Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

UWAGA! Ulega zmianie termin spotkania w ramach V Żarowskich Prelekcji Historycznych. Jak poinformowała w dniu dzisiejszym (19.01.2017) Żarowska Izba Historyczna, z powodu choroby jednego z prelegentów spotkanie zaplanowane na piątek 20.01.2017 roku, przeniesione jest na piątek 27.01.2017 roku

 

V Żarowskie Prelekcje Historyczne

z udziałem Stanisława Gabrysia, pomysłodawcy i założyciela (w 1999 roku) pierwszego w Polsce Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym pod Świdnicą (pisaliśmy o tym TUTAJ), oraz Bogdana Muchy, archeologa i specjalisty d/s zbiorów muzealnych, opiekuna Żarowskiej Izby Historycznej.

V Żarowskie Prelekcje Historyczne odbędą się 27 stycznia 2017 r. o godz. 18:00

w sali widowiskowej GCKiS na piętrze przy ul. Piastowskiej 10a w Żarowie.

Wstęp bezpłatny !!!


Założyciel i właściciel Muzeum Broni i Militariów  – pan Stanisław Gabryś, zaprezentuje oraz opowie o najsłynniejszych konstrukcjach broni palnej użytkowanej podczas II wojny światowej.

Bogdana Mucha, specjalista d/s zbiorów Muzealnych Żarowskiej Izby Historycznej, po raz pierwszy opowie o dokumentach przechowywanych w Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Podolsku koło Moskwy. Ponad 2500 stron oraz kilkadziesiąt map i planów sporządzonych w sztabach poszczególnych jednostek 5. Armii Gwardyjskiej i 21. Armii, które brały udział w tzw. Operacji Dolnośląskiej oraz walkach w okolicach Żarowa. Szokująco dokładne i bogate w informację. Po przeszło 70 latach od zakończenia II wojny światowej.


Oficjalny plakat (źródło : www.izba.centrum.zarow.pl) 


Przygotował : Matthias