Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Świdnica : niem. Schweidnitz

gmina : Świdnica

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

 

Na pewno każdy coś tam słyszał o parowozowni w Jaworzynie Śląskiej, tym bardziej, że ostatnio odbyła się tam kolejna Międzynarodowa Gala Parowozów (zdjęcia z imprezy możesz obejrzeć tu), ale czy wiesz, że i Świdnica ma także swoją parowozownię wachlarzową? Tak, tak... Znajduje się ona pomiędzy ulicami Okrężną i Towarową i należała do stacji Świdnica przedmieście.



Parowozownia to ogólnie mówiąc zajezdnia dla lokomotyw parowych. Ściślej, to zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego parowozów. Charakterystyczne dla parowozowni instalacje to obrotnice lub przesuwnice do zmiany kierunku jazdy na małym terenie, żurawie (z wieżami ciśnień) do wodowania parowozów, piaskownice, składy węgla z wyciągami nawęglającymi oraz kanały oczystkowe. Sama hala ma najczęściej układ wachlarzowy, z obrotnicą w osi.

Jedna z najstarszych parowozowni w Europie znajduje się w Pile, nad którą opieki podjęło się Stowarzyszenie Parowozownia Pilska Okrąglak. Najstarsza parowozownia w Polsce, która do tej pory pełni swe pierwotne funkcje znajduje się w Wolsztynie, jedną z największych zaś jest ta w Jaworzynie Śląskiej.

Obiekt, mimo, że zabytkowy, nie cieszy się chyba dużym zainteresowaniem, bo bardzo trudno znaleźć szczegóły dotyczące jego funkcjonowania przez co najmniej 100 lat! Wiemy, że otwarcie linii kolejowej z Wrocławia (przez Kobierzyce i Sobótkę) przez stacje Kobierzyce, Sobótka i Świdnica Przedmieście nastąpiło 15 sierpnia 1898 roku. Wtedy też powstała prawdopodobnie cała infrastruktura kolejowa wokół stacji. Świdnica Przedmieście to stacja węzłowa w 58 km linii Wrocław - Świdnica Przedmieście - Jedlina Zdrój (nr 285), oraz początkowa dla dwukilometrowej łącznicy Świdnica Przedmieście - Świdnica Miasto (nr 771), która również znajdowała się w tabeli 223, jednak dopiero po likwidacji ruchu pasażerskiego do Jedliny, ten kierunek stał się głównym. Do końca II wojny światowej stacja Świdnica Przedmieście nosiła nazwę Schweidnitz Niederstadt (Świdnica Dolne Miasto), a krótko po II wojnie światowej po prostu Świdnica.Ruch pasażerski był likwidowany stopniowo: w 1989 roku zawieszono przewozy do Jedliny Zdroju, a 23 czerwca 2000 roku do Świdnicy Miasta. Regularnie przez stację przejeżdżają kilka razy w tygodniu pociągi towarowe (zdawcze).


Jeżeli ktoś posiada informacje o tej parowozowni, bardzo prosimy o kontakt z nami :)

 

widok w kierunku stacji Przedmieście


obrotnica


hala wachlarzowa 10 stanowiskowa, tory zdemontowane


wewnątrz są dziś magazyny, w zwiiązku z czym zasypano kanały



 


 

Przygotował i fotografował : Matthias