Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny nabytek w ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, to zestaw 5 oryginalnych fotografii przedstawiających kościół w Pożarzysku z lat 70-tych XX wieku... Zachęcamy do obejrzenia fotografii osobiście na "Regale pamięci" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie.

 

 


Darowiznę przekazali : Państwo Majewscy z Pożarzyska, dziękujemy serdecznie za wsparcie!

 

Fotografie trafiają na Regał pamięci do szuflady: „Fotografie / Pocztówki”.

 

Fotografia przedstawia: 6 obiektów Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pożarzysku: zabytkowy portal, widok ogólny, witraż, prezbiterium, kamienną płytę epitafijną oraz obraz Matki Bożej. Fotografia-cegiełka została wydana na pamiątkę poświęcenia odbudowanego z XIII wieku kościoła św. Józefa. Datowane na: Pożarzysko 3 lipca 1977 rok.

darowizna61 (2)

 

 

 

 

 

 

Powiększone fragmenty wielopolowej fotografii :

02a

 

 

 

 

02b

 

 

 

 

02c

 

 

 

 

02d

 

 

 

 

02e

 

 

 

 

02f

 

 

 

 

 

 

Fotografia przedstawia: po lewej: Mieczysław Mnich, w środku: Ksiądz Dziekan Prałat Jan Józef Sycz, proboszcz Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pożarzysku w latach 1973-1975, z prawej: Julian Maduch (kościelny). Fotografia wykonana na tle południowego zabytkowego późnoromańskiego portalu.

darowizna61 (1)

 

 

 

 

 

Fotografia przedstawia: widok ogólny Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Pożarzysku od strony północnej.

darowizna61 (3)

 Fotografia przedstawia: Obraz Matki Bożej w Pożarzysku. Zdjęcie stworzone na pamiątkę poświęcenia obrazu. Datowane na: 3 maja 1978 rok.

darowizna61 (4)

 Fotografia przedstawia: Najprawdopodobniej są to prace remontowe, prowadzone przez mieszkańców Pożarzyska w okresie 1974-1976. Kontekst: W trakcie II Wojny Światowej, zimą-wiosną 1945 roku wieża kościelna stanowiła doskonały punkt obserwacyjny dla artylerzystów niemieckich, których jednostka stacjonowała w Pożarzysku i prowadziła ostrzał radzieckich umocnień polowych, biegnących wzdłuż dzisiejszej linii kolejowej w Imbramowicach. Wskutek wymiany ognia artyleryjskiego i ataków lotnictwa radzieckiego, uszkodzone zostało pokrycie dachowe i mury kościoła. Brak należytej troski o świątynię po zakończeniu wojny, doprowadził do jej ruiny. Do lat 60-tych XX wieku zostały już tylko mury budowli. Dopiero w latach 1974-1976 kościół został odbudowany.

darowizna61 (5)

 

 

 


Przygotował : Matthias