Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Strzegom : niem. Striegau

gmina : Strzegom

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.959096, 16.343181)


Do odwiedzenia ekspozycji namówieni zostaliśmy podczas promocji albumu "Strzegom na dawnych pocztówkach" (więcej o tym wydarzeniu TUTAJ). Świetną okazją do odwiedzin jest czas imprez związanych ze "Świętem Granitu Strzegomskiego". Budynek Zespołu Szkół w Strzegomiu znajduje się w bliskim sąsiedztwie z Rynkiem i Parkiem Miejskim. To właśnie tu w miejscu wmurowanego w 1874 roku kamienia węgielnego, znajdować się miała tzw. "kapsuła czasu". Informację taką odkrył podczas tłumaczenia starych kronik Strzegomia, nauczyciel tejże szkoły, historyk i germanista Marek Żubryd. Postanowiono zbadać te informacje i istotnie potwierdziły się. Do odkrycia doszło 22 czerwca 2013 roku.


Budynek Zespołu Szkół w Strzegomiu przy ul. Krótkiej 6


Wejście główne, tuż za nim znajduje się ekspozycja kopii "kapsuły czasu" i jej zawartości

 

Miedziana urna w kształcie baryłki znajdowała się w granitowym zagłębieniu, w ścianie budynku za pamiątkową tablicą erekcyjną z wyrytym rokiem 1874, za wmurowanym w tę ścianę kamieniem węgielnym. Wprawdzie urnę zamurowano w 1874 roku, to jednak jej zawartość okazała się znacznie starsza. Znajdowały się tam m.in. talary z 1779 i 1783 roku i kilka monet obiegowych z tego okresu, dokumenty z wmurowania kamienia węgielnego, książka z wierszami lokalnego poety, dokument z 1870 roku powołujący do życia szkołę oraz późniejsze sprawozdania z jej działalności, listy prywatne, listy do magistratu, zdjęcia miasta, lokalne gazety, w tym "Breslauer Zeitung" z XIX wieku. Wszystkie dokumenty były pięknie zapakowane i zachowały się w idealnym stanie. Zawartość urny została zewidencjonowana, skopiowana i ponownie umieszczona w urnie. Postanowiono także, żeby współcześni strzegomianie "dołożyli cegiełkę" i również zostawili ślad swojego pokolenia, dlatego do kapsuły włożono spisaną historię szkoły, zdjęcia uczniów i nauczycieli, kilka egzemplarzy lokalnej prasy, widokówki, film o Strzegomiu i okolicznościowe monety. Umieszczono także płytę DVD z nagranymi na niej zdjęciami i dokumentami dotyczącymi miasta. Krążek ma przetrwać 100 lat do kolejnego otwarcia "kapsuły czasu".


Oryginalna "kapsuła czasu" z budynku Zespołu Szkół w Strzegomiu, w rękach Marka Żubryda (foto : Zespół Szkół w Strzegomiu 2013)


Kopia "kapsuły czasu" oraz jej zawartości mieści się w tych dwóch gablotach. Ponad gablotami fotografie przedstawiające akcję wyjęcia kapsuły i jej zawartości w 2013 roku


Fotografie ponad gablotami to dokumentacja z wyjęcia urny i jej zawartości


Fotografie ponad gablotami to dokumentacja z wyjęcia urny i jej zawartości


W ramce znajduje się także artykuł opisujący całą akcję


Gablota pierwsza


W kolejności od góry znajdują się fotografie monet znalezionych w urnie


Egzemplarze dawnej lokalnej prasy


Listy i dokumenty


Listy i dokumenty


Gablota druga


Replika "kapsuły czasu", trochę pomniejszona


Kolejne dokumenty

 

Pocztówki przedstawiające dawny Strzegom

 

Kopia książeczki w wierszami i pismo urzędowe


Tuż za głównym wejściem do szkoły, przy schodach znajduje się tablica z wyrytym rokiem budowy gmachu Zespołu Szkół. To właśnie za ta tablicą znajduje się urna. Widać także tablicę pamiątkową z ponownego ukrycia "kapsuły czasu" oraz powyżej zestaw zdjęć dokumentujący otwarcie i ponowne zamknięcie i zamurowanie urny.


Na dole pierwotna tablica z rokiem 1874, powyżej wstawiona 139 lat później, współczesna


Zdjęcia z otwarcia kapsuły


Zdjęcia z zamknięcia kapsuły


Lista inwentaryzacyjna kapsuły, uzupełniona o współczesne pamiątki umieszczone w urnie


Serdecznie polecamy obejrzenie ekspozycji na własne oczy...Fotografował i przygotował : Matthias