Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Gmina Jaworzyna Śląska
Odsłony: 9775

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pastuchów : niem. Puschkau

gmina : Jaworzyna Śląska

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

 

Niestety tracimy coraz więcej zabytków przemysłu, jednym z nich była Cukrownia w Pastuchowie -jedna z najstarszych w powiecie świdnickim..

W połowie XIX wieku było w powiecie świdnickim 14 cukrowni, choć niestety liczba ich spadła do 8 w 1886 roku. W powiecie było ich łącznie 19! Najstarszą cukrownią (z 1836 roku) był zakład w Pszennie , przy obecnej ul.Długiej 7 (zlikwidowany w 1913r). W 1836 roku otwarto Cukrownię w Grabinie, a była to jedyna na Śląsku Cukrownia gdzie wyrabiano dodatkowo czekoladę!:)) A w 1838 założono Cukrownię w Pastuchowie (w tym samym roku powstała jeszcze cukrownia w Proszkowicach). Oficjalna nazwa zakładu to Fabrik von Kramsta & Söhne in Puschkau, a została założona przez Eduard i Georg Gotlieb Kramst na ich własnych terenach. Gdy w 1844 odbyła się pierwsza wystawa Deutschen Gewerbeausstellung w Berlinie przyznano jej nagrody  za cukier surowy, głowy cukrowe i rafinade, czyli rafinowany cukier o najwyższej czystości , uzyskiwany w wyniku podwójnej krystalizacji.

Także po wojnie zachowano tu wysoki poziom jakości produkowanego cukru o czym świadczy fakt, że część produkcji szła także na eksport. Cukrownię zamknięto w 2004 roku, już jako cukrownię wchodzącą w skład Südzucker Polska S.A.

...a kilka lat później , w 2012 obchodzono 210 lat produkcji cukru buraczanego w świecie....

Co ciekawe, okazuje się że Cukrownia "Pastuchów" była najdłużej funkcjonującym zakładem produkcyjnym  w powiecie Świdnickim...

A dziś, pozostał tylko komin, magazyn, parę budynków mieszkalnych, a także bocznica kolejowa do Jaworzyny Śląskiej (obecnie wykorzystywana przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Jaworzyny Śląskiej:) Pociesza przynajmniej powstanie małego muzeum cukrowni w Pszennie, gdzie zgromadzono kilka cennych pamiątek zwiezionych z okolicznych, a zamkniętych już fabryk. Aby dowiedzieć się więcej o muzeum zapraszamy na http://www.muzeumcukrownictwa.pl - wstęp wolny:)

 

Wspomnijmy dawną świetność na kilku zachowanych fotografiach:

 

 

 

 

poniżej strach obecny...znaczy stan obecny... znaczy po likwidacji

 

 

Także dzięki informacjom od Pana Andrzeja Wilka mogliśmy namierzyć pozostałość Cukrowni na terenie gorzelni w Jaworzynie Śląskiej gdzie znajdował sie zbiornik melasy, stanowiący zapas technologiczny.

 

 

 

 


Poniżej kilka przykładowych odznaczeń przyznawanych pracownikom Cukrowni Pastuchów.

 

 


Christophorus

c.d.n.

żródła:

A.Wilk "Cukrownictwo w powiecie świdnickim"

internet

materiały własne