Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kiedy w listopadzie 2012 roku zapytaliśmy za pośrednictwem naszego fanpejdża na Facebook'u (link tutaj), skąd, kiedy i dlaczego, wziął się ustawiony przed Nefrytem pomnik przedstawiający nagą pannę, nikt nie był w stanie nam nic powiedzieć. Dziś, po kilkunastu miesiącach, wskutek pewnych wydarzeń które miały miejsce dość daleko od Żarowa bo w Wałbrzychu, mogliśmy poznać całą prawdę. Okazało się, że panna ta jest młodszą bliźniaczką "Nagiej Panny" lub "Mokrej Panny" jak nazywają ją mieszkańcy Wałbrzycha, ustawionej do niedawna w centrum miasta, na Placu Magistrackim. To właśnie w związku z przenosinami wałbrzyskiej rzeźby cała sprawa wypłynęła na wierzch, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć do pełnej historii jej pochodzenia.


"Naga panna" z Żarowa, tak naprawdę nosi nazwę roboczą narzuconą przez autora "AKT".

 

inne ujęcie

 

ujęcie pokazujące otoczenie rzeźby


Zacznijmy jednak całą opowieść od początku. W latach 1975-79 na placach, ulicach i w parkach Wałbrzycha pojawiło się kilkadziesiąt dzieł sztuki w ramach zainicjowanej przez artystkę Marię Bor "Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej". Wiele z nich niestety nie dotrwało do naszych czasów. Galerię tworzyły docelowo 52 rzeźby rozmieszczone na terenie Wałbrzycha i 10 rzeźb w Szczawnie-Zdroju. Inicjatywa ta cieszyła się wtedy taką popularnością, że wiele miast próbowało ją naśladować. W Legnicy i w Zielonej Górze powstało parę rzeźb. Po roku 1990 nastąpiło straszliwe dewastowanie bezcennych, bezbronnych i niechronionych obiektów uznając je zapewne jako pozostałość Socjalizmu a nie sztuki. Do dziś przetrwało jednak na tyle dużo rzeźb, aby Wałbrzych mógł dalej szczycić się posiadaniem wyjątkowej kolekcji polskiej rzeźby plenerowej.


Plansza przedstawiająca wszystkie rzeźby ustawione w Wałbrzychu w ramach Galerii Rzeźby Plenerowej (kliknij obraz aby powiększyć)


W powyższym katalogu wałbrzyskich rzeźb, znajdziemy znaną wszystkim Żarowianom "nagą pannę". Jak możemy przeczytać rzeźba ta powstała w roku 1978, a jej autorem był nieżyjący już (zm. 2008) artysta Ryszard Waldemar Zamorski. Artysta ten był absolwentem PWSSP we Wrocławiu, i co ważne był uczniem słynnego Xawerego Dunikowskiego i Borysa Michałowskiego. Jego praca o nazwie "Akt", znana nam jako właśnie "Naga panna", lub mieszkańcom Wałbrzycha jako "Mokra panna" miała być, i była ustawiona w fontannie na Placu Magistrackim w Wałbrzychu. Niemały wkład w jej powstanie miała bez wątpienia żona artysty Anna Malicka-Zamorska. Według Marii Bor, Anna Malicka-Zamorska była modelką przy tworzeniu naszej rzeźby.



Kilka fotografii rzeźby, z czasu gdy ustawiona była w fontannie na Placu Magistrackim w Wałbrzychu. Dziś jej już jej tam nie ma. Została zdemontowana poddana renowacji i przeniesiona w nowe miejsce. To właśnie fakt jej przeniesienia spowodował odkurzenie informacji na temat pochodzenia rzeźby. Wiele osób nie zgadza się z nową wizją Placu Magistrackiego na którym nie ma już miejsca dla "Nagiej panny".






Wiemy już kto, kiedy i dlaczego stworzył wizerunek "Nagiej panny", ale jaki to ma związek z panną bliźniaczką znajdującą się w Żarowie? Otóż, Waldemar Zamorski oraz jego żona Anna Malicka-Zamorska, tworząc swoje rzeźby współpracowali z Zakładami Ceramicznymi w Żarowie. Ich prace powstawały tam w technice ceramiki spiekanej w temperaturze 1560 stopni Celsjusza (pierwotnie napisałem 700 stopni, opierając się na materiałach znalezionych w sieci, zostałem jednak poprawiony przez Panią Annę Malicką-Zamorską, która osobiście brała udział w projekcie). Nikt nie napisał tego wprost, ale z dużym prawdopodobieństwem, w ramach świadczonych usług na rzecz małżeństwa artystów, przedstawiciele żarowskiego zakładu zauroczeni rzeźbą młodej, pięknej kobiety zapragnęli mieć taką samą w Żarowie. Rzadko zdarza się, żeby artyści robili coś takiego, ale tu się udało. Choć żarowska panna, nie jest jak jej bliźniaczka z Wałbrzycha wykonana z wypalanej kamionki, tylko ze zwykłego betonu, nie różni się poza tym naprawdę niczym. Ciekawostką jest fakt, że w oryginale panny miały trzymać w ręku parasol i różę z miedzi. Ale w oryginale skradziono te atrybuty tak szybko, że nigdy więcej nie zdecydowano się na ich uzupełnienie.


Jeśli wśród Żarowian jest ktoś, lub znacie kogoś kto uczestniczył we współpracy z artystami, prosimy gorąco o kontakt z nami.


Obecne miejsce wałbrzyskiej nagiej panny znajduje się na skwerze przed hotelem kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój przy ul. Ratuszowej w Wałbrzychu


Obecne miejsce wałbrzyskiej nagiej panny znajduje się na skwerze przed hotelem kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój przy ul. Ratuszowej w Wałbrzychu



Poniższe zdjęcie przedstawia "nagą pannę" oczekującą  na wstawienie do pieca w celu wypalenia kamionki. Zdjęcie wykonano w żarowskiej Szamotowni.


Poniższe zdjęcie przedstawia "nagą pannę" oczekującą  na wstawienie do pieca w celu wypalenia kamionki. Zdjęcie wykonano w żarowskiej Szamotowni.



Na poniższym zdjęciu możecie obejrzeć rzeźbę w pośredni sposób związaną z Żarowem o nazwie "Oczekiwanie". Jest to rzeźba plenerowa położona w Parku Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Usytuowana jest na skraju parku w pobliżu ulicy Jana Ewangelisty Purkyniego i placu Powstańców Warszawy, naprzeciwko Muzeum Narodowego. Instalacja powstała na zamówienie Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, w 1979 roku podczas pleneru malarsko-rzeźbiarskiego w Twardogórze, a jej odsłonięcie nastąpiło w 1980 roku. Jej projektantem jest Anna Malicka-Zamorska, natomiast autorem rzeźby – figury młodej kobiety – Ryszard Waldemar Zamorski.

Kompozycja całego pomnika składa się z dwóch foteli ustawionych na niskich, ceglanych podwyższeniach (postumentach), w kształcie kwadratów. Na jednym z nich (wschodnim) umieszczona jest postać siedzącej, młodej kobiety. Forma plastyczna foteli stylizowana jest obłymi zniekształceniami, uwypuklającymi "miękkość" i cechy mebli oraz figury. Jest to konceptualne ujęcie tematu dopełniające udział widza w zaprezentowanej scenerii. Rzeźba została wykonana jako ceramiczna w Zakładach Ceramicznych w Żarowie (podobnie jak wałbrzyska "Mokra Panna").



 

Pani Maria Bor, inicjatorka wałbrzyskiej Galerii Plenerowej, podczas prac renowacyjnych w Wałbrzychu - "dziś"


Pani Anna Malicka-Zamorska, żona autora rzeźby i modelka

 

Autor rzeźby, Ryszard Waldemar Zamorski (1940 - 2008)


 

 


 

przygotował : Matthias

źródła : własne, legnica.naszemiasto.pl, walbrzych.eu, nieoceniona baza zdjęć z dolnyslask.org.pl, wikipedia