Drukuj

Jawor (niem. Jauer)

powiat : Jawor

województwo : dolnośląskie


Kościół Pokoju w Jaworze, to jeden z trzech tzw. Kościołów Pokoju wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej i jednocześnie jeden z dwóch zachowanych do dziś. Poza kościołem w Jaworze powstały, jeden w Głogowie (pisaliśmy o nim TUTAJ) i drugi w Świdnicy (pisaliśmy o nim TUTAJ). Jeśli już trafisz do centrum miasta, naprawdę niewielka odległość dzieli Kościół Pokoju od jaworskiego rynku. Dosłownie spacerem można tam dotrzeć w nieco ponad pięć minut. Znaków takich jak na poniższym zdjęciu na swojej drodze nie spotkałem wiele (a może byłem niezbyt uważny), ale obraz dowodzi, że przynajmniej jeden jest. W razie problemu, w każdej sytuacji sprawdza się powiedzenie : "koniec języka za przewodnika". Mieszkańcy dokładnie wiedzą gdzie znajduje się ten unikatowy zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO.



Brama główna, prowadząca na teren Kościoła Pokoju w Jaworze


Przekraczając bramę, po chwili ujrzysz taki widok.


Kościół Pokoju w Jaworze, został wybudowany w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa, z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. W sprawach ciesielskich doradzał mu Andreas Gamper, mistrz z Jawora. Budowla powstała oczywiście z materiałów nietrwałych : drewna, słomy i gliny, bez użycia gwoździ, przynajmniej metalowych. Budowla ma kształt prostokąta, jest mniejsza od świdnickiej.


Kierunkowskaz, wskazujący jedne z ważniejszych zabytków w Polsce - ciekawe...


Obejrzyjmy sobie kościół od zewnątrz.




"Gwóźdź" drewniany...













Wejście główne - dziś nieczynne



Tablice pamiątkowe i epitafia przy Kościele Pokoju w Jaworze. Niestety nie posiadam szczegółowych opisów epitafiów - komu są poświęcone, ale postaram się je zdobyć i uzupełnić tę wiedzę.


















Czas zwiedzić  bogate, barokowe wnętrze. W jaworskim kościele, w przeciwieństwie do świdnickiego, wejście jest małe i ciasne.  W Świdnicy przechodzi się przez tzw. Halę Chrztów, gdzie znajduje się kasa i sklepik, tu sklepik znajduje się w samym kościele.


Tuż za drzwiami niski strop, wąski korytarz i schody prowadzące na wyższe kondygnacje


Dalej jest już tylko lepiej. Podobnie jak w Świdnicy, po wejściu do kościoła jest już tylko zachwyt...


Ołtarz wykonany został w 1672 roku przez Michaela Schneidera.


Chrzcielnica fundacji Georga von Schweinitz z Kłaczyny i jego żony Anny (1656 r.).



Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Ten obiekt wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej II połowy XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne.



Sześcioboczna koszowa ambona, podtrzymywana przez anioła jest dziełem pochodzącym z legnickiej pracowni rzeźbiarza Mateusza Knothe, a jej wykonanie datuje się na rok 1670.




Przy ścianie zachodniej znajdują się organy zbudowane w 1855 roku.



Podobnie jak w Świdnicy, wciąż trwają tam prace renowacyjne. Pracy jest naprawdę dużo.













Kasetonowe sklepienie pokryte malowanymi wzorami.













Jaworskie Koncerty Pokoju

 

Każdego roku od maja do września w Jaworze organizowane są Koncerty Pokoju. Odbywają się one w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju. Kameralna muzyka w wykonaniu artystów z Polski, Czech i Niemiec, oraz miejsce, gdzie koncerty się odbywają, stwarzają szczególny klimat oraz dostarczają niezapomnianych wrażeń. Łącznie w jaworskim zborze odbyło się już 67 koncertów, w tym 29 koncertów wykonanych przez artystów z zagranicy. Dotychczas występowali następujący artyści: Chór Poznańskie Słowiki pod dyr. Stefana Stuligrosza, Windsbacher Knabenchor, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium", Kameralna Orkiestra "Leopoldinum", Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Spirituals Singers Band, Kwartet Wilanów, Camerata Cracovia, Zespół Folkowy "Sierra Manta", Brandenburgischer Kammerchor, Ledl Jazz Quintet i wielu innych.


Zwiedzanie:

kwiecień - październik : poniedziałek - sobota w godz. 10.00 - 17.00, oraz niedziela w godz. 12.00 - 17.00, w innych godzinach po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

W okresie listopad - marzec kościół zwiedzać można po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Parafia Ewangelicko-Augsburska, Park Pokoju 2

tel. 76 870-51-45 lub tel. 76 870-32-73

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias

źródła : pl.wikipedia.org i jawor.pl