Drukuj
Nadrzędna kategoria: Regiony
Kategoria: Gmina Marcinowice
Odsłony: 4012

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Śmiałowice : niem. Schmellwitz

gmina : Marcinowice

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie


Pałac usytuowany jest w dość urokliwym miejscu, na wysokiej skarpie ponad rzeką Bystrzycą. Bardzo podobnie do pałaców w Domanicach i Wiśniowej. Chwilę po tym gdy się w jego otoczeniu pojawiłem wyszedł Pan, który zakomunikował mi, że to "nasz pałac". Powiedziałem, że bardzo dobrze, że pałac ma właścicieli i wyraziłem nadzieje, że w niczym mu nie ubędzie, gdy zrobię kilka zdjęć. Pan nie umiał znaleźć argumentów przeciw, więc przespacerowałem się wokół w bezpiecznej (?) dla pałacu odległości. W obecnej formie wybudowali go w latach 1680-1694 jezuici ze Świdnicy. Barokowa  budowla pełniła funkcję swojego rodzaju domu wypoczynkowego. W następnych latach rozbudowywano jego otoczenie i sam pałac. W 1698 roku dobudowano w pobliżu stajnie, natomiast w latach 1718-1720 nieco budynek rozbudowano, dodając między innymi wieżę z zegarem. Na początku XVIII wieku, budynek przekształcono w stylu klasycystycznym.


Przedwojenna pocztówka trójpolowa przedstawiająca Śmiałowice, z kolekcji Horsta Adlera


Powiększony fragment powyższej pocztówki, przedstawiający pałac w Śmiałowicach przed wojną


Cała miejscowość wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Właścicielami byli : Hanko de Smelewicz, bracia Hannos i Otton von Nassow czy Time de Ronow. W XV wieku dobra przeszły na własność klasztoru franciszkanów w Świdnicy, by następnie trafić w ręce Niklasa Kirscholta, Wenzla i Huschke von Schellendorf i rady miejskiej Świdnicy. Od początku XVI w. do 1652 r. majątek w Śmiałowicach był własnością rodziny von Seidlitz, między innymi Siegmunda, Daniela, oraz braci Georga i Petera. W 1652 r. miejscowość od Seidlitzów odkupił cesarz Ferdynand IV i jeszcze w tym samym roku przekazał Śmiałowice kolegium jezuickiemu w Świdnicy. Po kasacji zakonu jezuitów w 1773 r. majątek wszedł w skład dóbr cesarskich. Następnie w 1777 r. został sprzedany rodzinie von Schlabrendorf. W 1829 r. posiadłość kupiła rodzina von Barchewitz, natomiast w 1845r. jako właściciele dóbr wymienieni byli trzej bracia: Gustav, Ewald i Oskar Barchewitz. W rękach tej rodziny majątek utzymywany był do około 1912 r., gdy posiadłość nabył Gotthilf von Salisch z Kraskowa. W jego rękach dobra pozostały do końca drugiej wojny światowej.

 

Pałac w Śmiałowicach dziś... Widok od strony folwarku


Wojna obeszła się z tym przybytkiem łaskawie. Po zajęciu terenów przez Polaków, majątek został oczywiście znacjonalizowany, po czym przez chwilę wykorzystywany był przez  Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, by ostatecznie trafić w ręce Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Tak działo się z większością tego typu majątków. Szczęściem dla tego pałacu był fakt, że od samego początku znajdowały się w nim biura spółdzielni, oraz mieszkania pracowników. Dzięki temu co jakiś czas go remontowano. Po upadku RSP, pałac przejęty został przez wspólnotę mieszkańców i pełni rolę wyłącznie mieszkalną.


Wieża z zegarem, albo raczej z miejscem po zegarze

 

Główne wejście do pałacu


Pałac widziany od strony parku


Mury oporowe wzmacniające skarpę na której zbudowano pałac widziane od strony rzeki Bystrzycy


Sporych rozmiarów mury oporowe


Pałac widziany od strony rzeki bystrzycy


Rzeka Bystrzyca w sąsiedztwie pałacu


Pałac widziany z parku nad Bystrzycą


Pozostałości murów oporowych

 

Ogromne mury oporowe a ponad nimi pałac



Kiedyś schody prowadzące nad rzekę. Może wspólnota kiedyś je odbuduje ???


Mury robią wrażenie


Rzeka Bystrzyca widziana z ogródka przy pałacu


Kolejny bardzo ciekawy punkt w Dolinie Bystrzycy



Fotografował i przygotował : Matthias