Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Gmina Mietków
Odsłony: 3500

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Borzygniew : niem. Borganie, Bergen (1937-1945)

gmina : Mietków

powiat : wrocławski

województwo : dolnośląskie

(50.972888, 16.628466)


Przyznaję, o planowanym na 3 października 2015 roku uroczystym otwarciu Izby Pamięci wsi Borzygniew wiedzieliśmy z wyprzedzeniem, ba, zaplanowaliśmy nawet udział w tej uroczystości. Niestety, jak to w życiu, inne obowiązki pokrzyżowały te plany. Obiecaliśmy sobie wtedy, że wkrótce odwiedzimy nowo powstałą w naszym regionie Izbę Pamięci, co niniejszym czynimy.

Należy podkreślić w tym miejscu wyjątkowość tego wydarzenia. Gmina Żarów sąsiaduje z siedmioma gminami : Udanin, Świdnica, Strzegom, Mietków, Marcinowice, Kostomłoty i Jaworzyna Śląska. Poza Świdnicą, gdzie funkcjonuje od wielu lat Muzeum Kupiectwa badające i krzewiące wiedzę o historii regionu, izby historyczne powstały tylko w Żarowie (w 2010 roku) - Żarowska Izba Historyczna, oraz w Strzegomiu (w 2013 roku) - Izba Tradycji Ziemi Strzegomskiej. Poza obszarem wspomnianych wyżej ośmiu gmin, wcale nie jest lepiej. Wciąż tego typu działalność jest wyjątkowa, mimo ogromnego zainteresowania społeczności historią własnego regionu.


Dziękujemy Pani Sołtys Jolancie Polańskiej, za poświęcony nam podczas zwiedzania czas i słowo...


Borzygniew, ul. Główna, widok w kierunku kościoła p.w. św. Barbary i ruiny pałacu


Z tej samej lokalizacji widok na budynek świetlicy i Izby Pamięci


Tablica przy wejściu do świetlicy


Plakat zachęcający do udziału w uroczystym otwarciu Izby Pamięci w Borzygniewie - żródło : www.gokmietkow.pl


 

O przebiegu uroczystości otwarcia, możemy dowiedzieć się ze strony www.gokmietkow.pl, gdzie przeczytamy :

 

"Otwarcie Izby Pamięci w Borzygniewie

3 października w Świetlicy Wiejskiej w Borzygniewie, w gminie Mietków, pani Sołtys, Rada Sołecka oraz Radny wsi we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mietkowie zaplanowali imprezę na uroczyste otwarcie Izby Pamięci wsi Borzygniew, która jest pierwszą placówką tego typu w gminie Mietków. Przez kilka lat zbierano materiały archiwalne, głównie zdjęcia starych dokumentów, opisy oraz zdjęcia rodzinne, aby wyeksponować je jako wystawę stałą dostępną dla zwiedzających. Wystawa ma budowę modułową i do podstawowego trzonu jaki jest wyeksponowany w tej chwili mają być dołączone kolejne jej elementy rozbudowując całość. Projekt powstaje w formie multimedialnego muzeum, z prowadzącym komentarzem odtwarzanego cyfrowo narratora. Ilość zdjęć zebranych i przygotowanych do ekspozycji przekracza możliwości ekspozycyjne toteż wystawa ta ma być w najbliższej przyszłości uzupełniana o kilka dodatkowych gablot. Wkrótce będzie również można zobaczyć, sfinansowaną przez Gminę Mietków, makietę wsi z ok. 1942 roku wraz z terenem zalanym dzisiaj wodą Jeziora Mietkowskiego.

Samo Otwarcie rozpoczęło się od zabaw animacyjnych dla dzieci przygotowanych i przeprowadzonych przez świetliczanki ŚPT panie Monikę Wargocką i Barbarę Olszewską. Dodatkowo czas uatrakcyjniły najmłodszym mieszkańcom Borzygniewu darmowe dmuchane urządzenia rekreacyjne. Dzieci były zachwycone możliwością darmowej zabawy i licznymi nagrodami ufundowanymi przez pana Zenona Andrzejewskiego. Ok. godz. 17.30, po zabawach i quizach historycznych dla najmłodszych, GOK w Mietkowe i przedstawiciele wsi Borzygniew zaprosili wszystkich na oficjalne otwarcie Izby Pamięci z przecięciem wstęgi i prezentacją ekspozycji. Miłym akcentem była obecność większości Radnych i Sołtysów z gminy Mietków wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Mietków, panią Heleną Artymowicz i Wójtem, panem Adamem Kozarowiczem. Po prezentacji Izby pani Barbara Olszewska przeprowadziła guizy historyczne dla starszej młodzieży i dorosłych rozpoczynając blok konkursowy. Wśród przygotowanych nagród znalazły się koszulki i kubki z Marinowania oraz niepowtarzalne ślężańskie książki kucharskie. Ostatnią częścią imprezy była potańcówka przy muzyce DJ Rivy, która zgromadziła ok. 150 osób.

Mamy nadzieję, że ogromne zaangażowanie organizatorów Izby Pamięci przełoży się na frekwencję odwiedzin tej pierwszej w gminie Mietków lokalnej placówki muzealnej i będzie przyciągać nowych turystów do tej wyjątkowej miejscowości."

 

My też mamy taką nadzieję, poza tym, z własnej ciekawości i dla przykładu, odwiedziliśmy izbę...


Moment przecięcia wstęgi - źródło : www.gokmietkow.pl



Ludzie zaangażowani i wspierający powstanie Izby Pamięci - źródło : www.gokmietkow.pl

Obecna kolekcja pamiątek przedwojennych bazuje głównie na kopiach pocztówek i rycin. Natomiast w dalszej części (całość ułożona jest w porządku chronologicznym idąc od lewej strony sali), podstawą kolekcji są zdjęcia z prywatnych archiwów mieszkańców Borzygniewu. których z czasem przybywa coraz więcej. Wkrótce pojawi się więcej antyram i staną gabloty, dzięki czemu kolekcja wciąż będzie się powiększać. Pani Sołtys, opowiedziała nam także o kontaktach z Niemcami, dawnymi mieszkańcami wsi, którzy dysponują dużą ilością fotografii a nawet filmami wykonanymi przed wojną w Borzygniewie. Mamy nadzieję, że znajomość ta zaowocuje współpracą, która przyniesie ogromne korzyści Izbie Pamięci wsi Borzygniew. Zapraszamy tymczasem do obejrzenia naszej fotorelacji...


Widok na salę od wejścia. Pomimo ekspozycji historycznej w dalszym ciągu jest to świetlica. Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, że bez względu na rodzaj organizowanej w świetlicy imprezy, dzieci, młodzież czy dorośli, zawsze mają bezpośrednią styczność z materiałami historycznymi


Kopie dawnych pocztówek, rycin i fotografii wraz z komentarzem



Wspaniały obraz namalowany na ścianie, przedstawiający fragment kościoła p.w św. Barbary i pałac w Borzygniewie (dziś w ruinie)


Widok na całą salę, w tle i po prawej stronie zamieszczono pamiątki powojenne z dziejów wsi


Ekspozycja w oprawie sylwestrowo - karnawałowej


Przepiękny widok namalowany na ścianie, o wymiarach conajmniej 2 x 2 metry zrobił na nas wrażenie - jest piękny


Nie jest wykluczone, że pojawi się w przyszłości więcej tego typu dzieł - pożyjemy, zobaczymy


Kopie dawnych pocztówek, rycin i fotografii wraz z komentarzem


Są też pamiątki przekazane przez mieszkańców wsi, które przedstawiają ich, ale nie koniecznie wieś Borzygniew. Żołnierze LWP na tle namalowanego na ścianie czołgu. Podobny namalowano niegdyś w Piotrowicach Świdnickich


Nieżyjący już mieszkaniec Borzygniewu, w mundurze LWP w 1945 roku




Kopie zdjęć z archiwów prywatnych


Kopie zdjęć z archiwów prywatnych


Kopie zdjęć z archiwów prywatnych


Kopie zdjęć z archiwów prywatnych - można znaleźć budynki, które pochłonięte zostały przez Zalew Mietkowski


Kopie zdjęć z archiwów prywatnych


Kopie zdjęć z archiwów prywatnych



Kopie zdjęć z archiwów prywatnych


Ostatnie spojrzenie na salę, mamy nadzieję, że następnym razem zasoby będą już znacznie większe...


Pragnę zaznaczyć, że wszystkie pamiątki pokazane na fotografiach, celowo nie są publikowane w wysokiej rozdzielczości. Jeśli chcesz dokładniej przyjrzeć się zdjęciom, odwiedź Izbę Pamięci wsi Borzygniew, czym zrobisz zapewne przyjemność jej stwórcom...

Izba Pamięci wsi Borzygniew, nie ma ściśle określonych godzin otwarcia, dlatego polecamy o kontaktowanie się w sprawie wejścia z Panią Sołtys Jolantą Polańską, przy ul. Głównej 10 (na przeciw budynku świetlicy).


 


Fotografował i przygotował : Matthias