Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Najnowszym nabytkiem na "Regał pamięci", jest zakupiona na zagranicznej aukcji e-BAY widokówka, za kwotę: 101,40 EUR (451,28 PLN). Przedstawia ona „Hotel Schwarzer Adler” w Saarau (w Żarowie), u zbiegu dzisiejszych ulic Armii Krajowej i Sikorskiego (budynek został gruntownie przebudowany), która datowana jest wg stempla poczty w Breslau (Wrocław) na 17 maja 1936 roku. Pocztówka na rewersie posiada znaczek z wizerunkiem Otto Von Guericke (niemiecki fizyk, wynalazca, budowniczy fortyfikacji, burmistrz Magdeburga) o nominale 6 rpf (reichspfennigów), oraz napis Deutsches Reich, ponadto stempel: „Werdet mitglied im reichsluftschutzbund”, czyli najprawdopodobniej informacja dot. prowadzonego naboru do ochrony przeciwlotniczej rzeszy. (w logotypie znajduje się swastyka). Tekst korespondencji niestety nie jest przetłumaczony. Na odwrocie wydrukowany jest opis: „Hotel Schwarzer Adler, Saarau, Inh. Paul Kintscher, Idyllischer Gesellschaftsgarten, Fremdenzimmer Garagen, Bundeskegelbahn”, możemy przetłumaczyć; Hotel Schwarzer Adler z ogrodem „społecznym”, z pokojami gościnnymi, garażem i kręgielnią...

 

 

Zakup był możliwy dzięki wpłacie mieszkańców Gminy Żarów: Agnieszka i Krzysztof Hennig (250,00 zł), Michał Czapla (51,28 zł), Iwona Nieradka (50,00 zł) oraz Mirosław Troczyński (100,00 zł), dziękujemy za wsparcie!

 

 


Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady „Fotografie / Pocztówki”.

 

 

 

 

Awers widokówki - Hotel Schwarzer Adler (Czarny Orzeł), który poza zwczajnymi dla hotelu usługami, oferował swoim klientom warsztat samochodowy (GARAGE) i stację paliw.

zakup94 (1)

 

 

Po wnikliwej obserwacji (powiększeniu skanu) można rozróżnić logotypy na drzwiach i dystrybutorach paliwa. Są to Standard i Esso. Standard Oil Co. Inc. było amerykańskim przedsiębiorstwem petrochemicznym, którego działalność obejmowała wydobycie i przerób ropy naftowej i gazu ziemnego, a także ich transport, dystrybucję i marketing. Założone w 1870 przez Johna D. Rockefellera jako korporacja w Cleveland, w stanie Ohio. W 1911 roku przedsiębiorstwo zostało uznane za monopolistę i zostało zmuszone do podziału na mniejsze spółki na mocy wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Standard Oil Company, prowadzona w formie trustu, została podzielona na 34 mniejsze spółki, w tym Standard Oil of New Jersey (SONJ) – inaczej Esso (fonetyczne S.O.), później zmieniona na Exxon, dzisiaj ExxonMobil. Od 1920 roku firma "Bałtycko-Amerykańska Spółka Importu Paliw z o.o." (Baltisch-Amerikanische Petroleum Import GmbH), dysponowała siecią własnych stacji : najpierw Bapolin, potem Standard. Jedna z takich stacji paliwowych znalazła się w Żarowie (Saarau) właśnie przy Hotelu Schwarzer Adler. Ciekawe, czy pod ziemią istnieją wciąż zbiorniki na paliwo?

 

 

 

Warsztat samochodowy, na drzwiach widoczny logotyp "STANDARD"

zakup94 (3) 

 

 

 

Logotyp "STANDARD" widoczny na widokówce na drzwiach garażowych i dystrybutorze paliwa (po lewej stronie)

standard

 

 

Dystrybutory paliwa, na pierwszym widoczny logotyp "STANDARD", dalej "Esso"

zakup94 (4)

 

 

 

Logotyp Esso widoczny na dystrybutorze paliwa (z prawej strony)

esso

 

 

Niestety, nie udaje się nam zidentyfikować pojazdów z widokówki. Jeśli potrafisz to zrobić, napisz do nas...

 

 

 

Rewers widokówki, część adresowa i korespondencyjna. Ze względu na trudny charakter pisma, niemożliwe jest odczytanie treści korespondencji. Wspomniany znaczek pocztowy o nominale 6 rpf, i stemplem poczty Breslau (Wrocław) z datą 17 maja 1936 roku. Dodatkowy stempel okolicznościowy...

zakup94 (2)

 

 

 

 


Przygotował : Matthias