Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny zakup za kwotę 80,00 zł, pochodzący od kolekcjonera ze Świdnicy, to przedwojenna kartka pocztowa, bez obiegu (najpewniej wysłana w kopercie) przedstawiająca panoramę żarowskiej fabryki założonej w 1858 roku przez Carla Fridricha von Kulmiza: „Silesia Verein Chemischer Fabriken” (Silesia, Zjednoczone - Zrzeszone Zakłady Chemiczne) w Saarau (Żarowie). Wg treści korespondencyjnej została wysłana 19 grudnia 1947 roku z Żarowa. Korespondencja w języku polskim.

 

 

Zakup możliwy był dzięki datkom : Maciej Wabik (10,00 zł), Helena Nycz (20,00 zł), Grzegorz Lewicki (30,00 zł) oraz Małgorzata Wyroba (20,00 zł) - składamy serdeczne podziękowania za wsparcie.

 

 

Wkrótce zdjęcia zobaczyć będzie można na "Regale Pamięci" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie, w szufladzie "Pocztówki/ Fotografie"

 

 

 

 

Awers - przepiękna panorama nieistniejącej już fabryki chemicznej w Żarowie (niemal 90 % budynków rozebrana została do ostatniej cegły)

zakup47 (1)

 

 

 

 

Rewers

zakup47 (2)

 

 

 

Rewers pocztówki nie zawiera znaczka, ani stempla, co mogłoby pomóc w ustaleniu dat oraz innych szczegółowych informacji. Kartka pocztowa została najprawdopodobniej wysłana w kopercie i posiada wypełnioną (miejscami nieczytelną) część korespondencyjną :

 

Żarów, dnia 19 XII 1947 rok

„Szanowna Pani Jadziu! Uprzejmie proszę o interwencję u „Gibaszka” (?) w sprawie moich trzewików, oraz (?), Na świętach będzie Andrzej w Kole (?) to wstąpiłby (?) je odebrać. Niech Jurek będzie tak dobry i załatwi to u „Gibaszka” (?). Choruję obecnie na anginę i o ile mi się nie polepszy, to święta spędzę w łóżku. Przesyłam serdeczne pozdrowienia dla wszystkich. Ryszard.”

 

 


Przygotował : Matthias