Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 25 stycznia 2018 roku, tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie, o godz. 16.30 odbyło się kolejne, dziewiąte już spotkanie przy "Regale Pamięci". Organizatorzy : Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, oraz Fundacja Inicjatywa B, zaprosili wszystkich chętnych do uczestnictwa w odsłonięciu obrazu "Silesia" z 1942 roku Theo Johannesa Manna, który wzbogacił kolekcję Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, dzięki darowiźnie mieszkanki Żarowa. Na spotkaniu rozmawialiśmy o obrazie, o tym co na nim się znajduje, oraz o jego autorze.

Obraz pochodzi z nieistniejących już Dolnośląskich Zakładów Chemicznych "Organika". Nie wiemy dokładnie gdzie wisiał, w każdym razie po upadku fabryki jest to jego pierwsza publiczna prezentacja. Szczegóły w poniższej relacji...

 

 

 

Regał Pamięci i obraz "Silesia" Theo Johannesa Manna z 1942 roku na sztaludze w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie

spotkanie9 (1)

 

 

Specyfikacja obrazu :

Tytuł oryginalny: „Silesia”

Data i miejsce wykonania: 1942 rok, Saarau (Żarów)

Autor: Theo Johannes Mann

Typ obrazu: Olej na desce

Wymiary obrazu: 71 cm x 47 cm

Przekątna obrazu: 84 cm

Sygnatura ramy obrazu : DZCH 351- /3/9 (wewnętrzny numer inwentarzowy)

Obraz "Silesia" Theo Johannesa Manna z 1942 roku na sztaludze w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie

spotkanie9 (1)

 

 

 Sylwetka malarza :

Theo Johannes Mann – Pochodził z Górnych Łużyc, do Świdnicy przybył w 1920 roku i spędził tu 25 lat życia. Początkowo pracował jako urzędnik pocztowy. Po pięciu latach porzucił swój zawód i zajął się pisaniem i malarstwem. W 1927 roku został kierownikiem muzeum miejskiego, które mieściło się przy obecnej ul. Muzealnej. Dzięki jego staraniom prace nad organizacją muzeum znacznie zintensyfikowano. Pasjonowało go krajoznawstwo. Pieszo i na rowerze przemierzył bliższą i dalszą okolicę. Wiele jego obrazów (przeważnie olejnych) i rysunków ukazuje piękno natury, cichych zakątków i ukrytych miejsc okolic Świdnicy. Zorganizował liczne wystawy, najczęściej w księgarniach Heegego i Lercha w świdnickim rynku. Jego obrazy wisiały w wielu świdnickich, czy śląskich mieszkaniach. Oprócz malarstwa pasjonowała go literatura. Również i ona odnosiła się do jego „małej ojczyzny”. Mann występował tu w charakterze pisarza, krajoznawcy, recenzenta i poety. Obszerna wiedza i wyczucie smaku pozwoliły mu na uprawianie zawodu krytyka teatralnego i filmowego. Sztuki wystawiane w świdnickim teatrze, filmy, które pokazywały oba świdnickie kina, były omawiane przez niego w miejscowych gazetach, podpisywane początkowymi literami jego imion: „Thejo”. Liczne są też jego omówienia książek w świdnickich, ale także w śląskich gazetach, również wrocławskich czasopismach naukowych. Gdy w 1919 roku wydawnictwo „Bergland” zaczęło wydawanie własnego popularno-naukowego czasopisma „Schlesien”, Mann został jego redaktorem i pozostał nim do 1934 roku, kiedy to wydawanie czasopisma zostało zawieszone. Zawsze też dbał o wysoki poziom tekstów, mówiąc: „brukowcom mojego nazwiska nie dam”. Wiele artykułów publikował w gazetach świdnickich, przede wszystkim w „Tägliche Rundschau”, np. historię wsi Pszenno, czy kilku wsi koło Sobótki, również teksty z historii Świdnicy. Kilka jego artykułów ukazało się w „Tägliche Rundschau” po wojnie, w latach 1952-1955, a w 1985 roku (ponad 20 lat po śmierci Manna) książka „Geschichte der Stadt Schweidnitz”.

Zbigniew Malicki

Obraz "Silesia" Theo Johannesa Manna z 1942 roku namalowany z hałdy z kierunku północny wschód - południowy zachód (kliknij obraz aby powiększyć)

spotkanie9 (1)

Sygnatura na obrazie "Silesia" Theo Johannesa Manna z 1942 roku (kliknij obraz aby powiększyć)

spotkanie9 (1)

"Silesia" Saarau (Żarów), obraz namalowany z hałdy (niedaleko kochbunkra) w okresie maj - czerwiec 1942 roku, podpisano Theo Johannes Mann, Schweidnitz (Świdnica)

spotkanie9 (1)

 Zdjęcie wykonane prawdopodobnie prze żarowskiego fotografa przedwojennego Georga Daslera przedstawiający ten sam fragment fabryki, tyle, że z kierunku południowy zachód - północny wschód (czyli odwrotnie do obrazu). Dzięki tem możemy zobaczyć hałdę na z której namalował obraz Theo Jaohannes Mann (kliknij obraz aby powiększyć)

spotkanie9 (8) (Custom)

Na fotografii powyżej widzimy tylko dwa kominy. Trzeci znajduje się po prawej od budynku (stolarnia) znajdującego się w prawym dolnym rogu zdjęcia...

 Mapa Google, czerwone kółko wskazuje miejsce z którego Theo Johannes Mann namalował obraz "Silesia". Miejsce to znajduje się ok. 50 m od kochbunkra na szczycie hałdy.

spotkanie9 (1)

Fotografia wykonana w 2010 roku z kochbunkra wszystkie budynki jeszcze w całości

spotkanie9 (12)

Fotografia wykonana w 2011 roku z kochbunkra widać już postepującą degradację, zawalone dachy powalone niektóre ściany...

spotkanie9 (10)

Fotografia wykonana w 2016 roku z kochbunkra z budynków nie zostało już nic

spotkanie9 (11)

 

 Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Regału Pamięci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie i obejrzenie tego wspaniałego obrazu na żywo.


 Przygotował : Matthias