Drukuj
Kategoria: Ziemia Kłodzka.
Odsłony: 5006
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czermna : niem.Tscherbeney, cz. Velká Čermná

część miasta Kudowa-Zdrój

powiat : kłodzki

województwo : dolnośląskie

 

Gospodarstwo Urszuli i Bogusława Gorczyńskich - Szlak Ginących Zawodów w Czermnej (Kudowa Zdrój), znajduje się tylko 200 metrów od Kaplicy Czaszek, o której pisaliśmy tutaj. To kolejny skansen podobny do tego w Pstrążnej, z tym, że tutaj gospodarze skupiają się na prezentacji ginących zawodów takich jak : garncarstwo, kowalstwo, piekarstwo czy tkactwo. Na terenie możemy zwiedzić tematyczne posiadłości w których znaleźć można dawne narzędzia, wyroby, oraz zapoznać się z historią zawodu.



Budynek główny z kasą, sklepikiem z pamiątkami i pracownią garncarską


Pracownia garncarska, w głębi sklepik i ekspozycja wyrobów glinianych


Widok na gospodarstwo : piec do wypalania gliny, dom chleba i wiatrak. My najpierw idziemy pokazać dzieciom zwierzątka...






Kuźnia


Sala biesiadna




W Domu Robótek Ręcznych przywitają nas piękne hafty, serwetki, obrusy oraz ekspozycja dawnych naczyń, urządzeń od krosna poprzez magiel, tarkę do prania czy starą kasę.




Na środku wznosi się piękny drewniany wiatrak młyński, niestety jednak bez skrzydeł, które ucierpiały podczas pewnej wichury. Obok wiatraka można podziwiać żarna. W 2001 roku właściciel gospodarstwa, Bogusław Gorczyński wraz z ekipą śmiałków wyruszył do wsi Potok, aby zakupić wiatrak. Po trzech tygodniach ciężkiej pracy, wiatrak został rozmontowany i w częściach został przewieziony do Kudowy Zdrój (trasa ok. 500 km), wnętrze i podbudowa są oryginalne, natomiast nowe są schody i obicie zewnętrzne. Przywiezienie wiatraka było impulsem do powstania Szlaku Ginących Zawodów.




Jak tylko poczujemy odrobinę głodu Dom Chleba jest odpowiednim miejscem na jego zaspokojenie. Koniecznie trzeba spróbować pysznej pajdy chleba pieczonego na zakwasie ze smalcem i ogórkiem :). Oczywiście można ów chleb zakupić na miejscu. W Domu Chleba również poznamy dawne urządzenia m.inn. piec do wypieku.













Za dodatkową opłatą każdy może spróbować samodzielnie wykonać miseczkę lub wazonik pod fachowym okiem garncarza. Zrobiony własnoręcznie gliniany twór jest naszą własnością. Oczywiście w pomieszczeniu znajduje się sklepik z twórczością glinianą od kubków, kubeczków, wazoników itp. Po wyjściu z budynku możemy zobaczeć jak wygląda piec do wypalania gliny.











Przygotował : Matthias