Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Elektrownia Battersea to pierwsza tego typu elektrownia opalana węglem, znajdująca się na południowym brzegu Tamizy w Londynie. Jest największą budowlą z cegły w Europie. Zbudowana została na konstrukcji stalowej podobnej do tej z której buduje się wieżowce. Jej budowa była odpowiedzią rządu na powstające prywatne elektrownie oraz częścią planu upaństwowienia przemysłu energetycznego lub przekazanie go w ręce dużych firm zrzeszonych w London Power Company. Projekt ten miał również na celu ujednolicenia napięcia i częstotliwości prądu. Charakterystyczna budowla z czterema kominami stanowi symbol przemysłu energetycznego. Jej wizerunek pojawiał się w wielu filmach i programach telewizyjnych m.in w: Latający Cyrk Monthy Pytona, Sens życia według Monty Pythona, MacGyver, Rok 1984 George Orwella, stanowiła tło dla filmu Alfreda Hitchcocka z 1936 Sabotaż (Sabotage) oraz serial Lost i krótko w filmie The Beatles z 1965 roku Help!. Budynek pojawił się na okładce płyty Animals grupy muzycznej Pink Floyd, na której nad elektrownią unosi się wielka różowa świnia. W 1980 roku elektrownia Battersea została zaliczona do dziedzictwa narodowego Wielkiej Brytanii.


Widok na elektrownię z drugiego brzegu Tamizy (foto własne)


Modernistyczny budynek zaprojektował Sir Gilles Gilbert, architekt i designer, autor projektu katedry w Liverpoolu, podobnej elektrowni w londyńskiej dzielnicy Bankside, w której obecnie znajduje się galeria sztuki współczesnej Tate Modern oraz klasycznej czerwonej londyńskiej budki telefonicznej. Cztery kominy zostały osadzone na wieżopodobnych kolumnach i przypominają klasyczne kolumny doryckie. Wnętrza wyłożone były włoskim marmurem, pomieszczenia techniczne, sale turbin wyłożone zostały mozaiką. Sterownię zaprojektowano w stylu Art Deco.

Pierwotny wygląd elektrowni (foto : pl.wikipedia.org)



Budynek powstawał w dwóch etapach. Pierwszy (stacja A) z halą turbin parowych i dwoma kominami na końcu każdej, ukończono w 1939 roku. Druga część została dobudowana w 1953 - 1955 roku (stacja B). W momencie otwarcia elektrownia wytwarzała moc 105 megawatów i była największą elektrownią w Europie. Po II wojnie światowej elektrownia dostarczała ciepłą i zimną wodę do 11 tysięcy mieszkań w okolicy dzielnicy Pimlico. W 1975 roku, z powodu nieopłacalności produkcji, zamknięto stację A, a w 1983 roku stację B.

Widok na elektrownię z deptaku wzdłuż Tamizy (foto własne)

Widok na elektrownię z budynku sąsiadującego (foto własne)

Tereny elektrowni, ogromne przestrzenie do zagospodarowania (foto własne)

Tereny elektrowni, ogromne przestrzenie do zagospodarowania od strony Tamizy (foto własne)


W głębi Vauxhall, początek ścisłego centrum Londynu

Elektrownia umiejscowiona jest w sąsiedztwie dużej ilości torów prowadzących do Victoria Station


Z chwilą zamknięcia elektrowni stworzono szereg planów rewitalizacyjnych. Pierwszy konkurs wygrało konsorcjum zrzeszające m.in firmę Alton Towers. Ich plany przebudowy zostały przerwane w roku 1989 z powodu braku funduszy. Kolejny konkurs wygrała firma developerska Parkview International. Budynek miał zostać przekształcony w hotel, restauracje, kina, teatry i apartamenty. Plany dotyczyły również modernizacji pobliskiej stacji kolejowej Battersea Park. W założeniu projektowym było wyburzenie czterech wież kominowych z powodu złego stanu technicznego. Zamiary te wzbudziły społeczny protest w wyniku czego powołano niezależnych ekspertów, którzy orzekli, iż wieże wymagają remontu ale nie wyburzenia. W listopadzie 2006 roku elektrownię wraz z otaczającymi ja terenami wykupiła za 400 milionów funtów irlandzka firma Real Estate Opportunities. Obecnie tym obiektem interesuje sie Chelsea FC chcąca wybudowac w tym miejscu nowy stadion mający pomieścić ok. 60 tys. widzów.

Jedna z wizji przyszłości dla tego miejsca (theguardian.com)


Widok wnętrza elektrowni "dziś" (theguardian.com)


Widok wnętrza elektrowni w przyszłości (theguardian.com)


Wizja przyszłości na zagospodarowanie obiektu i całego przylegającego terenu



 


 

podróżował, fotografował i przygotował : Matthias

źródło informacji o elektrowni : pl.wikipedia.org