Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Środa Śląska : niem. Neumarkt

gmina : Środa Śląska

powiat : średzki

województwo : dolnośląskie


Być w Środzie Śląskiej i nie odwiedzić Muzeum Regionalnego ze słynnym Skarbem Średzkim, to tak, jak być w Rzymie i nie widzieć papieża... Gdzie Środa Śląska się znajduje, też specjalnie nie trzeba tłumaczyć, bo od zawsze leży ona na ważnych szlakach. Warto więc, tak jak my, zaplanować sobie niedzielny spacerek po Środzie Śląskiej, oczywiście obowiązkowo ze zwiedzaniem muzeum...


W tym budynku, w Rynku mieści się Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej


Po wejściu na wewnętrzny dziedziniec zastaniesz stałe i czasowe ekspozycje


Wewnętrzny dziedziniec


Lapidarium


Lapidarium


Lapidarium


Lapidarium


Wewnętrzny dziedziniec


Dawne wejście do Wieży Więziennej


Wieża Więzienna


Dawne wejście do Wieży Więziennej


Teraz, czas wejść do muzeum i zobaczyć te skarby...

"Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej mieści się w gotyckim ratuszu. Odrestaurowany budynek zajmuje centralną część rynku. Od wschodu i zachodu otoczony jest zabudową śródrynkową, która swój początek bierze w Średniowieczu. Wraz z ratuszem tworzy ona wewnętrzny dziedziniec o niepowtarzalnym klimacie, co pozwala zaliczyć to miejsce do jednego z najpiękniejszych zakątków w Środzie. Najcenniejszym zabytkiem naszego muzeum jest bez wątpienia "Skarb Średzki". Dawna sala rajców użycza swego miejsca wystawie "Średzkie insygnia cechowe", poświęconej bogatej historii średzkich cechów. Prezentujemy na niej cechowe pieczęcie, wilkomy, konwie, kubki, wywieszki oraz tarcze trumienne. Warto podkreślić, że wspomniane zabytki są jedynymi zachowanymi eksponatami z dawnego niemieckiego Heimatmuseum, które możemy prezentować w dzisiejszym muzeum średzkim.

Krzyżowo - żebrowe sklepienie sali rajców zdobione jest szesnastowieczną i siedemnastowieczną polichromią o motywach roślinnych. Przedstawiony w jednym ze zworników śląski orzeł, a w drugim czeski lew dokumentują polityczną przynależność Środy w XIV wieku. Makieta ilustrująca dawny wygląd Środy, z przedstawieniem nieistniejących już budowli, takich jak chociażby zamek kasztelański, ciszy się niesłabnącym powodzeniem u zwiedzających. Z sali rajców, pełniącej również funkcję sali posiedzeń sądu miejskiego, możemy się udać do sąsiadującej z nią od zachodu wieży więziennej. Zachowały się dwie oryginalne, gotyckie cele więzienne. Na uwagę zasługują ryty więźniów, wśród których data "1413" pozwala datować powstanie najstarszych z nich co najmniej na XV w. Prostotą wykonania ujmują również drzwi do celi z 1628 r., wykonane przez cieślę Melchera Kravse, który pozostawił na nich dla potomnych nie tylko swoje nazwisko, ale również znak cechu cieśli. Na drugim piętrze, w dwu niewielkich salach prezentujemy wystawę pt. "Warstat. Dawne narzędzia do obróbki drewna". W formie rekonstrukcji dawnych warsztatów rzemieślniczych prezentujemy przyrządy używane dawniej przez bednarzy, kołodziei, stelmachów i stolarzy. W większości pochodzą one z drugiej połowy XIX w. i pierwszej połowy XX w.

W salach wystaw czasowych, będących również częścią dawnego ratusza, prezentujemy wystawy organizowane na podstawie zbiorów z różnych muzeów w Polsce. W muzeum prowadzone są lekcje muzealne tematycznie związane z archeologią, etnografią, historią i historią sztuki. Bardzo duże znaczenie w działalności Muzeum Regionalnego mają badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta i okolic, najczęściej w związku z nowymi inwestycjami budowlanymi. Konieczność ich prowadzenia w sposób najbardziej dobitny i bolesny uświadomiły okoliczności, w jakich został odkryty Skarb Średzki.

Cała działalność Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej nastawiona jest na zachowanie i prezentację lokalnej przeszłości oraz innych ciekawych wydarzeń kulturalnych (koncerty, kiermasze, itp.)."

Zbigniew Aleksy (www.mr.powiat-sredzki.pl)



Wystawa stała : Skarb Średzki

 


 

Skarb średzki – jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie, kolekcja średniowiecznych monet i klejnotów monarchów czeskich, znalezionych w 1985 i 1988 r. w Środzie Śląskiej podczas prac budowlanych przy ulicy Daszyńskiego oraz na wysypisku gruzu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Skarb w większości rozkradziony przez przypadkowych znalazców i odkrywców-amatorów był pod koniec lat 80. XX wieku powodem milicyjnej akcji na terenie Polski o kryptonimie Korona oraz kilku procesów karnych. Z odzyskanych fragmentów znaleziska w muzeach we Wrocławiu i Środzie Śląskiej znajduje prawie osiem tysięcy monet, gotycka korona ślubna, złote pierścienie i inne elementy średniowiecznej biżuterii. Wszystko jest warte ok. 250 mln zł. (pl.wikipedia.org)


Elementy Skarbu Średzkiego - fotografować skarbu nie wolno (foto : skarbsredzki.pl)

A to własne zdjęcie ale z daleka. Sala jest przyciemniona, i podświetlone są tylko wyeksponowane przedmioty


Makieta dawnej Środy Śląskiej






Prawie cały czas towarzyszył nam kustosz (poza wejściem na wieżę)






Wystawa stała : Wieża więzienna

 


 


Kręte schody prowadzące na wieżę - dzieci zadowolone





Kto chętny, kat zaprasza


A to zakątek kata na Wieży więziennej

 

Dzieci podziwiają widoki z wieży




Wystawa stała : Archeologia ziemi średzkiej

 


 











Wystawa stała : Warstat. Dawne narzędzia do obróbki drewna

 


 


Bogato wyposażony dawny warsztat stolarski


Bogato wyposażony dawny warsztat stolarski


Bogato wyposażony dawny warsztat stolarski


Bogato wyposażony dawny warsztat stolarski


Bogato wyposażony dawny warsztat stolarski


Bogato wyposażony dawny warsztat stolarski


Można nawet własnoręcznie przekonać się jak ciężka to była praca



 

Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej
zaprasza codziennie od wtorku do niedzieli.
wtorek – piątek w godz.  9.30 – 15.30
sobota, niedziela w godz. 12.00 – 15.00
(kasa biletowa zamykana jest pół godziny przed zamknięciem muzeum)

 

POLECAMY !

 


Fotografował i przygotował : Matthias