Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pocztówka przedstawiająca żarowski Marienhaus została zakupiona na aukcji Allegro, za kwotę: 97,00 zł. Kartka pocztowa „Marienhaus, Saarau”, przedstawia żarowski Marienhaus. Pocztówka nie posiada znaczka, aczkolwiek fragment stempla mówi, że została nadana w Schweidnitz (w Świdnicy). Z część korespondencyjnej (która nie jest przetłumaczona), dowiadujemy się, że kartka została wysłana10 sierpnia 1942 roku. Pocztówka została wydana przez: Verlag Kl. Krause, Buch-, Pap u. Schreibw., Saarau.

"W 1913 roku Eugen von Kulmiz wybudował w Żarowie dom opieki nad młodzieżą, który na cześć żony nazwał Marienhaus (dom Marii). Największe z pomieszczeń przeznaczono na kaplicę. Odbywały się w niej nabożeństwa ewangelickie: początkowo popołudniowe dni świąteczne, a od 1921 roku regularnie, gdy piotrowicki wikary przeniósł się do Żarowa. Wcześniej żarowscy ewangelicy modlili się w Piotrowicach. W Żarowie w tym czasie było ponad 2 tysiące ewangelików. Poza kaplicą w Marienhaus, pozostałe pomieszczenia wykorzystywano w celu wychowania kulturalnego i zawodowego młodzieży. Obywały się tutaj zebrania licznych grup ewangelickich. W tym budynku funkcjonowała także biblioteka założona przez Kulmizów, której księgozbiór składał się z ok 2000 książek. Krótko po wybudowaniu budynku, Kulmiz przekazał obiekt gminie. W momencie likwidacji fabryki maszyn „Marie”, okazało się że darowizna posiadała uregulowanych kwestii prawnych. W 1926 roku okazało się, że gmina wyznaniowa nie posiadała praw własności do placów, na którym stał Marienhaus oraz pobliska pastorówka. Dzięki pomocy Związku Gustawa Adolfa i Towarzystwa Ewangelickiego, społeczności żarowskiej udało się zebrać potrzebne pieniądze na wykup terenu. W 1927 roku uporządkowano wszelkie sprawy urzędowe. Po odebraniu ewangelikom budynku, nie został on ostatecznie przekazany katolikom, nie potrafiono zagospodarować budynku, który pełnił wtedy funkcję magazynu. Marienhaus w latach 60-tych groził katastrofą budowlaną, dlatego w latach 70-tych został rozebrany i zastąpiony przez obiekt handlowo-restauracyjny „Nefryt”."

Opracowanie pochodzi z: Zbigniew Malicki, Marek Wąsowski, Wspomnienia o Naszym Żarowie, 2002

 

 

 

 

Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkanek Gminy Żarów: Ewa Wołek (70,00 zł) oraz Iwona Nieradka (27,00 zł), za co dziękujemy! Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady: „Fotografie / Pocztówki”.

 

 

 

Awers - przedstawienie nieistniejącego kuż domu modlitw Marienhaus w Żarowie

zakup74 (1)

 

 

 

Rewers - korepondencja oraz adres odbiorcy, niestety znaczek został odklejony. Na pieczęci widoczny jest stempel poczty świdnickiej

zakup74 (2)

 

 

 

 


Przygotował : Matthias