Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Bronówek (niem. Neu Börnchen), to malutka wieś położona w województwie dolnośląskim, powiecie świdnickim w gminie Dobromierz. W 1939 roku wieś włączono do Dobromierza, w 1945 roku zaś, ponownie rozdzielono nadając początkowo nazwę Będzin. W miejscowości znajduje się wzgórze Wieżyca (395 m n.p.m.), i to właśnie ono, a właściwie to, co zostało na nim wybudowane jest tematem naszej dzisiejszej fotorelacji. Na szczycie Wieżycy, znajduje się dobrze zachowana wieża widokowa, która wzniesiona została w tym miejscu w celu upamiętnienia wydarzeń Bitwy pod Dobromierzem (Bitwy pod Strzegomiem). Troszkę więcej o bitwie na końcu opracowania.




Prawdopodobnie w setną rocznicę tej bitwy, 4 czerwca 1845 roku, podjęto nieco spóźnioną decyzję o jej wybudowaniu. Ukończono ją natomiast, dopiero w następnym 1846 roku. Wzgórze Wieżyca, nie było miejscem areny wojennej, ale to tutaj, dzień po wygranej bitwie Fryderyk II dokonał przeglądu zdobytych sztandarów. W uroczystości otwarcia wieży, wzięły udział różne osobistości, wraz z jednym z jej fundatorów – królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem IV. Miejsce to stało się w krótkim czasie popularnym celem wycieczek. Nic dziwnego, bo widoki z wieży są naprawdę wyjątkowe. Z czasem zdecydowano w związku z tym, o jeszcze większym uatrakcyjnieniu go. Dlatego w latach 1870 – 1894 powstała przyległa do wieży restauracja z salą balową oraz tarasy, ławki i tereny rekreacyjne. Potem jeszcze hotel.


Cały kompleks turystyczny w okresie świetności

Cały kompleks turystyczny w okresie świetności


Dziś, niestety z całego kompleksu pozostała jedynie wieża i ślady w postaci murów i fundamentów po pozostałych budynkach kompleksu. Ciekawostką jest, że na dwusetną rocznicę bitwy (4 czerwca 1945 toku), zaproszono Hitlera, który potwierdził swój przyjazd, w związku z czym rozpoczęto zakrojone na szeroka skalę przygotowania. Dokonano remontów wieży i budynków przyległych, porządkowano i upiększano cały okoliczny teren. Obchody nie odbyły się, gdyż plany przerwał koniec wojny. Obecnie wieża jest własnością prywatną, należy do Pana Edwarda Hałdasia, który kupił ją w 1991 roku, i wciąż stara się na powrót ożywić to miejsce.


Edward Hałdaś

Wieżę zobaczyć można zawsze. Teren nie jest ogrodzony i zamknięty. Czasem, przy odrobinie szczęścia można zwiedzić ją też od wewnątrz, bo w cieplejsze dni Pan Edward pojawia się tam codziennie. My mieliśmy to szczęście, wieżę zwiedziliśmy, i poznaliśmy człowieka zakochanego w tym miejscu i historii regionu. Daję Wam słowo, rozmowa z Tym Panem to czysta przyjemność, spróbujcie sami :)


Poniżej kilka zdjęć z naszego wypadu na Wieżycę i wieżę widokową w Bronówku.


Widok na wieżę z drogi prowadzącej na szczyt


Wieża widziana już ze szczytu


Kilka detali


Schody do piwnicy i na piętro


Widok z poziomu tarasu na schody. Na ścianach rozwieszone są zdjęcia, pocztówki i mapy związane z tym miejscem, oraz całym regionem i samą Bitwą pod Dobromierzem.


Na tarasie


Widok z tarasu na Dobromierz. Stąd, w dobrą pogodę zobaczyć można nawet Wrocław.


Dobromierz


Dobromierz i zbiornik wodny


To wszystko co pozostało po kompleksie turystycznym na Wieżycy w Bronówku.


Bitwa pod Dobromierzem lub Bitwa pod Strzegomiem (niem. Schlacht bei Hohenfriedeberg) w skrócie.

 


 

4 czerwca 1745 roku pomiędzy Dobromierzem a Strzegomiem odbyła sie bitwa pomiędzy armią pruską, oraz sprzymierzonymi armiami saskiej i austriackiej. Po morderczej wymianie ognia, oraz śmierci czołowych dowódców Austriackich, żołnierze wpadli w panikę i uciekając rozluźnili szyki. Sytuację te wykorzystali Prusacy, natychmiast wysyłając w te luki, uważany za najlepszy oddział w armii pruskiej, regiment dragonów Bayreuth. We wspaniałej szarży, najsłynniejszej w dziejach kawalerii pruskiej, regiment Bayreuth rozbił 20 batalionów i zdobył 67 chorągwi. Szarża ta bardzo zwiększyła rozmiary pruskiego zwycięstwa. W bitwie Austriacy stracili 10 300 żołnierzy, sprzymierzeni z nimi Sasi 2900, a Prusacy 4800. W ręce pruskie wpadło łącznie 76 chorągwi i sztandarów oraz 66 dział i wielu jeńców. Bitwa ta jednak, wbrew oczekiwaniom Fryderyka II, nie przyniosła zmiany nieprzejednanego stanowiska władczyni Austrii Marii Teresy wobec kwestii przynależności Śląska i nie zakończyła toczącej się wojny.


Rozmieszczenie wojsk


Scena przedstawiająca przegląd zdobytych przez armię pruską sztandarów, następnego dnia po bitwie na górze Wieżycy.




 

przygotował : Matthias

źródła : wikipedia, www.dobromierz.pl, materiały własne