Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

okolice Żarowa

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

Troszkę czasu minęło od ostatniego znaleziska z okolic Żarowa (pisaliśmy o nim TUTAJ), ale znowu możemy wrócić do cyklu dzięki Waszym doniesieniom. Tym razem w przydomowym ogródku, po dosłownie kilku machnięciach szpadla, Pan Sławomir znalazł... butelkę. Niby nic, ale TA butelka jest wyjątkowa. Pomijam, że jest bardzo stara (na pewno wyprodukowano ją przed 1945 rokiem), to w dodatku zachowała się w całości i niemal bez żadnego uszczerbku. Najlepsze jest jednak to, że opatrzona jest napisem jednoznacznie świadczącym o jej pochodzeniu :


A.KLOSE

SAARAU


Fotografia przedstawia fragment butelki z wspomnianym napisem


Kim był A. Klose? Idąc tropem nazwiska sprawdziliśmy spisy przedwojennych mieszkańców Żarowa w/g historycznych ksiąg adresowych (publikowaliśmy je TUTAJ). Tam okazało się, że KLOSE, to było dość powszechne nazwisko, jednak z imieniem rozpoczynającym się na A, zapisano tylko cztery : Klose Agnes, Klose Alfred, Klose Anna i Klose August. Na szczęście poza imieniem i nazwiskiem, księgi podają także adres i rodzaj wykonywanego zajęcia. Przy jednym z nich widnieje zawód Gastwirt - co oznacza restaurator - był nim August Klose. Według księgi mieszkał on na Kulmizstraße 5 (dzisiejsza ulica Puszkina i Hutnicza przechodziła przez Plac Wolności), ale czy pod tym adresem była knajpka lub restauracja - nie wiemy. Można tylko snuć przypuszczenia, bo znaleźliśmy też informację, że pod tym samym adresem (Kulmizstraße 5) mieszkał także inny restaurator o nazwisku Hermann Richter. Inna sprawa, że różni się data wpisów obu Panów, Klose zapisano w księdze z 1929 roku, natomiast Richter w księdze z 1942 roku. Istnieje zatem możliwość, że Richter był następcą Klosego.

W tym miejscu pragnę przypomnieć, że przed wojną, przy tej samej ulicy, pod adresem Kulmizstraße 1, funkcjonowała restauracja (pisaliśmy o niej TUTAJ). Czy w takim razie kilka domów dalej była następna?


Aktualizacja 12.01.2015


 

Minęła doba, a temat rozwija się. Kolejny raz cenne informacje przekazał nam Pan Zbigniew Malicki, napisał :

"Na Kulmizstraße 5 faktycznie była gospoda należąca do rodziny Augusta Klose. W 1940 r. jej właścicielem była rodzina Hermanna Richtera. Po odsłonięciu w 1934 roku pomnika (na dzisiejszym Placu Wolności), nazwano ją Gaststätte "am Kriegerdenkmal", czyli "gospoda przy pomniku ku czci poległych" (Ciekawe, czy ktoś oprócz Niemców, wpadłby na taką nazwę?)"

Na potwierdzenie tych informacji, Pan Zbigniew Malicki dołączył skan fragmentu przedwojennej gazety żarowskiej "Saarauer Anzeiger", w której rodzina Richter składa życzenia noworoczne swoim gościom i przyjaciołom.


Skan fragmentu gazety "Saarauer Anzeiger" z zakreślonymi życzeniami od rodziny Hermanna Richtera


Powiększenie zakreślonego powyżej fragmentu gazety, dokładnie widoczne są nazwa restauracji, jej adres, oraz nazwisko Hermann Richter



Pozostaje jeszcze kwestia lokalizacji dawnej restauracji przy Kulmizstraße 5. Nie mam pewności, ale stawiam, że jest to budynek stojący na rogu dzisiejszej ulicy Puszkina i Placu Wolności (niższy widoczny na zdjęciu poniżej, z adresem Pl. Wolności 3).


foto : Google Street View

 



 

Fotografia znaleziska


Fotografia znaleziska


Fotografia znaleziska


Dziękujemy uprzejmie Panu Sławomirowi M. za podesłanie tematu i fotografii znaleziska.

Zachęcamy wszystkich czytelników do dzielenia się informacjami o podobnych znaleziskach - zawsze można kontaktować się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.




Przygotował : Matthias