Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Fort III Anioła – fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1854-1858, przeznaczony do obrony zachodniego kompleksu fortyfikacyjnego od strony lądu. Składa się on z trzykondygnacyjnej rotundy, zwieńczonej tarasem i basztą obserwacyjną. W ścianach zewnętrznych otwory strzelnicze dla lekkich dział i broni ręcznej. Wokół budowli wały ziemne o narysie pentagonalnym z ufortyfikowaną bramą obronną, wyposażoną w dodatkowe stanowiska strzeleckie i artyleryjskie. Do roku 1863 fort otoczono wałami ziemnymi z podwójną fosą wodną. W latach 1870-1880 w wewnętrzny wał ziemny wkomponowano 3 schrony dla dział polowych, mały magazyn amunicyjny oraz schron dla kanonierów. Pod koniec XIX wieku do fortu doprowadzono łączność telegraficzną oraz sieć energetyczną.


 

W czasie II wojny światowej obiekt połączono kolejką wąskotorową z innymi fortyfikacjami twierdzy. Wokół fortu pojawiły się stanowiska karabinów maszynowych. W okresie międzywojennym fort przystosowano do wojny chemicznej, montując tutaj gazoszczelne drzwi i pokrywy pancerne okien. Na baszcie wybudowano stanowisko przeciwlotniczej stacji radiowej. W drugiej połowie XIXw. Fort Anioła obsadzony był przez piechurów i artylerzystów w sile kompanii około 100 ludzi. Podczas I wojny światowej zaczął tracić na znaczeniu jako obiekt bojowy. W okresie międzywojennym przeszedł we władanie niemieckiej marynarki. W latach 30. zainstalowała się tutaj kompania obserwacyjno-meldunkowa obrony przeciwlotniczej. W maju 1945 załoga bez walki ewakuowała się okrętem na zachód. Po wojnie fort zajęła sowiecka marynarka, wykorzystując go jako obiekt obserwacyjny.

 

Fort oznaczony jest na planie miasta kolorem czerwonym

 

Plan miasta w powiększeniu, widać położenie Fortu Anioła w stosunku do innych obiektów.

 

 

Twierdza Świnoujście (niem. Festung Swinemünde) – to pruski zespół fortyfikacji broniący ważnego portu w Świnoujściu, wzniesiony w XIX wieku. Autorem projektu był Johann Leopold Ludwig Brese. Twierdza składała się z czterech fortów, z których do naszych czasów przetrwały trzy : Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni. Czwartym dziełem był Fort II w Warszowie, zniszczony w latach siedemdziesiątych XX wieku.

 

Obecnie obiekt jest wciąż remontowany i spełnia rolę nie tylko muzealną ale stał się placówką kulturalną Świnoujścia. Tu można na żywo spotkać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką. Można też obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby. W forcie odbywają się koncerty muzyczne, spotkania poetów na wieczorach poezji, pokazy tradycyjnych walk rycerstwa średniowiecznego. Organizowane są także ogniska, grille, można przy blasku świec wypić herbatę, kawę, wina i miody pitne w oryginalnej sali kominkowej. Nazwa Fortu związana jest z jego kształtem, gdyż przypomina Zamek Świętego Anioła w Rzymie.

Podczas zwiedzania warto zobaczyć bramę obronną ze strzelnicami dla dział i karabinów. W zewnętrznych filarach zachowały się jeszcze stalowe koła do podnoszenia zwodzonego pomostu przez fosę. Po obu stronach przesmyku bramy dwa niewielkie pomieszczenia służące niegdyś jako magazyn broni i amunicji. Wokół reduty fortu dobrze zachowały się remizy artyleryjskie, mały magazyn amunicyjny i schron dla kanonierów. W wejściu do fortu zobaczyć można dwie pary dwudzielnych drzwi pancernych, zainstalowanych tutaj w okresie międzywojennym podczas uszczelniania fortu przed bronią chemiczną. W stopie klatki schodowej i kolejnych kondygnacji znajdują się owalne otwory szybu dawnej windy do transportu amunicji na wyższe piętra tras i reduty. Bardzo ciekawe są też kamienne, spiralne stopnie w klatce schodowej, wiodące z parteru na taras fortu.

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kawiarnia i galeria Fort Anioła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oferta fortu

Towarzystwo skupia pasjonatów historii Świnoujścia i zamiłowanych w militariach eksploratorów. Naszą siedzibą jest Fort Anioła przy ulicy Jachtowej, XIX-wieczna budowla, jeden z czterech obiektów tworzących wspólnie "Twierdzę Świnoujście". Budynek w kształcie rotundy przypomina Zamek Świętego Anioła (Mauzoleum Hadriana) w Rzymie i jest jednym najlepiej zachowanych i najciekawszych architektonicznie obiektów wojskowych. Sukcesywnie przywracamy Fortowi dawny blask i cieszymy się, że w coraz większym zakresie możemy go udostępniać turystom i młodzieży szkolnej jako wspaniały pomnik architektury i namacalna lekcja historii.

Niezależnie od roli poznawczej i edukacyjnej Fort Anioła stał się też jedną z ulubionych atrakcji turystycznych, celem spacerów mieszkańców i turystów, miejscem festynów, pikników, koncertów, wystaw i różnorodnych imprez plenerowych. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu i licznym zapytaniom przygotowaliśmy bogatą ofertę programów turystycznych dla grup i turystów indywidualnych oraz dla młodzieży szkolnej.

Załączone arkusze przedstawiają pełną ofertę atrakcji dostępnych w Forcie, a także poza jego obrębem. Na życzenie przygotujemy dla Państwa szczegółowe oferty indywidualne, dopasowane do Państwa życzeń i oczekiwań, obejmujące pełny program pobytu, także transport, noclegi i wyżywienie w dobrej klasy hotelu w centrum Świnoujścia.

Chętnie też odpowiemy na wszelkie dodatkowe pytania i przyjmiemy rezerwację pod numerem tel/fax +4891 - 321 35 71, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Towarzystwo Miłośników Fortu Anioła

Elżbieta i Piotr Kośmider

 

 


 

Przygotował i fotografował : Matthias

źródła : wikipedia, fortaniola.pl