Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gmina Marcinowice wreszcie ma swój herb.

Podczas XXVII sesji Rady Gminy Marcinowice, która odbyła się w dniu 16 grudnia 2016 r. o godz. 11:00 w siedzibie Urzędu Gminy przy ul. J. Tuwima 2 w Marcinowicach, radni podjęli m. in. uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, banneru, flagi stolikowej i pieczęci Gminy Marcinowice. Oznacza to, że gmina posługiwać się będzie herbem zamiast stosowanego do tej pory logo gminy. Oczywiście przedtem wyspecjalizowana firma musiała przeprowadzić stosowne badania celem ustalenia symboliki odpowiedniej dla gminy Marcinowice

Projekty herbu i pozostałych symboli zostały wykonane na zlecenie gminy Marcinowice przez doświadczonego heraldyka Roberta Fidurę przy współpracy heraldykiem i grafikiem Kamilem Wójcikowskim. Herb gminy Marcinowice przedstawia w polu zielonym od czoła złoty monogram AR, a od podstawy srebrny krzyż pokutny. Barwy herbu – pole zielone i złoty monogram nawiązują do rolnictwa, jako głównego współcześnie zajęcia mieszkańców. Srebrna barwa krzyża pokutnego jest jego barwą naturalną i może przywodzić na myśl miejscowe kamieniołomy. Krzyż nawiązuje do licznych na terenie gminy krzyży pokutnych, które są tutaj najpowszechniejszymi zabytkami, kojarzonymi jako symbol gminy.

Herb gminy Marcinowice przypomina fakt, że większościowym historycznym właścicielem ziemskim na terenie gminy był klasztor kanoników regularnych Najświętszej Maryi Panny (augustianów), który jako swojego symbolu używał monogramu AR. Klasztor ten początkowo miał swoją siedzibę na Ślęży, następnie zaś na wrocławskim Piasku, gdzie w latach 1334-1425 wzniesiona została stojąca do dzisiaj gotycka świątynia. Zakon ten był prawdopodobnie jednym z pierwszych sprowadzonych do Polski. Kanonicy uzyskali liczne książęce nadania dóbr w pobliżu Ślęży, w tym także dwunastu wsi leżących dzisiaj w gminie Marcinowice (Biała, Chwałków, Klecin, Krasków, Mysłaków, Sady, Strzelce, Szczepanów, Tąpadła, Wirki, Wiry, Zebrzydów. Większość dokumentów potwierdzających nadania tych wsi pochodzi z przełomu XII i XIII wieku, ale same nadania zapewne miały miejsce wcześniej – trzon dóbr klasztornych został być może podarowany zakonowi przez Włostowiców w II połowie XII wieku. Klasztor na Piasku utrzymywał przeważnie swój stan posiadania aż do kasaty zakonu w 1810 r.

Zachowały się liczne zabytki pozwalające ustalić symbolikę używaną przez zakonników na Piasku. Klasztor na Piasku używał symbolu w postaci monogramu AR. Litery te stanowią pierwsze dwie litery słowa ARENA, które nawiązuje do łacińskiego wezwania kościoła na Piasku, Sancta Maria in Arena. Monogram ten znajduje się oczywiście w piaskowskiej katedrze, ale również w kościele Św. Anny w Sobótce, w kościele Wniebowzięcia NMP w Tyńcu Małym oraz na ścianach kościołów w Strzelcach i Zebrzydowie.

Projekty uzyskały pozytywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 18 października 2016 r. na podstawie uchwały Komisji Heraldycznej, która zawiera merytoryczną ocenę projektów w zakresie ich zgodności z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną.Herb Gminy marcinowice

 

Gratulujemy !Przygotował : Matthias

źródło : www.marcinowice.pl