Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trzebiatów (niem. Treptow an der Rega) to miasto leżące nad rzeką Regą, w odległości ok. 8 km od Morza Bałtyckiego, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. Miasto dziś jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. O Trzebiatowie pisaliśmy już tutaj. Dziś jednak zajmiemy się obiektem, który w dawnych czasach ze względu na pełnioną funkcję ulokowany został poza murami miasta. Mowa o kaplicy szpitalnej p.w. św Jerzego...

Była kaplica p.w. św. Jerzego na Kołobrzeskiej 6 w Trzebiatowie.


Kaplica św. Jerzego w Trzebiatowie (łac. Domus leprosorum, czyli dom trędowatych), to  jedna z trzech zachowanych w Trzebiatowie gotyckich kaplic szpitalnych, która znajduje się przy ul. Kołobrzeskiej 6. Dziś zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że poza wszystkimi zewnętrznymi cechami gotyckiej kaplicy, pełni funkcję kamienicy czynszowej dla czterech rodzin.

Kaplica św. Jerzego została ufundowana przez radę miejską w XIV wieku, na potrzeby szpitala dla trędowatych. W związku z funkcją jaką pełniła nie znalazła się w obrębie murów miejskich tak jak dwa pozostałe przytułki, lecz postawiono ją na przedmieściu przy drodze z Trzebiatowa do Kołobrzegu. W okresie reformacji została zamieniona na dom dla ubogich, w XIX wieku zaś, przebudowano ją na kamienicę czynszową.


Po budynku szpitala i cmentarzu nie ma już dziś śladu. Kaplica natomiast prezentuje się jeszcze całkiem zdrowo.

 

Co prawda widziałem w Londynie kilka kaplic i małych kościółków zaadoptowanych na mieszkania, ale były one raczej luksusowe. Tutaj, jak można zobaczyć na zdjęciach, nie wiem czy należy użyć słowa skromność czy bieda. Wiem, że minęło sporo lat, ale znając pierwotną funkcję kaplicy, oraz wiedząc, że wokół kaplicy znajdował się cmentarz gdzie chowano trędowatych, nie umiałbym się tu jako mieszkaniec odnaleźć. Dobrze by się stało natomiast, gdyby władze Trzebiatowa pieczołowicie wyremontowało tę kaplicę przyznając jej jakąś funkcję publiczną. Na pewno skorzystali by na tym wszyscy.

 

Kilka fotografii z zewnątrz, wskazujących cechy gotyckie budynku





 

Dawne wejście główne

 

Wejście boczne

 

 

Korytarz z klatką schodową



 

Przy murze stoi jeden ze słupów bramy głównej do całego założenia



 


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias

źródło informacji : pl.wikipedia.org