Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Romantyczne ruiny zamku Stary Książ, znajdują się w Wałbrzychu, w bliskim sąsiedztwie słynnego Zamku Książ. Jesienią, zimą i wczesną wiosną bez problemu dostrzec go można z parku książańskiego w okolicach tarasu widokowego na Zamek Książ. To wielka szkoda dla Starego Książa, ale także dla turystów, którzy nierzadko przyjeżdżają tutaj z bardzo daleka, że nie zadają sobie tej odrobiny trudu, aby odwiedzić także to miejsce.


Kiedyś...



Zamek Stary Książ zbudowany jest na murach dawnego zamku piastowskiego Bolka I. Położony jest na lewym wzgórzu nad przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Pełcznica płynie głębokimi dolinami o charakterze wąwozów. Na odcinku około 2 km między Szczawienkiem a Pełcznicą tworzy skaliste jary o głębokości dochodzącej do 80 m. i szerokości 20 - 30 m. Na długości 4 km tworzy liczne zakola o stromych zboczach z urwiskami i skalnymi żlebami. W ten krajobraz z urozmaiconą rzeźbą krętych jarów i głębokch dolin Pełcznicy, odsłoniętych wychodni skalnych wkomponowany jest Zamek Stary Książ.


Kiedyś...



Zamek Stary Książ wzniesiony został w latach 1794-97, jako malownicza budowla w stylu eklektycznym. Podczas prac powstały między innymi stylizowane na gotyk romantyczne ruiny zamku Stary Książ. Nowy zamek otoczono fosą i murem obronnym, a wejście do niego prowadziło przez bramę z dwoma wieżyczkami. Przebudowa ta zatarła ślady dawnego zamku pierwotnego i przez wiele lat, aż do końca XX wieku, obiekt uważano za sztuczne ruiny.  Cały zespół zamkowy składa się z zamku właściwego, w kształcie zbliżonym do trójkąta oraz dwóch trójkątnych przedzamczy położonych jeden za drugim na zachód od zamku właściwego. W budynku głównym połączonym z wieżą znajdowała się sala reprezentacyjna, zbrojownia, sypialnie, sala sądowa, izba więzienna z izbą tortur i kaplica. Pod kaplicą połączoną krużgankami z głównym budynkiem znajdował się loch pochodzący z zamku średniowiecznego. Podczas rozbudowy ruin zamku użyto wiele oryginalnych elementów renesansowych i barokowych detali architektonicznych przeniesionych z zamku w Trzebieniu i innych okolicznych obiektów.

Kiedyś...


Pierwszy gród na wzgórzu nad Przełomem Pełcznicy powstał między IX-X wiekiem, który pod koniec XIII wieku został przebudowany na murowany zamek obronny. Stary zamek został wzniesiony przez Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego. W 1290 roku do zamku książę Bolko I Surowy przeniósł swoją siedzibę z Lwówka Śląskiego. Swoje znaczenie warownia straciła w 1392 roku po przejściu księstwa świdnicko-jaworskiego do Korony Czeskiej. W 1428 roku zostaje zdobyty przez husytów. W następnych latach zamek był siedzibą i bazą wypadową rycerzy-rabusi i jako ich siedziba został zniszczony w 1484 roku. Pozbawiony właściciela zamek popadł w ruinę i przestał funkcjonować w XV wieku. W roku 1794-1797 właściciel zamku Książ Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi Christianowi Tischbeinowi urządzenie otoczenia zamku nad potokiem Pełcznicy i przebudowanie istniejących resztek ruin dawnego zamku na romantyczne ruiny dla księcia Hansa Heinricha IV Hochberga. Celem budowy była inscenizacja średniowiecznego otoczenia wokół Zamku Książ. Po wojnie Zamek podpalony spłonął latem 1945 roku. Nie był on jednak w tak złym stanie jak obecnie. Do dziś zachowała się sztuczna ruina z końca XVIII w. z pozostałością głównego budynku zamku z zachowanym podziałem wewnętrznym. Brak w nim stropów, a z wieży zamkowej ocalały tylko fragmenty. Zachowały się również dwa renesansowe portale i część muru dawnego ganku prowadzącego do kaplicy, z której pozostały tylko ściany i resztki przykaplicznej wieży.


Kiedyś...


My, przez wzgląd na dzieci, chcieliśmy dojść do Starego Książa najłatwiejszym szlakiem, który prowadzi od Palmiarni Lubiechowskiej. W marszu, albo raczej podczas beztroskiego spacerku w piękne niedzielne przedpołudnie, najzwyczajniej w świecie zabłądziliśmy.  Z tego powodu wylądowaliśmy na najtrudniejszym szlaku. Wcale nie było tak trudno...

Prawdopodobnie, tuż po naszej wizycie w Starym Książu, rozpoczęto prace zabezpieczające. Zamknięto m.inn. przejście "tunelem", co oznacza, że coś będzie się tam wyprawiać. Poniższą fotorelację traktować można zatem, jako archiwum przedwykonawcze :)


Pełcznica, tam w dole pomiędzy Starym Książem i Zamkiem Książ


Miało być ostre podejście...


A potem już łagodnie


Pierwsze ślady


Na końcu drogi jest...



Nie, nie, to nie smocza jama


Zamek Stary Książ










Widok z dziedzińca w kierunku Wałbrzycha


Dziś...


Dziś...


Dziś...


Zejście na taras widokowy


Widok z tarasu widokowego w kierunku zamku


Widok z tarasu w kierunku Zamku Książ


Widok z tarasu w kierunku Wałbrzycha


Wracamy



Teraz trochę dzieci przez dziury przegonić ;)











Czy warto wybrać się do Starego Książa? Jasne, że warto, bo to zupełnie inna bajka niż Zamek Książ. Tu też nie brakuje tajemnic, nie trzeba za nic płacić, a przy zachowaniu ostrożności istnieje możliwość upieczenia kiełbasek na ognisku, w otoczeniu zamku. Polecamy łączyć tę wycieczkę z odwiedzinami w Palmiarni (LINK), w końcu najłatwiejszy szlak do Starego Książa prowadzi od jej bramy...

 


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias

źródła : wikipedia