Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Achtung! Der Text enthält die Informationen in deutscher Sprache

Uwaga! Tekst zawiera informację w języku niemieckim.

 

 

 

Kolejny nabytek w ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, który trafia na Regał Pamięci, to zakupione za kwotę 70 zł na aukcji eBay dwie, nieobiegowe foto-pocztówki autorstwa Georga Daslera z Saarau (Żarów) datowane są na okres ok. 1919-1929 i przedstawiają kolejno:

  1. Nieznane dziecko w wózku. Zdjęcie najprawdopodobniej zostało wykonane w atelier fotografa znajdujące się niegdyś przy ul. Juliusza Słowackiego w Żarowie.
  2. Schloss Pläswitz (Pałac w Pielaszkowicach, powiat średzki) z nieznaną nam grupą ludzi.

 

 

Georg Dasler posiadał atelier przy Moltke Straße 3 (obecnie ul. Juliusza Słowackiego). Urodził się w 1874 r. w Świdnicy jako syn miejscowego kancelisty Reinholda Daslera i jego żony Anny. W 1898 r. poślubił Odę Schwanebeck, a świadkiem na ślubie był inny fotograf działający w Żarowie, Paul Sacher. Zakład fotograficzny Daslera funkcjonował w Żarowie co najmniej 20 lat. Fotograf jest m. in. autorem jedynego znanego portretu księdza Hermanna Klimke, budowniczego kościoła i pierwszego żarowskiego proboszcza.

Zbigniew Malicki

 

 

 

Zakup wsparli: Anna Sadkowska (50,00 zł) oraz Piotr Kosiarski (20,00 zł) - serdecznie dziękujemy!

 

 

 

Zdjęcia trafią do szuflady Fotografie/Pocztówki

 

 

 

Fotografia 1 (awers). Niezane dziecko w wózku pozujące do zdjęcia w atelier Georga Daslera w Saarau (Żarowie przed 1945)

zakup185 (1)

 

 

 

Fotografia 1 (rewers). W związku z tym, że jest to fotopocztówka, na tylnej stronie jest miejsce na korespondencję i adres odbiorcy. Zapisano imie i wiek dziecka...

zakup185 (2)

 

 

 

Fotografia 2 (awers). Sesja wyjazdowa Georga Daslera do Schloss Pläswitz (Pałac w Pielaszkowicach, powiat średzki) z nieznaną nam grupą ludzi.Trudno powiedzieć czy to tak duża ilość służby pałacowej, czy może rodzaj zlotu, święta itp.???

zakup185 (3)

 

 

 

Fotografia 2 (rewers). W związku z tym, że jest to fotopocztówka, na tylnej stronie jest miejsce na korespondencję i adres odbiorcy. Zapisano nazwę miejscowości i rok 1929

zakup185 (4)

 

 

 

Sehr geehrte Damen und Herren,

herzlich willkommen auf der Webseite „Bibliothek des Erbes des Saarauer Landes”. Wir sind eine Gruppe junger Leute aus der Stadt Saarau/Zarow und Umgebung. Wir möchten die Geschichte unserer Stadt und Region Saarau/Zarow bewahren. Alles was wir sammeln präsentieren wir im Internet, damit dieses Material erhalten bleibt und für jedermann zugänglich ist. Unsere Homepage hat einen nichtkommerziellen Charakter. Wir suchen Informationen und Material zur Geschichte der Stadt und des Umlandes. Interessiert sind wir an Ansichtskarten, Landkarten, Fotos, Briefbögen, Werbematerial und allem was in Verbindung zur Geschichte unserer Stadt steht. Wir sind sehr an Kontakt zu ehemaligen Saarauern oder deren Nachkommen interessiert. Wir laden alle Interessierten zu einer fruchtbaren Zusammenarbeit ein.

Wenn Sie sind im Besitz solcher gesuchten Informationen oder Materialien sind, dann bitten wir Sie mit uns Kontakt aufzunehmen. e-Mail-Adresse:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Pobierz zdigitalizowany, kompletny dokument
Prezentowany dokument posiada licencję CC-BY-NC-SA 3.0 PL: Wolne licencje Creative Commons: możliwość nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłącznego korzystania z dzieła, aczkolwiek z wyraźnym zapisem o pochodzeniu dokumentu.

 

 

 

TUTAJ

 

 

 


Przygotował : Matthias