Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Najnowszym nabytkiem na "Regał pamięci", jest pozyskana od prywatnego kolekcjonera za kwotę 280 zł, nieobiegowa fotopocztówka, przedstawiająca wnętrze oddanego do użytku w 1913 roku Domu Marii (Marienhaus), zwanego kościołem ewangelickim. Data na odwrocie, gdzie znajduje się notatka to 1927 rok. Budynek nie istnieje od 1976 roku a znajdował się w miejscu pawilonów za Warzywniakiem pomiędzy Nefrytem a niewielkim parkiem pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Szkolnej.

 

 

Zakup był możliwy dzięki wpłatom : Ewelina i Krzysztof Ślązak (100,00 zł), Iwona Cholewa (50,00 zł), Beata Płusa (40,00 zł), Małgorzata Nycz (30,00 zł), Katarzyna Kramarczuk (20,00 zł), Dorota Kutołowska (20,00 zł) i Helena Nycz (20,00 zł) - dziękujemy za wsparcie!

 

 

Pocztówka trafia na Regał pamięci do szuflady „Fotografie / Pocztówki”.

Awers fotopocztówki przedstawia przyozdobioną przestronną salę ze skromnym ołtarzem i wieloma miejscami siedzącymi, oknem rozetowym w niewielkim prezbiterium i umieszczoną z lewej strony emporą. To pierwsze przedstawienie wnętrza tego budynku w ogóle, dlatego cieszymy się niezmiernie, że zdjęcie stało się własnością naszej wspólnej kolekcji na Regale Pamięci

zakup101 (1)

 

 

Rewers fotopocztówki zawiera miejsce na korespondencję i adres odbiorcy, ale nie była ona nigdy w obiegu. Znajduje się tutaj jednak notatka, którą przetłumaczył Pan Zbigniew Malicki :

"POŚWIĘCENIE NASZEGO MARIENHAUSU W ŻAROWIE PRZEZ BISKUPA DRA ZÄNKERA, BRESLAU. 1927".

Zbigniew Malicki dodaje, że nie ma jeszcze z oczywistych względów obrazu ołtarzowego "Chrystus na morzu" ufundowanego przez anonimową osobę dopiero w 1931 roku. Ponadto zaznacza, że uroczystość miała związek zapewne z koniecznością wykupienia w 1926 roku budynku Marienhaus od firmy Kulmiz
GmbH (fundatora budowy), która wtedy została zlikwidowana...

zakup101 (2)

 

 

Tak wyglądał Marienhaus (rozebrany w latach 70-tych XX wieku), więcej o pocztówce TUTAJ


 

 

 


Przygotował : Matthias