Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Świnoujście : niem. Swinemünde

powiat : Świnoujście

województwo : zachodniopomorskie


Zobaczyć Świnoujście z "góry", to obowiązek każdego turysty zwiedzającego to miasto. Nie tylko latarnia morska, usytuowana poza miastem, nad morzem, dostarczy emocji. W centrum miasta, znajduje się wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pod wezwaniem Marcina Lutra z 1904 roku. Obecnie pozostałość tego kościoła pełni funkcję wieży widokowej i kawiarenki.



Kościół powstał dzięki spadkowi, jaki zostawiła na ten cel Maria Karolina Emilia Heys (1824-1899), bogata mieszkanka Świnoujścia, honorowa konsul Stanów Zjednoczonych, prezes Krajowego Związku Kobiet. W 1902 roku podjęto zatem decyzję o budowie wdfług projektu Fritza Gottlieba. Świątynię budowano w latach 1903 - 1904, a pierwszą mszę odprawiono w 1906 roku. Wieża kościoła miała wysokość 67 metrów i zamontowano na niej cztery dzwony, oraz zegar. Jeszcze w trakcie działań wojennych, w roku 1943, w wyniku nalotu ucierpiała wieża i dach kościoła. Szkody jednak były tak nieznaczne, że szybko je naprawiono. Do końca wojny świątynia nie miała już żadnych przygód z nią związanych. Za to po wojnie, gdy Niemcy opuścili Świnoujście, kościoła nie miał kto zapełnić. Porzucony niszczał, a z braku pomysłów na wykorzystanie go podjęto w 1962 roku decyzję o jego rozbiórce. Gdy rozbiórka trwała w najlepsze i pozostała już tylko wieża z której strącono nawet szczyt, okazało się, że sama wieża jest bardzo ważnym punktem orientacyjnym na mapach nawigacyjnych, przez co zakazano jej dalszej rozbiórki.


Widok kościoła przed 1945 rokiem


Budynek Sądu Rejonowego na przeciw wieży


Widok na wieżę kościoła "dziś"


Przez całe lata szukano przeznaczenia dla budowli, ale każdy pomysł nie dochodził do skutku. Dopiero w 2003 roku uznano, że najlepszym rozwiązaniem, będzie utworzenie z wieży obiektu turystycznego. Tak uczyniono, oddając obiekt w dzierżawę prywatnemu inwestorowi, który dokonał jego otwarcia w grudniu 2005 roku pod nazwą "Cafe Wieża", dzięki czemu i my możemy z tego przybytku skorzystać.


Widok na szczyt wieży od wejścia




Wnętrza










Na wieżę można wybrać się śmiało nawet w złą pogodę, bowiem istnieje "taras" przeszklony, z którego bez narażania się na deszcze lub wichury także można podziwiać widoki
































Na szczycie nie ma jako takiej platformy widokowej, znajdują się tam cztery balkony z których spoglądać można na cztery strony świata






Zejście










Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias