Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

VI Żarowskie Prelekcje Historyczne

z udziałem Piotra Maszkowskiego z "Odkrywcy", który zagości z tematem prelekcji: Tajemnice Dolnego Śląska – legendy czy rzeczywistość ?, oraz Bogdana Muchy, archeologa i specjalisty d/s zbiorów muzealnych, opiekuna Żarowskiej Izby Historycznej.

VI Żarowskie Prelekcje Historyczne odbędą się 25 maja 2017 r. o godz. 18:00

w sali kameralnej GCKiS przy ul. Piastowskiej 10a w Żarowie.

Wstęp bezpłatny !!!

Pod koniec II wojny światowej, tuż przed nadejściem Rosjan, Niemcy ukrywali w tutejszych zamkach, pałacach i w podziemiach, prywatne kolekcje, zbiory muzealne, biblioteczne, wyposażenia kościołów, a także zabytki zagrabione m. in. w Polsce. Nie wszystkie ukrywane pod koniec wojny depozyty ujrzały światło dzienne. Do dziś obrastają legendami, budują nastrój tego regionu, są inspiracją dla poszukiwaczy. Prelegent Piotr Maszkowski od 1998 roku nieprzerwanie interesuje się tą tematyką. Od 2015 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Odkrywca". Jest historykiem, doświadczonym dziennikarzem z kilkunastoletnim stażem, specjalizującym się w historii, tajemnicach II wojny światowej, nieznanych epizodach okresu PRL, tematyce dotyczącej eksploracji i poszukiwań skarbów. Jest autor ponad 300 opublikowanych artykułów i opracowań materiałów archiwalnych...

Bogdana Mucha, specjalista d/s zbiorów Muzealnych Żarowskiej Izby Historycznej, zreferuje temat: W dobie zimnej wojny – szpiegowski samolot US Air Force nad gminą Żarów. Czy w 1956 roku w naszym rejonie został zestrzelony amerykański samolot szpiegowski ?


Oficjalny plakat (źródło : www.izba.centrum.zarow.pl)

 


 


Przygotował : Matthias