Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny nabytek w ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, który trafia na Regał Pamięci, to ośmiostronicowy folder reklamowy wyrobów Vereinigte Chamottefabriken vormals C. Kulmiz (Zjednoczonych Fabryk Szamotowych dawniej C. Kulmiz Spółka z o. o.), datowany na rok 1904. 

Są to „ogólne objaśnienia do najczęściej używanych wyrobów szamotowych” produkowanych przez główną fabrykę w Żarowie (założoną w 1850) i dwie fabryki filialne w Markt-Redwitz w Bawarii (1899) i w Halbstadt w płn. Czechach (1889), a ściślej mówiąc szczegółowa oferta cenowa, uwzględniająca jakość wyrobów w zależności od ich zastosowania. Jak widać roczna wydajność wynosiła na początku XX w. 120 mln. kg formowanych i wypalanych wyrobów szamotowych i dynasowych. Tłumaczenie: Zbigniew Malicki

 

 

Darowiznę przekazał na Regał Pamięci : Andrzej Bielec, za co bardzo serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Dokument trafia do szuflady: „Gazety / Reklamy”.

 

Strona 1.

1

 

 

 

Strona 2. 

1

 

 

 

 Strona 3.

1

 

 

 

 Strona 4.

1

 

 

 

 Strona 5.

1

 

 

 

 Strona 6.

1

 

 

 

 Strona 7.

1

 

 

 

 Strona 8.

1

 

 

Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłączne korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

Pobierz PDF

 

 


Przygotował : Matthias