Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nie od dziś budzi emocje historia obozu w Żarowie ( niem. Saarau). Istnieją zeznania starszych mieszkańców Żarowa którzy przyjechali tu po wojnie.

Wspominają oni baraki z małymi oknami w okolicach starego cmentarza niemieckiego . Ponoć istniały tam także wybetonowane place .

Jednak obecnie nie można znaleźć żadnych pozostałości owego obozu, ani żadnych dokumentów potwierdzających jego istnienie.

Nie wiemy czy był to obóz pracy , czy obóz jeniecki ...o ile w ogóle istniał.

Podobnie ma się sprawa z rzekomym obozem w Jaworzynie Śląskiej, chociaż tam są przynajmniej zeznania świadków które ukazały się w publikacji "ITS Arolsen" jednej z poważniejszych w tym temacie...

Podobnie jak w Żarowie nie ma po nim żadnego śladu..

Choć osiedleńcy wspominają rzekome baraki obozowe oficjalne źródła nie potwierdzają tego.

Wiadomo że istniały 3 małe obozy dla pracowników przymusowych na terenach tutejszych zakładów przemysłowych, ale nic więcej.

Zaprzeczeniem istnienia tu obozu jest ankieta wypełniona przez Urząd Miasta w niedługim czasie  po zajęciu tych ziem.

Ankieta była rozesłana przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce (pierwotna nazwa: Główna Komisja Badania Zbrodni Niemieckich), i jednoznacznie zaprzecza istnieniu tu jakiemukolwiek obozowi koncentracyjnemu lub obozowi pracy (poza wspomnianymi przyzakładowymi barakami dla pracowników przymusowych tutejszych zakładów przemysłowych).

Czy Urząd w takim razie skłamał ? Dlaczego? A może rzeczywiście świadkowie widzieli coś innego co tylko kojarzyło im się z obozem?

Prosimy o kontakt wszystkie osoby mogące podzielić sie wiedzą na ten temat, lub mogą podać jakieś wskazówki.


Christophorus

źródła :

AP Wrocław o/Kamieniec Ząbkowicki

U Nas 5/93