Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Gmina Kostomłoty
Odsłony: 3741
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mieczków (niem. Metschkau)

gmina : Kostomłoty

powiat : średzki

województwo : dolnośląskie


Mieczków to niewielka wieś, która nie leży przy głównej drodze. Najłatwiej dojechać tam jadąc drogą krajową nr 5 od strony Strzegomia, następnie skręcić w lewo w miejscowości Osiek, gdzie po przejechaniu ok. 100 metrów należy skręcić w drogę w prawo, zostawiając po lewej stronie miejscowy kościół. Ta droga zaprowadzi nas prosto do Mieczkowa. Dla jadących od strony autostrady A4 w kierunku Jeleniej Góry, najwygodniej będzie wjechać tuż przy stacji benzynowej na rozwidleniu drogi do Wichrowa. Mieczków leży tuż za Wichrowem.

 

Mapa Google


W Mieczkowie nie ma zbyt wielu zabytków, ale biorąc pod uwagę wielkość wsi i jej znaczenie, miejscowi mają się czym szczycić. Pierwszym, najważniejszym zabytkiem jest kościół pw. św. Andrzeja Boboli, późnogotycki, zbudowany pod koniec XV w. i przebudowany w drugiej połowie XVII w. Z wyposażenia gotyckiego zachowały się dwa kamienne portale i sakramentarium. Budowla ta jest jednonawowa, orientowana, z kwadratowym prezbiterium o sklepieniu krzyżowym i wieżą od strony zachodniej. Jest to kościół filialny parafii św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Gościsławiu. Na terenie przykościelnym, istniał przed wojną niemiecki cmentarz katolicki. po wojnie został zlikwidowany.


Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Mieczkowie


Wieża kościoła p.w. św. Andrzeja Boboli w Mieczkowie


Drugim ciekawym, zabytkiem Mieczkowa jest kościół ewangelicki z końca XIX w. Znając realia powojenne, można z pełną odpowiedzialnością napisać, że fakt, że kościół istnieje zaliczyć można do cudów. Większość kościołów ewangelickich, które nie zostały zaadoptowane na katolickie, przestało istnieć. Ten przetrwał tylko dlatego, że służył przez całe lata jako magazyn zbożowy. Dopiero teraz jego losy są niepewne, bo stoi opuszczony od wielu już lat.

 

Kościół ewangelicki w Mieczkowie

 

Kościół ewangelicki w Mieczkowie


Kościół ewangelicki w Mieczkowie w czasach swojej świetności

 

Kościół ewangelicki w Mieczkowie

 

Kościół ewangelicki w Mieczkowie

 

Kościół ewangelicki w Mieczkowie


Brama prowadząca do przykościelnego cmentarza (ewangelickiego), dziś miejscowy cmentarz katolicki


Fragmenty pomnika poświęconego poległym w wojnie francusko-pruskiej 1870


Wygląd pomnika przed 1945 rokiem


We wsi znajduje sie kilka godnych uwagi budynków, które mogą świadczyć o zamożności mieszkańców wsi przed 1945 rokiem.









Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias