Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nie po raz pierwszy, światowe kino zawitało do Jaworzyny Śląskiej. Po ubiegłorocznej wizycie ekipy filmu "Letnie przesilenie", trwają właśnie zdjęcia do filmu fabularnego produkcji japońskiej pod tytułem „Persona non grata”. Film opowie opartą na faktach historię japońskiego dyplomaty Chiune Sugihary, który zasłynął z powodu pomocy udzielanej Żydom w czasie II Wojny Światowej, gdy będąc konsulem wystawiał fałszywe wizy. Przez swoją działalność zwany jest niekiedy “japońskim Schindlerem”.


Chiune Sugihara


Chiune Sugihara, który używał także nazwiska Senpo Sugiwara, był japońskim dyplomatą, który zasłynął głównie z powodu pomocy udzielanej Żydom, chcącym uciec z terytorium Litwy po rozpoczęciu jej okupacji przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940 roku, a przed formalną aneksją Litwy przez ZSRR (3 sierpnia 1940roku) i likwidacją konsulatu Cesarstwa Japonii w Kownie, gdzie pełnił funkcję konsula. Urodził się w Japonii, w Yaotsu, w powiecie Kamo, w prefekturze Gifu należącej do regionu Chubu, 1 stycznia 1900 roku, zmarł w Japonii 31 lipca 1986 roku. Pochodził ze średniozamożnej rodziny (jego matką była Yatsu Sugihara – wywodząca się z rodu samurajskiego, a ojcem Yoshimizu Sugihara). Miał czterech braci i jedną siostrę.


W 1985 otrzymał nagrodę Yad Vashem i jako jedyny Japończyk został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".


Termin Persona non grata, oznacza w dyplomacji członka personelu dyplomatycznego (szefa misji dyplomatycznej, attaché, chargé d'affaires, radców, a także ich rodziny przebywające wraz z nimi na misji) lub konsularnego, który otrzymał nakaz opuszczenia terytorium kraju, w którym przebywa.


O filmie


Mimo, że akcja filmu rozgrywa się w różnych częściach ówczesnej Europy i w Japonii, w większości (ok. 80%) zrealizowany zostanie w Polsce, w tym między innymi w Świebodzicach i Jaworzynie Śląskiej (tutaj od 8-go do 13-go października 2014 roku). Realizacją zajmuje się polska firma Akson Studio Sp. z o. o., ale można zauważyć, że większość ekipy, na czele z reżyserem filmu to Japończycy. W rolę głównego bohatera wcieli się gwiazda japońskiego kina Toshiaki Karasawa. Na ekranie zobaczymy także wiele polskich sław aktorskich : Borysa Szyca, Zbigniewa Zamachowskiego, Cezarego Łukaszewicz, Michała Żurawskiego, Andrzeja Blumenfelda, Lilię Czyżewską, Agnieszkę Grochowską i innych. Borys Szyc gra tam agenta wywiadu, który nawiązuje współpracę z japońskim dyplomatą.

 

Skład z lokomotywą parową TKt48-18 i czterema wagonami z epoki, na stacji Jaworzyna Śląska


Lokomotywa prowa TKt48-18


Lokomotywa parowa TKt48-18 z godłem III Rzeszy (Reichsadler) z prawej strony parowozu (z czasów kręcenia filmu "Letnie przesilenie"), z lewej są polskie oznaczenia.



Kochbunker tuż przy stacji Jaworzyna Śląska, w tle lokomotywa parowa TKt48-18 biorąca udział w zdjęciach do filmu "Persona non grata".


Jeden z zabytkowych wagonów na stacji Jaworzyna Śląska


Statyści i ekipa oczekujący na kręcenie kolejnej sceny przy wagonie pocztowym


Statyści oczekujący na kręcenie kolejnej sceny przy lokomotywie parowej TKt48-18


Oświetlenie - ogromny ekran i ogromny reflektor oświetlający plan


Statyści i ekipa oczekujący na kręcenie kolejnej sceny - kręcenie filmu, to głównie oczekiwanie


Stację Jaworzyna Śląska przemianowano na potrzeby filmu na Baranowicze (miasto w dzisiejszej Białoruś), stąd tak ciekawe kierunki...


Jeden z wagonów zabytkowego składu.


Magia kina - stacja Jaworzyna Śląska stała się nagle stacją Baranowicze na kresach wschodnich.


Baranowicze - kierunek Kraków i Rzeszów, lub Grodno i Białystok



Dźwiękowcy w przejściu podziemnym, tam stali też wszyscy statyści, którzy podczas kręcenia zdjęć pośpiesznie wychodzili z przejścia i zajmowali miejsca w pociągu.



Statyści odgrywający Żydów w oczekiwaniu na "akcję".


Agnieszka Grabowska na planie filmu, w oczekiwaniu na zdjęcia.


Reżyser Cellin Gluck i polska aktorka Agnieszka Grochowska podczas powitania na planie filmu.


Reżyser Cellin Gluck w rozmowie z Agnieszką Grochowską i innymi członkami ekipy w oczekiwaniu na kolejną scenę. W tle po prawej aktor Michał Żurawski.


Próba, jedna z wielu... Statyści wychodzą z przejścia podziemnego i zajmują miejsca w pociągu.


Tak naprawdę ekipa stanowi większość na planie, czego w filmie nikt nigdy nie zobaczy.


Kolejni statyści zmierzają w stronę pociągu.


I kolejna próba...


Statyści zajmują miejsca w pociągu.


Cały plan na peronie 2, stacji Jaworzyna Śląska.


Mamy nadzieję, że wyjątkowość jaworzyńskiej stacji i obecność skansenu lokomotyw ściągnie jesze wielu innych filmowców na chwałę Jaworzyny Śląskiej.

 


Przygotował i opracował : Matthias

źródło informacji o Chiune Sugihara i jego zdjęcie : pl.wikipedia.org