?

W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.

Podkategorie

 


 

Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej działa od 2017 roku

 


Czym jest Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej? Jest to projekt zainicjowany przez dwie żarowskie organizacje pozarządowe: Fundację "Inicjatywa B" i Stowarzyszenie "Labiryntarium.pl",  przez który chcemy wspólnie zadbać o pamięć historyczną i kulturową naszego obszaru: Żarowa i miejscowości znajdujących się w granicach gminy. W jaki sposób to robimy?  Pozyskujemy wszelkie dokumenty, pocztówki, listy, czasopisma, reklamy, itp., a także przedmioty związane z regionem na wiele sposobów :

 

-skupujemy je w Interecie na aukcjach lub w antykwariatach krajowych i zagranicznych, skupujemy na giełdach staroci i od innych kolekcjonerów z regionu (Kupione)

-pozyskujemy od mieszkańców w formie darowizn (Darowane)

-pozyskujemy za pośrednictwem "Skrzynki Poczty Historycznej" (Poczta Historyczna)

 

Wszystkie pozyskane zasoby po stosownej analizie i szczegółowym opisie trafią na strony www.labiryntarium.pl i www.bibliotekadziedzictwa.pl, natomiast oryginały na "Regał Pamięci" znajdujący się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie, przy ulicy Piastowskiej w Żarowie.

 

 Wspieraj działanie Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej

 


 

 


 

 

biblioteka dziedzictwa


 

Darowizny które przekazujemy na "Regał Pamięci" ulokowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie, pochodzą głównie od osób prywatnych z ich domowych zasobów. Są one przekazywane dobrowolnie, ze świadomością darczyńców, że trafią do Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, która będzie służyć całej lokalnej społeczności.

 

Buduj z nami Bibliotekę Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej...

 


 


 

 

biblioteka dziedzictwa

 


 

Zakupy które przekazujemy na "Regał Pamięci" ulokowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie, pochodzą głównie z aukcji internetowych krajowych i zagranicznych, oraz giełd staroci i od prywatnych kolekcjonerów. Każda przekazana na ten cel złotówka trafia w postaci eksponatów do Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, która będzie służyć całej lokalnej społeczności.

 

Buduj z nami Bibliotekę Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej...

 


 


 

 Skrzynka Poczty Historycznej w Żarowie

okno skrzynka

 


 

Skrzynka Poczty Historycznej (58-130), to projekt umożliwiający mieszkańcom Żarowa i okolic od stycznia 2017 roku (zobacz relację z otwarcia TUTAJ), dzieleniem się swoją wiedzą i pamiątkami z przeszłości, bez konieczności spotkań i konfrontacji z nami. Jeśli posiadasz zdjęcia, dokumenty, gazety, pamiątki i inne rzeczy nawiązujące do historii Ziemi Żarowskiej, wrzuć je do okienka wrzutowego skrzynki poczty historycznej. Skrzynka zamontowana jest w centrum miasta na dawnym budynku ŻOK-u, przy ulicy Armii Krajowej 40, pod telebimem, aby dostęp do niej był łatwy nie tylko dla mieszkańców, ale i przyjezdnych z całej gminy lub z poza niej. Warto zaznaczyć, że ponad "Skrzynką Poczty Historycznej" znajdują się dwie gabloty, w których Fundacja Inicjatywa B (z lewej) i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl (z prawej), na bieżąco informują mieszkańców Żarowa o kolejnych wydarzeniach związanych z naszymi działaniami.

W tym dziale, będziemy opisywać wszystkie wrzucone do skrzynki pamiątki, po czym (jeśli taka będzie wola darczyńcy) trafią one na Regał Pamięci. Regał Pamięci natomiast, dostępny jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10, codziennie w godzinach jej funkconowania. 

Czy wiesz, że podobne skrzynki pomagaliśmy uruchomić w grudniu 2017 roku w Sobótce (zobacz TUTAJ) i w listopadzie 2018 roku w Mietkowie (zobacz TUTAJ). Jeśli uważasz, że taka skrzynka powinna znaleźć się w Twojej miejscowości, skontaktuj się z nami...

 

Wspieraj Bibliotekę Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej...

 


 

 


 

Regał Pamięci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie

regal pamieci

 


 

W ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, powstał "Regał Pamięci" zainstalowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ulicy Piastowskiej 10 w Żarowie, w którym znajdują się wszystkie pozyskane przez nas archiwalia. Całość, która liczy już wiele tysięcy egzemplarzy różnych archiwaliów nazywamy wspólną kolekcją żarowian.

"Regał Pamięci" i jego zawartość zobaczyć możesz na żywo w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piastowskiej 10 w Żarowie, w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach jej funkcjonowania, oraz podczas specjalnych "Spotkań przy Regale Pamięci", które odbywają się od czasu do czasu (zawsze informujemy o tym na naszej stronie www i profilu Facebook).

 

Eksponaty zakupione zobaczysz TUTAJ

 

Eksponaty darowane zobaczysz TUTAJ

 


 

 


 

"Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej" prowadzone przez Stowarzyszenie Labiryntarium.pl obejmuje swoim zakresem cały powiat świdnicki, ze szczególnym uwzględnieniem gminy Żarów (jako naszej siedziby i głównego punktu zainteresowań), oraz sąsiadujące gminy : Mietków, Kostomłoty i Udanin.

 

CAL Logo new

 

Trafiają tu wyłącznie pamiątki/archiwalia nadające się do skopiowania przy pomocy skanera : zdjęcia, negatywy różnych typów, pocztówki, listy, broszury, mapy, plany, szkice, etc., oraz nagrania dźwiękowe i obrazy video. Skanowanie (dygitalizacja) umożliwia skopiowanie dokumentu bez żadnego uszczerbku dla niego samego i odtworzenie go na ekranie monitora w dużej rozdzielczości, co często pozwala na zauważenie większej ilości szczegółów niż w oryginale. Nagrania dźwiękowe i filmy jesteśmy w stanie przegrać z każdego starszego nonika - kaseta magnetofonowa lub kaseta video (VHS, S-VHS itp.) do formatu cyfrowego. Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej ma na celu upowszechnianie pamiątek, które znajdują się w prywatnych zbiorach, będących niejednokrotnie jedynymi egzemplarzami, z którymi z powodów sentymentalnych właściciele nie chcą się rozstać, ale chętnie udostępnią je kolejnym pokoleniom w celach poznawczych.

 

Dziękujemy wszystkim którzy współpracują i  rozumieją, że pamięć o lokalnej historii jest ważna dla nas i naszych potomnych...

 

W związku z powiększającymi się zasobami podzieliliśmy cyfrowe zbiory na kategorie, które ujrzysz po kliknięciu Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej w menu Biblioteka Dziedzictwa po lewej stronie. Menu rozwinie się dzięki czemu możesz wybarać jedną z podkategorii :

 

Z rodzinnych albumów;

Albumy tematyczne;

Zdjęcia przed 1945;

Dokumenty przed 1945;

Dokumenty po 1945;

 

W głównym katalogu (poniżej) pozostawiamy wszelkiego rodzaju kroniki, katalog zdjęć niezidentyfikowanych oraz inne wpisy dotyczące Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej.