Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zaproszenie i plan imprezy



 

Ramowy Program I Dolnośląskiego Festiwalu na zamku Książ 16-18.08.2013

 


 

16.08.2013 PIĄTEK

SALA BALOWA

17.00 Uroczyste otwarcie festiwalu

17.30 – 19.00 „Gdzie się podziały skarby zamku Książ?” – dr hab.Piotr Oszczanowski

W czasie II wojny światowej naziści przebudowali Książ dla Adolfa Hitlera. Przepadła wtedy gigantyczna zamkowa biblioteka, a smakowi całej sprawie dodaje fakt, że kilka książek przekazał do Muzeum Narodowego w Warszawie Julian Tuwim. Jak trafiły do niego rozgrabione zaraz po wojnie książki, nie wiadomo. W czasie II wojny światowej do Książa przywiezione zostały również zbiory słynnej Berlinki, jednak i tu kilka skrzyń zginęło w tajemniczych okolicznościach. Czy ciągle czekają w zamkowych podziemiach? Śladem tych zagadek podąży Śląski Indiana Jones, dr hab. Piotr Oszczanowski, znany historyk sztuk

19.00 – 20.00 Projekcja filmu „Riese – Tajemnice wykute w skale”

Twórcy filmu, Maciej Kieres i Wojciech Malinowski, starają się wyjaśnić tajemnicę powstania i przeznaczenia kompleksu „Riese". Podczas prawie godzinnego filmu przeniesiemy się do sztabu organizacji Todt, podejrzymy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń, w produkcji nie zabraknie fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sceny sprowadzano czołg, który do serca Ziemi Wałbrzyskiej jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese będzie dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.

20.00 – 23.00 Zbrodnia i medycyna” – noc tajemnic z pogranicza historii i kryminalistyki, której towarzyszy ekspozycja Muzeum Medycyny Sądowej użyczona przez Katedrę Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

20.00 „Zbrodnia na Dolnym Śląsku widziana przez okulary prof. Dobosza" - prof. Tadeusz Dobosz

„Kiedy "Wampir z Bytowa" zamordował we Wrocławiu dwie kobiety, do badań identyfikacyjnych została użyta sperma z miejsca zdarzenia. Gdy po czterech latach pojawił się właściwy podejrzany, nie było już materiału do badań. Musiałem "wczuć się" w rolę mordercy, aby odtwarzając jego czynności znaleźć dodatkowy ślad

biologiczny w dość nieoczekiwanym miejscu. Dzięki temu sprawca został skazany, ale ja ciężko odchorowałem to mentalne wcielenie się w mordercę seksualnego” – tę opowieść prof. Tadeusz Dobosz dokończy w Książu. Pionier wykorzystania technologii DNA w medycynie sądowej, nie tylko wie wszystko o Wampirze z Bytowa, ale również o sławnym włosie Mikołaja Kopernika. Potrafi również znaleźć skrytkę wśród starych szaf Akademii Medycznej.

21.00 „Wyklęte groby, wyklęte ofiary” – dr Krzysztof Szwagrzyk

Polska to kraj z burzliwą przeszłością, zarówno czas wojny, jak i późniejsze, dramatyczne lata obfitowały w bardzo wiele ofiar. Dochodziło do masowych mordów tysięcy ludzi, a ślady po ich pochówkach były zacierane i utajniane. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało zamordowanych w walce, zabitych w wyniku akcji pacyfikacyjnych UB, KBW, czy wojska,straconych na podstawie wyroków sądowych, ale też zmarło w więzieniach,zakatowanych w siedzibach UB i Informacji Wojskowej. Każdy z tych ludzi to inna, wstrząsająca i niezwykła historia. Ich losy, ostatnie chwile i pośmiertną odyseję przedstawi znany historyk i badacz komunistycznych struktur aparatu represji.

22.00 „Medycyna w służbie prawa i historii” – mgr Agata Thannhaeuser i dr n.med. Łukasz Szleszkowski

Zbrodnia to ich chleb powszedni, nie ma przed nimi żadnych tajemnic. Mgr Agata Thannhaeuser i dr n.med. Łukasz Szleszkowski niemal każdego dnia rozmawiają ze zmarłymi, którzy ujawniają im sekrety ostatnich chwil życia. Dwoje pracowników Katedry Medycyny Sądowej we Wrocławiu pracowało również przy pierwszej w Polsce masowej ekshumacji ofiar powojennego terroru na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Badania sądowo-lekarskie pozwoliły ustalić, w jak bestialski sposób wykonywane były kary śmierci i co działo się ze skazanymi tuż przed egzekucją. Nasi goście opowiedzą o żmudnym, ale fascynującym dochodzeniu do prawdy.

23.00 Projekcja filmu„Die preußische Liebesgeschichte” (Pruska legenda miłosna)

Film fabularny produkcji niemieckiej z 1938 roku. Zakazany przez faszystowską cenzurę i wprowadzony na ekrany dopiero w 1950. Obraz opowiada o słynnym romansie Elizy Radziwiłłówny z przyszłym cesarzem Niemiec. Zdjęcia kręcono na Dolnym Śląsku w pałacu w Ciszycy. Elizę zagrała Lída Baarová, czeska aktorka znana z romansu z ministrem propagandy III Rzeszy Josephem Goebbelsem.

DZIEDZINIEC

23.00 Uczta Historyczna (szczegóły wkrótce)

DAWNA KUCHNIA ZAMKOWA

17.00, 17.45,18.30 Zwiedzanie Muzeum Medycyny Sądowej.

Po muzeum oprowadzają mgr Agata Thannhaeuser i drn.med. Łukasz Szleszkowski. To niezwykła ale i trochę „straszna” kolekcja: przedwojenne preparaty anatomiczne, pętle wisielcze, nietypowa broń, amatorsko wykonane pasy cnoty, narzędzia zbrodni. Oglądają je głównie studenci medycyny i prawa, muzeum prawie nigdy nie otwiera swoich drzwi dla zwiedzających.Przeniesienie kolekcji do zamku Książ to niepowtarzalna okazja do spotkania z kryminalistyką przedwojennego Dolnego Śląska, zbrodnią i medycyną. Ze względu na charakter wystawy, przy jej zwiedzaniu będzie obowiązywał limit wiekowy.


17. 08.2013 SOBOTA

10.00 - 14.00 Spotkania, wykłady i seanse filmowe odbywają się równocześnie w trzech miejscach: Sala Krzywa, Sala na III piętrze, Sala kinowa

SALA KRZYWA ZAMKU KSIĄŻ

„Tajemnice, zamki, podziemia”

10.00 – 11.00 „Niezwykłe życie Hochbergów: tajemnica pereł księżnej Daisy” Magdalena Woch

Wie wszystko o tajemnicach księżnej Daisy, najpiękniejszej kobiety Europy swoich czasów. Magdalena Woch z Centrum Europejskiego zamku Książ opowie o odkrytych i niewyjaśnionych tajemnicach rodu von Hochberg, przypomni największe skandale z życia rodziny, wyjaśni dlaczego syn księżnej Daisy musiał ożenić się z własną macochą i pokaże dawne życie zamku oczami jego pracowników. Poznamy też dzieje sześciometrowego,zaginionego naszyjnika Daisy.

11.00 – 12.00 „Widmo Hitlea nad Fürstenstein - co działo się na Zamku Książ w czasie II wojny światowej?”Dariusz Garba

Niestrudzony badacz zagadek II wojny światowej ujawni jak naprawdę zamek Książ został przejęty przez III Rzeszę i dlaczego szef SS Heinrich Himmler gorliwie interesował się książęcymi zbiorach bibliotecznymi. Czekamy również na odpowiedź, co wspólnego z zamkiem Książ ma tajne archiwum RSHA - Głównego Urzędu Bezpieczeństwa III Rzeszy i czy kosmiczny lot zbrodniarza wojennego, prof. Hubertusa Strugholda, odbył się w podziemiach Książa.

12.00-13.00„Książ - nieznana historia” Tomasz Jurek (Dolnośląska Grupa Badawcza)

Co robiło i czego szukało Wojsko Polskie z górnikami na zamku Książ? Nieznane fakty i dokumenty z powojennych dziejów Książa. Tomasz Jurek ujawni również sekrety zamkowego parku, inwentaryzacji w mauzoleum Hochbergów oraz uchyli rąbka ostatniej tajemnicy księżnej Daisy.

13.00 -14.00 „Arado Blitz i inne tajne niemieckie konstrukcje lotnicze w czasie II wojny światowej na Dolnym Śląsku” – Piotr Piwowarczyk

Dyrektor i założyciel Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda w Świnoujściu i twórca koncepcji zagospodarowania PTT „Projekt Arado - zaginione laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze ujawnia tajemnice cudownych broni Hitlera. W Kamiennej Górze, w halach fabryk włókienniczych i podziemnych sztolniach projektanci firmy Arado tworzyli samolot w układzie latającego skrzydła, który miał zbombardować USA. W Kowarach produkowano i testowano silniki V-2, a budowę podziemnego kompleksu pod Zamkiem Książ nadzorowało Luftwaffe.

SALA TRZECIE PIĘTRO ZAMKU KSIĄŻ

Śniadanie z „Focusem” – dziennikarze popularnego miesięcznika opowiadają o sensacjach ubiegłych wieków

10-12.00 „Mistyka Krzyżaków” – Michał Wójcik i Maciej Łubieński

Michał Wójcik, redaktor naczelny miesięcznika Focus i Maciej Łubieński, historyk, autor programów i książek historycznych ujawniają tajemnice krzyżaków.

Czy krzyżacy mieli swoje zagadkowe rytuały niczym templariusze? Czy odbywali je na wzgórzach nazywanych Jerozolimskimi? Jaką rolę mogły w nich odgrywać kamienne pruskie posągi? Gdzie znajdowały się legendarne krzyżackie „zamki na drzewach” znane z zapisu kronikarza Piotra z Duisburga? To tylko niektóre z zagadek tego poranka.Spotkaniu towarzyszy film o życiu krzyżaków.

12.00 – 13.00 „Poszukiwacze poszukiwani” – Adam Węgłowski

Znany dziennikarz Focusa opowie o tym, jak dociera się do tajemnic historii i że bez współpracy z pasjonatami, redakcja nie dotarłaby do wielu dokumentów, np. do planów Festung Warschau z 1944 roku,ani do dowodów w sprawie „ostatniej czarownicy” Barbary Zdunk. Szczególnie zapraszamy wszystkich, którzy pragną zostać detektywem historii.

13-14.00 „28 dział na końcu świata. Eksploracja wraku żaglowca na wodach Sierra Leone" Marcin Jamkowski

Nasz gość z dalekiego świata. Dziennikarz, nurek i podróżnik opowiada o pierwszej polskiej, a prawdopodobnie i na świecie, wyprawie do Sierra Leone na poszukiwanie wraków.Pięciu nurków i eksploratorów ruszyło do zachodniej Afryki, na wybrzeże skrajnie biednego kraju, którego wody były od XVI wieku ruchliwym miejscem dla żaglowców z Portugalii, Francji i Anglii, a w czasie II wojny światowej miejscem przeformowywania konwojów płynących z zaopatrzeniem wojennym. To jednak wody niebezpieczne, więc dno u wybrzeży Sierra Leone usiane jest wrakami straconych statków i okrętów. Polacy spenetrowali dno wokół jednego z przybrzeżnych archipelagów i badali nieznany wrak okrętu: znaleźli 28 dział,potężne kotwice, porcelanę, szkło. Na jednym z zatopionych dział odnaleźli nawet datę - 1762! Historia zaczęła się komplikować, gdy kilka dni później działo nagle wyparowało...

15.00 - 19.00 Spotkania, wykłady i seanse filmowe odbywają się równocześnie w trzech miejscach: Sala Krzywa, Sala na III piętrze, Sala kinowa. Zapraszamy również na dziedziniec zamkowy i tarasy

Godz. 15.00 – 19.00 SALA TRZECIE PIĘTRO ZAMKU KSIĄŻ

Wieczór/Popołudnie z Money.pl Pieniądz to skarb.

15.00 - 16.00 „Skarby i skandale” - Tomasz Bonek

Tomasz Bonek, redaktor naczelny Money.pl - największego portalu finansowego w Polsce i autor książek "Przeklęty skarb" oraz "Lubiąż. Mroczne tajemnice opactwa" przeniesie słuchaczy w świat służb specjalnych i agentów, którzy od lat, w kontrowersyjny sposób, angażowali się w poszukiwania dóbr kultury i złota. Jak doprowadzili do rozgrabienia większej części najcenniejszego polskiego skarbu? Czego szukali w podziemiach opactwa trzy razy większego od Wawelu? Na czyje zlecenie działali i jak sprzedali to, co znaleźli w zachodnich antykwariatach?

16.00 – 17.00 „Polska gorączka złota”- Joanna Lamparska

Czy legendarne skarby rzeczywiście istnieją? Czy w ostatnich latach ktoś rzeczywiście trafił na nazistowski depozyt? Znana pisarka i dziennikarka opowie o tajemnicach dolnośląskich (i nie tylko) zamków i pałaców, ukrytych w nich skarbach i ludziach, którzy je odnajdują. Dlaczego powołano tajną ekipę jasnowidzów, która w latach 50. przeszukiwała dolnośląskie zabytki, co Czesi znaleźli w zamku Grodno i gdzie czeka legendarny skarb ze Ślęży? – to niektóre z tematów tego spotkania.

17.00 -18.00 „Dolny Śląsk – klucz do losów polskich skarbów kultury” - dr Robert Kudelski

Badacz poprowadzi nas śladami transportów z polskimi dziełami sztuki, które trafiły na Dolny Śląsk. W czasie II wojny światowej na terenie okupowanej Polski działały liczne komórki odpowiedzialne za przejęcie i wywóz zbiorów muzealnych i prywatnych kolekcji sztuki. Dużą część zabytków przewieziono do Krakowa, gdzie mieścił się urząd Generalnego Gubernatora. Inne zbiory pozostały pod opieką gauleiterów zarządzających poszczególnymi obszarami okupowanej Polski. W 1944 roku sytuacja militarna spowodowała, że władze okupacyjne podjęły decyzję o ewakuacji bezcennych skarbów kultury. W ten sposób na Dolny Śląsk trafiły transporty dzieł sztuki wywiezionych m.in. z Warszawy, Krakowa,Lwowa i innych miejscowości. Dlatego właśnie na Dolnym Śląsku trzeba szukać klucza do rozwiązania tajemnicy zaginięcia wielu dzieł sztuki.

18.00-19.00 „Złoty sen generałów. Kulisy tajnej operacji peerelowskich służb specjalnych” - dr Jacek Kowalski

Wykład przedstawia kulisy i przebieg, prawdopodobnie ostatniej, tajemniczej akcji PRL-owskich służb specjalnych, która nie miała żadnego związku z polityką a jedynie z próbą zdobycia pozabudżetowych, niekontrolowanych środków finansowych, dzieł sztuki i złota. Podobne działania, prowadzone na inną skalę, innymi środkami i w innym otoczeniu miały odpowiedniki w okresie poprzedzającym i znane są jako Afera Żelazo czy Afera Zalew. Badacz przedstawi również wspomnienia, relacje i dokumenty z poszukiwań złota prowadzonych pod ścisłym kierownictwem najwyższych czynników władzy PRL.

Godz.15.00 – 19.00 Sala Krzywa Zamku Książ

Okrycia, tajemnice, przygoda

15.00 - 16.00 „Życie codziennie poszukiwacza skarbów” – Robert Kruki Piotr Majczak - Poszukiwania. pl

Praktycy, nie tylko wytrawni poszukiwacze, ale i „znajdowacze” barwnie i z poczuciem humoru pokażą codzienność polskich eksploratorów. Wspólnie, samochodami terenowymi, z namiotami, wykrywaczami metali i innego rodzaju, bliżej nie określonym w nazewnictwie, sprzętem poszukiwawczym wyruszamy w Polskę szlakiem nieodkrytych tajemnic. W programie m.in. powstańczy depozyt w okolicy Złotego Potoku, skarb Langiewicza, czołg z jeziora, podziemia Będzina i powstańcza broń z okolic Krzeszowic. Dodatkowo; rady dla początkujących.

16.00 – 17.00 „Paranaukowe metody poszukiwań skarbów – jasnowidze kontra tajemnica” – Ryszard Gąsierkiewicz.

Dyrektor Policealnego Studium Psychotroniki. im. Juliana Ochorowicza w Krakowie podejmuje próbę racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego metody paranaukowe mogą być przydatne przy poszukiwaniach ukrytych przedmiotów. Czy radiesteta albo jasnowidz są w stanie wskazać złoto, dzieła sztuki albo odtworzyć wydarzenia z przeszłości? Zapraszamy do dyskusji.

16.00 – 17.00 „Wyznawcy światła w Karkonoszach” - Justyna Sasin-Spyrka

Tajemnicze symbole, kult ognia, pochówki w odległych od cywilizacji miejscach to ślady po wyznawcach światła mieszkających na przełomie XIX i XX wieku w Karkonoszach. Co łączyło z nimi Ernesta Gutschowa, ostatniego właściciela zamku Czocha i nad czym wspólnie pracowali? Czy tworzyli sektę czy byli jedynie niebanalną i wolnomyślicielską inteligencją? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć na podstawie zebranych dokumentów pani prezes fundacji Memento.

17.00 – 18.00 „Czarownice na terenie Księstwa Nyskiego – prawda historyczna czy ludowy zabobon.” – dr Małgorzata Radziewicz

Nikt nie wie tyle o czarownicach co dr Małgorzata Rodziewicz, dyrektor Muzeum w Nysie. Właśnie w tym mieście stanął w XVII wieku piec do palenia czarownic, w którym przez dziewięć lat spłonęło ponad tysiąc kobiet oskarżonych o czary. Jak zostawało się czarownicą, kto zarabiał nazabijaniu niewinnych ofiar, co to są „widełki heretyka” i „żelazna dziewica” - o tym podczas spotkania z dr Radziewicz

SALA KINOWA ZAMKU KSIĄŻ

10.00 – 21.00

Z filmoteki Discovery

10.00 Grodziec

Historia poszukiwania cennych skarbów, w tym kosztowności i insygniów koronacyjnych rosyjskich carów, ukrytych podczas wojny prawdopodobnie w podziemiach zamków Grodziec i Czocha.

Czas trwania:25 min.

10. 30, 17.30 Książ

Program bada poszlaki, wskazujące, że hitlerowcy być może prowadzili w okolicach zamku w Książu prace nad bronią, która zmieniłaby bieg wojny.

Czas trwania:20 min.

11.00 Lubiąż

Próba rozwiązania tajemnicy klasztoru w Lubiążu. Istnieją hipotezy, że Niemcy podczas wojny zbudowali w jego podziemiach tajną fabrykę, gdzie produkowano silniki do rakiet V2 i V3.

Czas trwania:25 min

11.30

Międzyrzecki rejon umocniony

Niemieckie dokumenty z czasów II wojny światowej zdradzają ukrycie w fortyfikacjach MRU bardzo cennych zbiorów poznańskiego muzeum. Speleolodzy próbują je

Czas trwania:20 min.

12.00 Portret młodzieńca

Program stara się wyjaśnić tajemnicę zrabowanego przez hitlerowców z kolekcji Czartoryskich obrazu Rafaela „Portret młodzieńca” wartego kilkadziesiąt milionów dolarów.

Czas trwania:25 min.

13.00 Prolog

Tajemnice III Rzeszy. Dzieła sztuki i kosztowności zrabowane i ukryte przez hitlerowców. Twórcy starają się wyjaśnić dzieje tych okupionych krwią skarbów.

Premiera:2008-02-14 godz. 00:30

Czas trwania:25 min.

13.30, 18.00 Riese,

Podziemia w Walimiu w Górach Sowich są częścią hitlerowskiego kompleksu Riese. W ciągu 2 lat Niemcy wydrążyli 230 tys. m korytarzy i hal, mających służyć do produkcji Wunderwaffe.

Premiera:2008-02-19 godz. 00:30

Czas trwania:25 min

14.00 – 15.00 PRZERWA

15.00 Taśmy z Kopenhagi

Podążamy tropem poszukiwań w latach 70. zrabowanych przez nazistów polskich dóbr narodowych, które ukryto prawdopodobnie w twierdzy kłodzkiej. Na ślad trafiono w Kopenhadze.

Premiera:2008-02-15 godz. 00:30

Czas trwania:25 min.

15.30, 18.30 Bursztynowa komnata, część 1

Wciąż trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty, którą Niemcy podczas wojny wywieźli z Carskiego Sioła do Królewca. Ale po zdobyciu przez Rosjan miasta, dzieła już tam nie było.

Czas trwania:45 min

16.30, 19.30 Bursztynowa komnata, część 2

Wciąż trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty, którą Niemcy podczas wojny wywieźli z Carskiego Sioła do Królewca. Ale po zdobyciu przez Rosjan miasta, dzieła już tam nie było.

Czas trwania:45 min.

 

DZIEDZINIEC I TARASY ZAMKU KSIĄŻ

Rekonstrukcja historyczne i prelekcje na wolnym powietrzu przy stanowiskach wojskowych:

godz. 10.30, 12.30, 14.30, 16.30

Podczas całego festiwalu zaprezentują się członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych:

SH Die Freiwillingen zajmujące się rekonstrukcją armii niemieckiej z czasów II wojny światowej zaprezentuje całą gamę broni i wyposażenia, od pistoletów Luger po słynne „Panzefausty”. Głównym elementem zbiorów prezentowanych przez Die Freiwillingen będzie odrestaurowany samochód sztabowy Opel Olimpia.

Stronę aliancką i wojska USA ,zaprezentuje SH Wielka Czerwona Jedynka, która od prawie dziesięciu lat zajmuje się rekonstrukcją 1 Dywizji Piechoty, armii USA a za główny cel stawia przypominanie o roli i wkładzie Polaków służących w US Army.

20.00 – 21.00

Zajęcie zamku przez wojska alianckie – widowisko historyczne - dwie dwudziestominutowe fabularyzowane rekonstrukcje walk, z efektami pirotechnicznymi, przy udziale wojsk amerykańskich i niemieckich..

Godz. 22.00 -23.00 ZAMEK KSIĄŻ, DZIEDZINIEC

„Nosferatu – symfonia grozy” z 1922r., muzyka na żywo „Zespół Czerwie”. Pokaz na wolnym powietrzu.

Początek XIX wieku. Hrabia Orlok znany jako Nosferatu jest wampirem, który dla utrzymania życia musi odżywiać się ludzką krwią. Do jego zamku w Karpatach przybywa młody handlowiec. Nosferatu widzi miniaturkę pięknej Ellen, żony swojego gościa.Urzeczony jej wizerunkiem opuszcza zamek i przypływa do miasta gdzie żyje ta młoda piękność. Wraz z jego przybyciem wybucha w mieście epidemia dżumy…

Do tego klasyka kina grozy, powstała autorska, wykonywana na żywo muzyka grupy CZERWIE, zaaranżowana na: perkusję, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas,gitarę, mandolinę, akordeon i syntezatory

Czerwie to niezależna małopolska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do spektaklu Piotra Cieplaka "Albośmy to jacy, tacy" na podstawie "Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztuka wystawiona była50-krotnie w stolicy, emitowana kilkakrotnie przez TVP Kultura. Sztywne podziały na style w muzyce Czerwie obalają bezpardonowo. Dźwięki podawane są z bogatą domieszką brzmień akordeonu, gitary, mandoliny oraz instrumentów dętych.Całość jednoczy transowy rytm perkusji.Występują: Wojtek Boski Zaborowski(akordeon, głos, klawisze)Maciek Dziki Kudłacik (głos, gitara, mandolina)Paweł Gacek Zawarus (perkusja)Piotrek Bogunia (gitara basowa)

DAWNA KUCHNIA ZAMKOWA

Od 9.00 do 19.00 zwiedzanie Muzeum Medycyny Sądowej

Po muzeum oprowadzają mgr Agata Thannhaeuser i dr n.med. Łukasz Szleszkowski. To niezwykła ale i trochę „straszna” kolekcja:przedwojenne preparaty anatomiczne, pętle wisielcze, nietypowa broń, amatorsko wykonane pasy cnoty, narzędzia zbrodni. Oglądają je głównie studenci medycyny i prawa, muzeum prawie nigdy nie otwiera swoich drzwi dla zwiedzających.Przeniesienie kolekcji do zamku Książ to niepowtarzalna okazja do spotkania z kryminalistyką przedwojennego Dolnego Śląska, zbrodnią i medycyną. Ze względu na charakter wystawy, przy jej zwiedzaniu będzie obowiązywał limit wiekowy.

Ponadto: lekcje poszukiwań skarbów dla dzieci, stoiska z książkami historycznymi, pyszności z arystokratycznych stołów.


 

18.VIII.2013 NIEDZIELA

Spotkania, wykłady i seanse filmowe odbywają się równocześnie w trzech miejscach: Sala Krzywa, Sala na III piętrze, Sala kinowa. Zapraszamy również na dziedziniec zamkowy i tarasy

SALA TRZECIE PIĘTRO ZAMKU KSIĄŻ

Wakacje z tajemnicą – blok sponsorski

11.00 – 12.00 „Sztolnie, które nie powinny istnieć” – Elżbieta Szumska

Od lat zarządza kopalnią złota w Złotym Stoku, gdzie stworzyła niezwykle popularną trasę turystyczną.Elżbieta Szumska nie ustaje jednak w poszukiwaniach nieznanych dziś zakątków kopalni, odkrywając regularnie nowe sztolnie. Według relacji, w jednej z nich mają się znajdować niemieckie, wojenne depozyty. W tym roku ponownie doszło do niezwykłego odkrycia….

12.00 -13.00 „Zostań panem własnego zamku, Zainwestuj z ANR –największym dysponentem nieruchomości na Dolnym Śląsku” – Andrzej Jamrozik,dyrektor Oddziału Terenowego we Wrocławiu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Macie ochotę kupić pałac albo zamek, a może zainwestować w zabytkowe budynki gospodarcze? Andrzej Jamrozik ma więcej pałaców niż książę Karol. Do koloru, do wyboru. Piękny pałac w Pyszczynie czy dwór Sarny w Ścinawce Górnej można kupić za cenę mieszkania. Ja kto zrobić i czy warto? Jak promować dolnośląskie zabytki i skąd brać pieniądze na ich renowację. Warto przyjść na to spotkanie i zapytać.

Godz.10.00 – 15.00 SALA KRZYWA ZAMKU KSIĄŻ

Eksploratorzy na tropie

10.00 – 11.00.Możliwości i zastosowanie najnowszych technologii i urządzeń geofizycznych w eksploracji Robert Kmieć i Marek Lisowicz (Narodowa Agencja Poszukiwawcza)

Mają na koncie sporo sukcesów, współpracują z najlepszymi badaczami, przez wiele lat towarzyszyli Adamowi Sikorskiemu przy realizacji cyklu programów „Było nie minęło”.,pracowali również z Bogusławem Wołoszańskim. Narodowa Agencja Poszukiwawcza dysponuje nowoczesnym sprzętem, który wspiera badaczy podczas najtrudniejszych nawet wypraw. Robert Kmieć i Marek Lisowicz opowiedzą „jak to działa” i dlaczego nawet najnowocześniejszy sprzęt to nie wszystko…

11.00 – 12.00 „Prawo i poszukiwania – jak sobie radzić w terenie” – Rafał Kruk i Piotr Majczak Poszukiwania.pl

Wieloletni praktycy opowiedzą, jak eksplorator radzi sobie w gąszczu zakazów i nakazów? Gdzie i jak wolno szukać, czy w ogóle wolno szukać? Co zrobić gdy już się znajdzie? Kiedy eksplorator staje się przestępcą i co z tym zrobić?

12.00-13.00 PRZERWA

13.00-14.00 „Jak zbudować pomost między poszukiwaczami a archeologami”?”- dr hab. Maciej Trzciński

Czy polskie prawo sprzyja poszukiwaniom? Kto na nich traci, a kto zyskuje? Czy możliwe jest porozumienie między archeologami a eksploratorami, a jeżeli tak, jak powinno wyglądać? To tylko, niektóre, ważne dla środowiska eksploracyjnego, tematy, z którymi zmierzy się znany archeolog.

14.00 – 15.00 „Tajne bronie Hitlera – polski ślad” - Bogusław Wróbel

Autor książek i znany eksplorator opowie o tym, czy polski wywiad był w stanie ukraść Niemcom prototyp rakiety V-2? Czekamy również na podpowiedź, jak zdemaskować hitlerowskie UFO i czy "Stonoga" Hitlera mogła doczołgać się do Londynu?

15.00 - 16.00 „Dolny Śląsk pełen skarbów –co było a nie jest…zapisano w rejestr” - Janusz Skowroński

Kiedy przed laty ruszyła akcja "Oddajcie co nasze" entuzjazm ogarnął wszystkich. Potem powstał szkic-raport o wywiezionych z Dolnego Śląska dziełach sztuki. Apotem... nastała cisza, która niepokojąco trwa. A przecież są dokumenty, świadkowie,relacje... To nieprawda, że kradli tylko Rosjanie. Czy tzw. "Polska lokalna" musi czekać? Przecież ma się o co upomnieć. Janusz Skowroński,wieloletni badacz tajemnic zamku Czocha ujawni kto i w jaki sposób po wojnie inwentaryzował miejscowe dzieła sztuki, kto zabierał i jak"kwitował".

DZIEDZINIEC

12.00-13.00, 16.00-17.00

Akrobacje replik samolotów z czasów I wojny światowej (szczegóły wkrótce, pokaz uzależniony jest od warunków pogodowych)

13.00-14.00 Widowisko historyczne (szczegóły wkrótce)

Rekonstrukcja historyczne i prelekcje na wolnym powietrzu przy stanowiskach wojskowych:

Godz. 10.30, 11.30, 12.30

SALA BALOWA

18.00 Zakończenie festiwalu i projekcja filmu z 1922roku „Fantom” (Phantom, Reżyseria: F.W. Murnau)

Na zakończenie klasyka kinematografii niemieckiej. FriedrichWilhelm Murnau, twórca „Nosferatu“, nakręcił również film na podstawieopowiadania Gerarda Hauptmanna pod tym samym tytułem. Bohater Lorenz Lubotanieszczęśliwie się zakochuje, błądzi na granicy jawy i snu, popada w otchłańwiny i zbrodni. Film podąża drogą Luboty prowadząc widza w świat pełen cieni. Ciekawostka: film powstał we Wrocławiu!

SALA KINOWA

Z filmoteki Discovery

10.00 Grodziec

Historia poszukiwania cennych skarbów, w tym kosztowności i insygniów koronacyjnych rosyjskich carów,ukrytych podczas wojny prawdopodobnie w podziemiach zamków Grodziec i Czocha.

Czas trwania:25 min.

10. 30, 17.30 Książ

Program bada poszlaki, wskazujące,że hitlerowcy być może prowadzili w okolicach zamku w Książu prace nad bronią,która zmieniłaby bieg wojny.

Czas trwania:20 min.

11.00 Lubiąż

Próba rozwiązania tajemnicy klasztoru w Lubiążu. Istnieją hipotezy, że Niemcy podczas wojny zbudowali w jego podziemiach tajną fabrykę, gdzie produkowano silniki do rakiet V2 i V3.

Czas trwania:25 min

11.30

Międzyrzecki rejon umocniony

Niemieckie dokumenty z czasów II wojny światowej zdradzają ukrycie w fortyfikacjach MRU bardzo cennych zbiorów poznańskiego muzeum. Speleolodzy próbują je

Czas trwania:20 min.

12.00 Portret młodzieńca

Program stara się wyjaśnić tajemnicę zrabowanego przez hitlerowców z kolekcji Czartoryskich obrazu Rafaela„Portret młodzieńca” wartego kilkadziesiąt milionów dolarów.

Czas trwania:25 min.

13.00 Prolog

Tajemnice III Rzeszy. Dzieła sztuki i kosztowności zrabowane i ukryte przez hitlerowców. Twórcy starają się wyjaśnić dzieje tych okupionych krwią skarbów.

Premiera:2008-02-14 godz. 00:30

Czas trwania:25 min.

13.30, 18.00 Riese,

Podziemia w Walimiu w Górach Sowich są częścią hitlerowskiego kompleksu Riese. W ciągu 2 lat Niemcy wydrążyli 230 tys. metrów korytarzy i hal, mających służyć do produkcji Wunderwaffe.

Premiera:2008-02-19 godz. 00:30

Czas trwania:25 min

14.00 – 15.00 PRZERWA

15.00 Taśmy z Kopenhagi

Podążamy tropem poszukiwań w latach70. zrabowanych przez nazistów polskich dóbr narodowych, które ukryto prawdopodobnie w twierdzy kłodzkiej. Na ślad trafiono w Kopenhadze.

Premiera:2008-02-15 godz. 00:30

Czas trwania:25 min.

15.30, 18.30 Bursztynowa komnata, część 1

Wciąż trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty, którą Niemcy podczas wojny wywieźli z Carskiego Sioła do Królewca. Ale po zdobyciu przez Rosjan miasta, dzieła już tam nie było.

Czas trwania:45 min

16.30, 19.30 Bursztynowa komnata, część 2

Wciąż trwają poszukiwania Bursztynowej Komnaty, którą Niemcy podczas wojny wywieźli z Carskiego Sioła do Królewca. Ale po zdobyciu przez Rosjan miasta, dzieła już tam nie było.

Czas trwania:45 min.

 

Ponadto: stoiska historyczne, książki, przedwojenne filmy o Dolnym Śląsku, lekcje poszukiwawcze i mnóstwo innych atrakcji.

 


Plan imprezy, zdjęcie i plakat ze strony FB I dolnośląkiego Festiwalu Tajemnic

M.