenumeraty niezbędnych na wsi czasopism.

15 maja

Wałbrzyski Teatr Kukiełkowy wystawił w świetlicy gromadzkiej w Kalnie sztukę pt. "Dziad wszystko zjadł". W przedstawieniu wzięły udział dzieci szkolne i pozaszkolne.

3 czerwca

Akademia i zabawy dzieci z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Dzieci otrzymały prezenty od Komitetu Rodzicielskiego.

10 czerwca

Akademia w świetlicy gromadzkiej dla uczczenia Święta Ludowego. Dzieci dały występy, na które złożyły się śpiewy, deklamacje, inscenizacje. Dzieci otrzymały cukierki. W akademii wzięła udział cała wieś.

11 czerwca

Wycieczka całodzienna autobusem MPK w Świdnicy. Dzieci zwiedziły wykopaliska archeologiczne w Niemczy, przepiękny park w __________ , starożytną twierdzę na Srebrnej Górze oraz chodziły po Górach Stołowych, od strony Karłowa.

23 czerwca

Uroczyste zakończenie roku szkolnego. Akademia w Kalnie, na którą złożyły się przemówienia kierowniczki szkoły oraz przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego, następnie występy dzieci. Uroczystość zakończyła się rozdaniem świadectw i pożegnaniem. Nalezy podkreślić, że zakończenie roku dla absolwentów szkoły odbyło się 20 czerwca. Szkołę ukończyło 12 dzieci. Promocję otrzymało 137, a pozostało w tej samej klasie 6 dzieci. Troje absolwentów zostało przyjętych do Liceum Pedagogicznego w Świdnicy, pozostali będą uczyć się w szkołach zawodowych.

3 września

Inauguracja nowego roku szkolnego 1962/63. Przemówienie powitalne kierownika szkoły, przedstawiciela (PZPR) Zakładu Opiekuńczego. Dzieci również przywitały szkołę deklamacjami a nauczycielom i gościom wręczyły kwiaty. W bieżącym roku szkolnym naukę rozpoczęło 151 dzieci. Szkoła otrzymała piątą siłę, w osobie obywatelki Aleksandry Olczyk, tegorocznej absolwentki Liceum Pedagogicznego w Świdnicy.

20 września

Całodzienna wycieczka autobusem MPK ze Świdnicy do Jeleniej Góry, Bolkowa, Cieplic, Kamiennej Góry i Krzeszowa. W Bolkowie zwiedziły dzieci zamek Bolka I, we fragmencie którego mieści się muzeum. W Cieplicach były w Muzeum Ornitologicznym, gdzie widziały bogata kolekcję ptaków z terenu Śląska specjalnie, ale również i z innych terenów, nawet tropikalne. Do osobliwości Krzeszowa, nalezy stary, zabytkowy kościół z olbrzymią kaplica Piastów. Miła wycieczka zakończyła się w godzinach wieczornych.

7 listopada

Uroczysty poranek z okazji Rewolucji Październikowej, na który złożyły się występy dzieci i referat.

11 stycznia

Choinka noworoczna w szkole. Liczny udział starszych. Występy i zabawy dzieci. Wiele atrakcji i niespodzianek.

23 lutego

Uroczysty poranek z okazji XLV rocznicy Armii Radzieckiej

27 kwietnia

Gromadzka Akademia w Mrowinach, dla uczczenia Święta Pracy. W części artystycznej udział dzieci tutejszej szkoły.

1 czerwca

Wycieczka, zabawy i gry z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

20 czerwca

Zakończenie roku szkolnego dla klasy siódmej. Akademia, na którą złożyły się przemówienia i występy. Na 17 uczniów kl. VII, szkołę podstawową ukończyło 16.

27 czerwca

Całodzienna wycieczka szkolna do Legnicy, Legnickiego Pola i Wrocławia.

29 czerwca

Zakończenie roku szkolnego 1962/63. Liczny udział rodziców. Na uroczystość przybyli tegoroczni absolwenci szkoły. Akademia składała się z przemówień i występów.

 

Rok Szkolny 1963/64

 


 

1 września

Nowy rok szkolny 1963/64 rozpoczął się 2 września. W szkole zaszły duże zmiany. Zmieniło się grono nauczycielskie. Była kierowniczka szkoły Czerska Stefania odeszła na emeryturę. Nauczycielka Jastrzębska Krystyna została przeniesiona do szkoły w Żarowie. Obowiązki kierownika przejął Barański Jan. Wydział Oświaty przydzielił do szkoły nowe siły w osobie Czesławy Pawlik Edmunda Smagła i Józefa Eiflera.

12 stycznia

W świetlicy gromadzkiej w Kalnie odbyła się zabawa taneczna dla dzieci przy choince noworocznej. Zabawa przeplatana była występami. Zorganizowano tez wiele niespodzianek.

1 maja

W szkole odbył sie poranek z okazji Święta Pracy. 1 Maja dzieci szkolne udały się do Żarowa, gdzie wzięły udział w wiecu a następnie w pochodzie.

1 czerwca

Na boisku gromadzkim w Kalnie odbyły się gry, zabawy i tańce z okazji Dnia Dziecka. Atrakcją było losowanie nagród dla uczestników "Sztafety oszczędnych".

9 czerwca

Uczniowie klas starszych wyjechali na wycieczkę do Gdańska, Gdyni, Sopot, Oliwy. Dzieci zwiedziły zabytki Gdańska, Oliwy (organy w katedrze, park) port i molo. Wielką atrakcją była przejażdżka na statku "Maryla".

20 czerwca

Wszyscy uczniowie kl. VII ukończyli Szkołę Podstawową. Uroczystości pożegnania szkoły odbyła się o godz 16.00. Po części oficjalnej zorganizowano zabawę. Na uroczystości byli obecni rodzice i członkowie Komitetu Rodzicielskiego.

25 czerwca

Zakończenie roku szkolnego 1963/64. Na uroczystość złożyły się przemówienia i występy dzieci.

 

Rok szkolny 1964/65

 


 

Rok szkolny 1964/65 rozpoczęto 1 września. W gronie nauczycielskim zaszły nowe zmiany. Miejsce nauczyciela Edmunda Smagła zajęła Chruściel Alfreda. Wydział Oświaty przydzielił szósta siłę, wychowankę tej szkoły Nocoń Wiesławę.

30 września

SKBKiS zorganizowało dla młodzieży szkolnej poranek na zakończenie Miesiąca SFOS.

7 październik

Młodzież klas I - V wyjechała na wycieczkę do Wrocławia.

12 październik

Z okazji 21 rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego zorganizowano poranek dla młodzieży.

10 stycznia

Nowy Rok witali uczniowie występami artystycznymi i zabawą taneczną. Uroczystość odbyła się w świetlicy.

22-24 kwietnia

Uczniowie klas V-VII wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili tam Stary Rynek, Pałac Kultury, Dom Chłopa, Pałac w Łazienkach i Wilanowie. Wycieczka zbiegła się z obchodami 700 lecia Warszawy. Dzieci zobaczyły nową piękną Stolicę wraz z pomnikami: "Nieznanego Żołnierza, Bohaterów Getta, Warszawską Nike.

1 Maja

Dnia 30 IV odbył się poranek z okazji Święta Pracy. A Maja dzieci szkolne udały się do Żarowe, gdzie wzięły udział w pochodzie i wiecu.

19 czerwca

Dnia 19 VI 1965 roku 23 absolwentów ukończyło Szkołę Podstawową. Była to ostatnia klasa w programie szkoły siedmioletniej.

24 czerwca

Zakończenie roku szkolnego 1964/65. Uroczystość odbyła się na świetlicy w Bożanowie z bogatym programem artystycznym

 

Rok Szkolny 1965/66

 


 

1 września

Nowy rok szkolny 1965/66 rozpoczęło 153 dzieci. Szkoła zaopatrzona została w aparat telewizyjny "Topaz". Zakupiono nowy sprzęt i pomoce naukowe. Zorganizowano gabinet fizyczno - chemiczny. We wszystkich klasach rozpoczęto realizację programu szkoły ośmioklasowej.

8 października

człodzienna wycieczka autobusem. Dzieci zwiedziły palmiarnię w Lubiechowie i zamki w Książnie i Bolkowie.

9 stycznia

Nowy Rok powitały dzieci zabawa przy dźwiękach orkiestry w świetlicy gromadzkiej.

30 kwiecień

W ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego zorganizowano spotkanie ludności z oficerami Wojska Polskiego. Uczniowie wzięli udział w tej uroczystości i wystąpili z programem artystycznym.

1 czerwiec

Pod hasłem - Tysiąc Lat Państwa Polskiego - przebiegały uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Dziecka. Z pośród imprez artystycznych na uwagę zasługuje quiz, w którym wzięły udział trzy drużyny reprezentujące klasy V, VI, VII, uczestnicy quizu popisywali się wiadomościami z historii Polski i znajomością lektury pt. "Psie Pole". Zwyciężyła drużyna kl. VII w składzie : Rudnik Zofia, Marzec Marian, Wąsik Edward. Zwycięska drużyna w nagrodę pojechała na wycieczkę do Wrocławia a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.

7 czerwca

48 dzieci wraz z wychowawcami wyjechało na wycieczkę do Wrocławia. Dzieci zwiedziły ZOO a prawdziwą atrakcją była żegluga po Odrze.

24 czerwca

Zakończenie roku szkolnego 1965/66. Na uroczystość złożyły się przemówienia i występy artystyczne. Część absolwentów kl. VII odeszła do szkół średnich, z pozostałych utworzono kl VIII.


Rok Szkolny 1966/67

 


 

1 września

Rozpoczął się nowy rok szkolny. W związku z reformą szkolnictwa utworzono klasę ósmą i rozpoczęto realizację programu szkoły ośmioklasowej. Szkoła została zaopatrzona w pomoce naukowe i nowy sprzęt szkolny. W związku z reformą szkolnictwa nauczyciele podjęli studia ; Waliszek Czesława na SN (Studium Nauczycielskie - przyp. red.) w Jeleniej Górze filologię rosyjską, Zienkiewicz Wiesława na SN w Legnicy zajęcia techniczne i Eifler Józef na WSP (Wyższa Szkoła Pedagogiczna - przyp. red.) w Krakowie historię i filozofię.

12 października

W związku z Dniem Wojska Polskiego zorganizowano w szkole poranek w którym wzięli udział wszyscy uczniowie.

7 listopada

Z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej odbył się w szkole uroczysty apel.

14 stycznia

Przy choince na świetlicy w Bożanowie odbyła się zabawa noworoczna.

2 lutego

W całym kraju uroczyście obchodzono 25 rocznicę powstania PPR. W klasach przeprowadzono na ten temat pogadanki. Podsumowaniem wszystkich prac związanych z w/w rocznicą był poranek.

29 kwietnia

Na świetlicy w Bożanowie Odbyło się Uroczyste spotkanie Miejscowej ludności z oficerami Wojska Polskiego. Uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz terenowych. Młodzież szkolna wystąpiła z programem artystycznym.

11 maja

Nauczycielka Waliszek Czesława zdała egzamin kwalifikacyjny.

16 maja

Młodzież starszych klas wyjechała na czterodniową wycieczkę. W pierwszym dniu zwiedzano Zakopane. Piękny styl i stroje góralskie podziwiała młodzież w Muzeum Tatrzańskim. Następnie kolejką wyjechano na Gubałówkę skąd oglądano wspaniały krajobraz górski. Przewodnik - Góral opowiadał gwarą góralską piękne baśnie i anegdoty o Chałubińskim i Sabale. Zaprowadził młodzież na Dużą Krokiew gdzie oglądano skocznię narciarską. Następnie wycieczka zwiedziła Kraków i podziemia kopalni soli w Wieliczce.

30 maja

Dzieci klas młodszych wyjechały na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Pierwszy dzień upłynął bardzo przyjemnie. Wielką atrakcją był Luna Park. W drugim dniu dzieci poznały zabytki Wrocławia, zwiedziły ZOO i odbyły rejs statkiem po Odrze.

1 czerwca

W naszej szkole dobrze pracuje SKO. (Szkolna Kasa Oszczędności - przyp. red.) Młodzież wzięła udział w konkursie oszczędności pod hasłem " Dzisiaj w SKO - jutro w SOP". Uczniowie,którzy wypełnili wszystkie warunki konkursowe wzięli udział w losowaniu nagród.

17 czerwca

W tym dniu na uroczystym apelu 9 absolwentów klasy VIII uzyskało świadectwa ukończenia szkoły ośmioklasowej. Uczniowie klasy VII pożegnali swoich starszych kolegów wręczając im kwiaty. Wieczorem odbyło się spotkanie absolwentów z gronem nauczycielskim, w którym wzięli również udział rodzice.


Rok Szkolny 1967/68

 


 

4 września

Rozpoczął się rok szkolny 1967/68. Szkoła otrzymała siódma siłę w osobie Krystyny Paproty absolwentki Liceum Pedagogicznego w Świdnicy.

3 października

W tym dniu odbyło się spotkanie młodzieży szkolnej z pisarzem Andrzejem Trepką, autorem powieści fantastycznych o tematyce astronautycznej. Uczniowie poznali drogę, jaka przechodzi książka od autora do czytelnika oraz dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy z astronautyki.

17 styczeń

Na zabawie przy dźwiękach orkiestry młodzież szkolna miała Nowy Rok.

26 kwiecień

Szkoła prowadzi także działalność w zakresie oświaty dla dorosłych. Zorganizowano kurs dla eksternistrów w zakresie szkoły podstawowej w miesiącach zimowych. Egzamin złożyło 19 słuchaczy.

5 maj

Zakończony został trzyletni Kwalifikacyjny Kurs dla Rolników w Kalnie. 21 słuchaczy uzyskało dyplomy kwalifikowanego rolnika.

18 maj

Młodzież młodszych klas wyjechała autokarem na wycieczkę po Kotlinie Kłodzkiej. Młodzież starszych klas wyjechała na wycieczkę na Pojezierze Mazurskie.

15 czerwiec

15 absolwentom wręczono świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.

22 czerwiec

Uroczystość zakończenia roku szkolnego. Rok szkolny 1968/69

 

Rok Szkolny 1968/69

 


 

2 września

Dnia 2 IX 1968 uroczyście rozpoczęto rok szkolny. Do pracy zgłosiła się absolwentka Studium Nauczycielskiego w Legnicy Jadwiga Przybysz.

12 października

Uroczyście obchodzono w szkole 25 lecie Ludowego Wojska Polskiego. Najważniejszymi punktami uroczystości szkolnych był poranek oraz kominek zorganizowany przez ZHP, na którym harcerze spotkali się z weteranami II wojny światowej.

18 października

Cały naród polski przygotowuje się do V Zjazdu PZPR. Nasza młodzież szkolna czynem społecznym uczciła to wielkie wydarzenie; oczyściła teren wokół przystanku PKS oraz przebudowała działkę szkolną. Wartość czynów wykonanych przez młodzież szkolna i Komitet Rodzicielski wynosi 2500zł.

5 grudnia

Dnia 5 XII 1968 roku nastąpiło otwarcie dwuletniego Kwalifikacyjnego Kursu Rolniczego dla Mieszkańców Bożanowa.

25 stycznia

Nowy rok 1969 powitała młodzież szkolną zabawą i występami artystycznymi.

30 kwietnia

Dnia 30 kwietnia odbył się uroczysty poranek z okazji Święta Pracy.

20 maj

W dniach od 17 do 20 maja młodzież starszych klas przebywała na wycieczce nad Morzem bałtyckim. Zwiedziła stare polskie miasto Gdańsk, miejsca bitew w obronie polskości miedzy innymi Pocztę gdańską i pomnik na Westerplatte. Z Gdyni płynęła statkiem na Hel, w Oliwie zwiedziła park i organy a w Sopot molo.

27 maja

Dzieci klas młodszych pojechały na wycieczkę do Wrocławia.

5 czerwca

Z okazji jubileuszu XXV lat PRL w całym kraju organizowane są imprezy pod nazwą Karnawału Młodości. W ramach tej uroczystości zorganizowano rozgrywki sportowe i występy artystyczne w dniu Święta Kultury fizycznej. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy.

14 czerwca

Dnia 14 czerwca, uczniowie klasy VIII w liczbie 21 otrzymali świadectwa ukończenia Szkoły Podstawowej.

21 czerwca

Dnia 21 czerwca zakończono rok szkolny 1968/69.


Rok Szkolny 1969/70

 


 

2 września

Dnia 2 września uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny 1969/1970. Do pracy zgłosiła się młoda nauczycielka Halina Piasecka absolwentka Studium Nauczycielskiego we Wrocławiu.

12 października

Dnia 12 października Drużyna Harcerska zorganizowała ognisko dla uczczenia Dnia Wojska Polskiego. W ognisku wzięła udział cała młodzież goszcząc przedstawicieli Wojska Polskiego ze Świdnicy i przewodniczącego Powiatowego Komitetu FJN obywatela Czyża. Na program złożyły się gawędy piosenki i pląsy.

22 listopad

Cała młodzież szkolna kierowana przez Samorząd Szkolny zorganizowała uroczysty poranek z okazji Dnia Nauczyciela, dając tym wyraz szacunku i przywiązania do swoich nauczycieli i wychowawców. Wykonano także 2 gazetki ścienne poświęcone nauczycielom i ich świętu. W uroczystości wzięła udział emerytowana nauczycielka, była kierowniczka tutejszej szkoły p. Stefania Czerska.

5 grudnia

Szkoła Podstawowa w Kalnie prowadzi działalność na polu oświaty dla dorosłych. Dnia 28 XI rozpoczęto zajęcia na II roku Kwalifikacyjnego Kursu Rolniczego. Biorą w nim udział przodujący rolnicy z Bożanowa. Dnia 4 XII 1969 roku rozpoczęto wieczorny kurs dla eksternistów w zakresie szkoły podstawowej.

26 styczeń

Ze szkołą współpracuje nowy Komitet Rodzicielski, którego przewodniczącym jest obywatel Bolesław Ziemkiewicz. Jego praca uwidoczniła się na polu wychowawczym. Pomógł w zorganizowaniu "trójek patrolowych". które pełnią dyżury w godzinach wieczornych i czuwają nad właściwym zachowaniem się młodzieży poza szkołą. Dnia 24 stycznia 1970 roku zorganizował zabawę choinkową dla dzieci.

kwiecień

Zakończone zostały zajęcia na kursie dla eksternistów w zakresie szkoły podstawowej. Dnia 8 kwietnia 1970 odbył się egzamin. Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.

9 kwiecień

Niemałym przeżyciem dla mieszkańców Bożanowa był dzień 9 kwietnia 1970 roku. W tym dniu słuchacze II roku Kwalifikacyjnego Kursu Rolniczego przystąpili do egzaminu przed Komisją powołaną przez PPRN Wydział Rolnictwa i Leśnictwa w Świdnicy. (PPRN - Prezydium powiatowej Rady Narodowej - przyp. red.)

20 kwiecień

W kwietniu 1970 roku przypada stulecie urodzin wielkiego komunisty, teoretyka i stratega rewolucji socjalistycznej. Włodzimierza Lenina. Myśl i dzieło Lenina utorowały drogę wielkim przemianom naszego wieku, wywarły decydujący wpływ na współczesną walkę o postęp i wolność narodów o pokój i socjalizm. Całą potęgę swojego geniuszu, swe zdolności i siły oddał Lenin walce o lepsze jutro człowieka pracy, o lepszą przyszłość całej ludzkości. Naród polski ma szczególne powody godnego uczczenia Roku Leninowskiego. Lenin był gorącym rzecznikiem prawa naszego narodu do samostanowienia o swoim losie, do niepodległości państwowej. Naród polski podjął rozliczne inicjatywy zmierzające do upamiętnienia stulecia urodzin Lenina, wzmógł aktywność w realizacji aktualnych ideowo politycznych i ekonomicznych zadań budownictwa socjalistycznego w naszym kraju. Szczególna rola w tych obchodach przypadła szkole. Nauczyciele i wychowawcy starali się upowszechniać wiedzę o leniniźmie, zapoznać młodzież z postacią Lenina, epoką w której żył i działał, omówić wagę jego dorobku ideowego i ścisłego związku tego dorobku z konkretnymi zadaniami obecnego etapu budownictwa socjalistycznego w Polsce Ludowej i ogólnoświatowej walki o pokój, postęp i socjalizm. Zadania te były realizowane na zajęciach lekcyjnych, godzinach wychowawczych oraz na zajęciach pozalekcyjnych przez organizacje szkolne. Inaugurację działalności związanej z 100 rocznicą urodzin Lenina był Turniej Wiedzy o Leninie zorganizowany dnia 20 IV 1970. W turnieju brały udział trzy drużyny reprezentujące klasy VI, VII i VIII. W gorącej walce o jak największa ilość punktów zwyciężyła klasa VII, która zajęła pierwsze miejsce. Drużyna klasy VI zajęła drugie miejsce. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

18 maja

Z okazji 25 rocznicy powrotu Ziemi Świdnickiej do Polski na terenie powiatu zorganizowano wiele imprez, w których czynny udział brała młodzież naszej szkoły.

10 maja 1970 roku na stadionie sportowym w Świdnicy odbył sie Złaz Hufca harcerskiego na którym nadano Hufcowi imię Szarych Szeregów oraz wręczono sztandar ufundowany przez społeczeństwo.

Dnia 17 maja 1970 roku w świetlicy w Kalnie odbyła się akademia gromadzka z okazji 25 rocznicy powrotu Ziemi Świdnickiej do Macierzy oraz obchodów 75 rocznicy ruchu ludowego. Na akademię przybyli przedstawiciele władz miejscowych. Młodzież szkolna wystąpiła z montażem poetyckim obrazującym dorobek dwudziestopięciolecia. Na zakończenie odbyła sie zabawa ludowa. Nasza młodzież poznaje swoją Ojczyznę, Uczniowie klas starszych w dniach od 24 - 28 V zwiedzali Warszawę.

Koło PCK wraz z Samorządem Szkolnym ogłosiło "Konkurs czystości i estetyki klas". Komisja konkursowa zastosowała punktowy system oceny czystości osobistej uczniów i estetyki klas. We współzawodnictwie klasowym największa ilość punktów uzyskała klasa VI. W nagrodę pojechała na wycieczkę do Świdnicy. Koszta związane z wycieczką pokrył Komitet Rodzicielski. Młodzież zwiedziła zabytkowe kamieniczki w rynku, Kościół pokoju oraz Muzeum Kupiectwa.

Dnia 13 VI 1970 roku 19 absolwentów naszej szkoły ukończyło klasę VIII. Wszyscy złożyli podania o przyjęcie do szkół średnich i zawodowych.

Dnia 20 VI 1970 roku uroczyście pożegnano szkołę. przed rozdaniem świadectw odbyły się występy artystyczne. Rozpoczął się zasłużony okres wypoczynku wakacyjnego. Przeszło 30 uczniów wyjedzie w czasie wakacji na kolonie letnie, obozy harcerskie, obozy wędrowne itp.


Rok Szkolny 1970/71

 


 

2 września

Dnia 2 września uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny. Naukę rozpoczęło 141 dzieci. Do pracy zgłosiły się nowe siły nauczycielki Irena Cader, Aleksandra Krygowska i Władysława Olszewska.

23 października

Za pieniądze uzyskane za pracę w PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne - przyp. red.) Sulisławice kl. VII i VIII pojechały na wycieczkę w Kotlinę Jeleniogórską a kl. V i IV w Kotlinę Kłodzką.

30 stycznia

Komitet Rodzicielski zorganizował choinkę noworoczną. Po występach artystycznych odbyła się zabawa taneczna. Komitet obdarował dzieci słodyczami.

17 sierpień

O postawie społecznej młodzieży z Kalna świadczy czyn członków koła ZMW. Skosili oni i zwieźli do stodoły zboże u wdowy Janiny Kicy. Udział w akcji "Każdy kłos na wagę złota" jest czynem napawającym do dumy.


Rok Szkolny 1971/72

 


 

1 wrzesień

Rozpoczął się nowy rok szkolny 1971/72. Pracę w szkole podjęły nowe siły : nauczycielka języka polskiego Irena przybyła i nauczycielka matematyki Jadwiga Mielcarek. Całe grono posiada dodatkowe kwalifikacje.

5 grudzień

We wszystkich klasach podjęło pracę w zakresie preorientacji zawodowej. Szczególnie nasilono ją w kl. V-VIII. Uczniowie kl. VII wzięli udział w konkursie zawodoznawczym, w którym wykazali się znajomością zawodów budowlanych i mechanicznych. Pierwsze miejsce uzyskał Zbigniew Żygadło, drugie Zofia Jarosz a trzecie Józef Kiett i Andrzej Żak. Komitet Rodzicielski ufundował nagrody książkowe, które wręczono na uroczystym apelu.

15 styczeń

Komitet Rodzicielski zorganizował zabawę noworoczną przy choince. Uczniowie otrzymali słodycze i owoce.

10 luty

Realizując plan pracy w zakresie preorientacji zawodowej i program nauczania z wychowania obywatelskiego zorganizowano wycieczkę do SZAT. Uczniowie zwiedzili poszczególne działy produkcyjne poznali urządzenia mechaniczne a także pracę samorządu robotniczego.

27 kwietnia

Polska Rzeczpospolita Ludowa szczególną troską otacza stan nauczycielski, w którego rękach spoczywa wychowanie narodu. Nauczyciel urzeczywistnia socjalistyczne ideały programowe kierowniczej siły narodu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w dziedzinie kształtowania świadomości młodego pokolenia, jego patriotycznej i internacjonalistycznej postawy. W uznaniu wysokiej rangi społecznej stanu nauczycielskiego oraz doniosłej roli nauczania i wychowania młodego pokolenia dla narodu i państwa socjalistycznego Sejm uchwalił ustawę - Kartę praw i obowiązków nauczyciela.


Rok Szkolny 1972/73

 


 

1 wrzesień

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Szkoła uzyskała jedna izbę lekcyjna i pomieszczenia na pracownię zajęć technicznych.

12 październik

Zorganizowano wieczornicę dla uczczenia rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego.

7 listopada

Odbył się uroczysty poranek z okazji 55 rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej.

20 styczeń

Nowy Rok powitano zabawą przy choince. Poszczególne klasy popisywały się występami artystycznymi. Komitet Rodzicielski obdarował dzieci słodyczami.

Rok 1973 ogłoszono Rokiem Nauki Polskiej. Łączy on tradycję z perspektywą nauki polskiej, jej historię i przyszłość. W 1973 roku przypada 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika, wielkiego uczonego, astronoma lekarza i ekonomisty, twórcy heliocentrycznej teorii budowy świata. Jego teoria zrewolucjonizowała panujące dotąd poglądy i zapoczątkowała nową erę w nauce. Uczony polski utorował drogę, prowadzącą do wyników niezwykle owocnych. Ludzkość długo jeszcze będzie korzystała z owoców jego nieśmiertelnego dzieła. Dla uczczenia 500-lecia urodzin mikołaja Kopernika młodzież wykonała hasła i gazetki o wielkim Polaku. Komenda Hufca ZHP zorganizowała Turniej Wiedzy obywatelskiej "Kopernik Nauka Przyszłość". W eliminacjach szkolnych wyłoniona została reprezentacja w składzie : Halina Kica uczennica kl VII, Stanisław Jarosz uczeń kl. VII Bogdan Żygadło uczeń kl. VI. Wzajemnie uczniowie wzięli udział w eliminacjach środowiskowych, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 5 w Świdnicy 28 marca 1973 roku. Reprezentacja ta uzyskała dyplom za zajęcie II miejsca i zakwalifikowała się do udziału w finale IV Turnieju Wiedzy Obywatelskiej "Kopernik Nauka Przyszłość" organizowanym przez Komendę Hufca ZHP i Dyrekcję Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Świdnicy.

10 kwiecień

Młodzież naszej szkoły brała także udział w konkursie znajomości przepisów ruchu drogowego.

1 czerwiec

Dobrą pracą wykazało się SKO, które współpracuje z SOP w Żarowie. Wzięło ono udział w ogólnokrajowym konkursie oszczędzania, w którym zostało wyróżnione i nagrodzone. Nagrody indywidualne i zbiorowe wręczone zostały zwycięzcom dnia 1 czerwca 1973 roku przez kierowniczkę banku panią Danutę Michałowską podczas imprezy zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Członkowie SKO wystąpili z programem artystycznym na walnym zjeździe SOP w Żarowie.

3 czerwiec 1973 rok

Z okazji Dnia Sportowca zorganizowano liczne imprezy sportowe, wśród których największy sukces odnieśli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kalnie w lekkiej atletyce zdobywając II miejsce w Gminnej Spartakiadzie Sportowej.


Rok Szkolny 1973/74

 


 

3 wrzesień

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Liczba dzieci zmniejszyła się do 101. Do klasy I chodzą dwa roczniki 1966 i 1967 po przygotowaniu w ognisku przedszkolnym. Szkoła przystąpiła do pracy według planu opartego na systemie wychowawczym Heliodora Myszyńskiego.

19 września

odbyła się wycieczka do Kotliny Jeleniogórskiej. Po drodze uczniowie zwiedzili zamek obronny książąt świdnickich w Bolkowie. Następnie uczniowie pojechali do Jeleniej Góry i Karpacza. Wielką atrakcją był przejazd wyciągiem krzesełkowym z Białego Jaru na Śnieżkę.

6 październik

OSZCZĘDNOŚCIĄ I PRACĄ LUDZIE SIĘ BOGACĄ

Pod takim hasłem odbył się apel z okazji Miesiąca Oszczędności. SKO w Kalnie współpracuje z SOP w Żarowie. Opiekun SKO Jan Barański podał warunki konkursu oszczędnościowego i zachęcił do mądrego i oszczędnego gospodarowania pieniędzmi.

30 LAT

LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO

" DROGA DO WOLNEJ POLSKI"

...była długa i krwawa. W ciągu długich lat wojny rozpętanej przez Niemcy hitlerowskie żołnierz polski walczył na wszystkich frontach. Bił się nad Bzura, bronił Warszawy, Modlina i Helu, bronił później Anglii i Londynu, włączył pod Narwikiem, Tobrukiem i Monte Casino, przebijał się do Polski przez Lenino, łamał linie niemieckie nad Wisłą i Odrą, forsował Wał Pomorski, zdobywał Berlin. Dzisiaj pola walki porosły trawą, ale pamięć o bohaterstwie żołnierza, o jego trudzie wojennym przetrwała lata. Tam gdzie walczyli i ginęli Polacy, wznoszą się pomniki, obeliski, wmurowane tablice pamiątkowe lub budynki noszące imiona bohaterów. 30 rocznica powstania Ludowego Wojska Polskiego stała się okazją do odświeżenia w pamięci młodych bohaterskich zmagań żołnierza polskiego i uczczenia tych, którzy polegli w bojach. Do obchodów 30 lecia LWP włączyła się młodzież naszej szkoły. Zebrano materiały o Wojsku Polskim, wykonano albumy i gazetki. Punktem kulminacyjnym obchodów było otwarcie Izby Pamięci. Impreza odbyła się dnia 9 X 1973 o godzinie 16.00. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością dyrektor Gminnej Szkoły Zbiórczej w Żarowie pan Zdzisław kołacz, zastępca dyrektora pan Józef Żywicki przedstawiciele Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Kultury pani wizytator mgr Irena Szuba oraz pan wizytator Jan Traczyński przedstawiciel Urzędu gminy pan Hajduk w. sekretarz koła ZBOWiD pan Wacław Rzeczycki, przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego pan Marian Synówka, kombatanci II wojny światowej, grono pedagogiczne oraz delegacje poszczególnych klas. Po powitaniu gości i wręczeniu kwiatów odbyła się część artystyczna. Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Wzruszające były recytacje na tle melodii pieśni żołnierskich. Przecięcia wstęgi i otwarcia Izby Pamięci dokonał dyrektor Gminnej Szkoły Zbiorczej p. Zdzisław Kołacz. W Izbie na ścianie głównej pokrytej czerwonym płótnem wisiał biały orzeł a pod nim hasło " Pamięci, tych co padli bądźcie godni". Na bocznej ścianie umieszczono obrazy przedstawiające okrucieństwa wojny i hasło " Mieszkańcy ziemi ! Zabijcie wojnę, przeklnijcie wojnę! Dalej znajdowały się plansze ukazujące szlak bojowy LWP od Lenino do Berlina. Na osobnej scianie znajdowały się fotosy ukazujące zasługi LWP dla gospodarki narodowej i hasło "Wiernie służą Ludowej Ojczyźnie. Wzdłuż ścian ustawione były gabloty a w nich pamiątki naszych bohaterów uczestników II wojny światowej. Eksponatów dostarczyli : Kiett Józef, Legiejew Stefan, Szydło Stefan, Osiak Aleksander,Czerniachowicz Kazimierz, Borysionek Zofia, Piputa Józef i inni. Wśród pamiątek znalazły się medale i odznaczenia : odznaka Grunwaldzka, medal za Zwycięstwo i Wolność, za wyzwolenie Warszawy, za Odrę nysę bałtyk, za zdobycie Berlina, Virtuti Militari, legitymacje, Dyplom Krajowej Rady Narodowej, zdjęcia podziękowania dowództwa wojskowego itp.

Dnia 14 października zespół artystyczny wykonał raz jeszcze montaż słowno muzyczny o LWP dla rodziców. Mieszkańcom Kalna i Bożanowa udostępniono zwiedzanie Izby Pamięci.

12 październik

W nagrodę za aktywne włączenie się do obchodów 30 rocznicy LWP młodzież naszej szkoły pojechała do Jednostki Wojskowej w Świdnicy na dzień otwartych koszar. Plutonowy zapoznał z warunkami życia żołnierzy. W koszarach panował świąteczny nastrój. Uczniowie naszej szkoły wręczyli żołnierzom kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami z okazji Dnia Wojska Polskiego.

13 październik

Z okazji 200 rocznicy Komisji Edukacji Narodowej i Dnia Nauczyciela odbył się uroczysty apel. Młodzież wręczyła kwiaty i złożyła życzenia swoim wychowawcom.

listopad

Andrzejki - spotkanie młodzieży poszczególnych klas przy wspólnej herbatce z ciastkami. Lanie wosku, muzyka z płyt i występy artystyczne złożyły się na program imprezy.


Rok szkolny 1973/74 był ostatnim rokiem pełnej, ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Kalnie. W Żarowie w Szkole Podstawowej nr 3 powstała Zbiorcza Szkoła Gminna. I Dyrektorem Gminnym mianowano mgr Zdzisława Kołacza. W Kalnie powstał Punkt Filialny z czterema klasami. Prowadziła je nauczycielka Zofia Barańska. Nauczyciele zostali przeniesieni do pracy w innych szkołach: Jan Barański - na stanowisko dyrektora w Wierzbnej. Władysława Spisak - jako nauczycielka w Wierzbnej, Czesława Waliszek i Wiesława Ziemkiewicz - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarowie Ryszard Suchowiński - do Świdnicy. Dzieci klas V-VIII dojeżdżają do Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarowie, dopełniając poszczególne klasy. Dojeżdżają autobusem kursowym PKS, relacji Świdnica - Żarów.

 

Rok Szkolny 1974/75

 


 

1 wrzesień

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Po reorganizacje w oświacie, zlikwidowano wiele wiejskich szkół. Zamieniono je w Punkty Filialne dla najmłodszych dzieci, przeważnie klas I-III, lub I-IV. W Kalnie pozostały IV klasy. Prowadzi je nauczycielka Zofia Barańska, która jednocześnie jest Kierownikiem Punktu Filialnego. Punkt Filialny w Kalnie oraz w Mrowinach podlegają Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarowie. Szkoła ta jest jednocześnie Zbiorczą Szkołą Gminną na tren gminy Żarów.

18 styczeń

Rodzice zorganizowali zabawę choinkową dla swych dzieci. "Mikołaj" rozdawał słodkie upominki. Uczniowie zrewanżowali się pięknymi występami artystycznymi.

5 marzec

dzieci uczą się w systemie klas łączonych; kl. I-II kl. III-IV. Muszą zgodnie pracować, by nie przeszkadzać kolegom z młodszej klasy.

 

 


Przygotował : Matthias