Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Łażany : niem. Laasan

gmina : Żarów

powiat : świdnicki

województwo : dolnośląskie

(50.958155, 16.485985)


Według wywiadu jaki przeprowadziliśmy w tej sprawie, późną jesienią 2008 roku z "kamiennego", barokowego epitafium znajdującego się na zewnętrznej ścianie kościoła w Łażanach, odkuto i ukradziono jeden z jego fragmentów. Co to było? Tego na pewno nie wiemy, ale ludzie zarzekają się, że był to kolejny cherubinek. Poniżej prezentujemy dwa zdjęcia na których widać epitafium sprzed kradzieży, ale ich jakość i kąt wykonania nie pozwala na jednoznaczną odpowiedź co zniknęło.


Jeśli ktokolwiek posiada wiedzę w tym temacie, prosimy o kontakt z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.

Dzień po publikacji już mamy odzew! Pan Jarosław Makieła podesłał skan, na którym dobrze widać co zniknęło. Dziękujemy!

Skan poniżej...

Być może złodziej myśląc, że epitafium wykonane jest z piaskowca miał zamiar ukraść więcej, ale okazało się że całość uformowana jest z zaprawy. Ludzie mówią, że jest możliwość, że przy próbie kradzieży element ten został bezpowrotnie zniszczony, ale nie mamy informacji, żeby w miejscu kradzieży pozostały jakiekolwiek fragmenty świadczące o zniszczeniu skradzionego fragmentu...


Barokowe epitafium w Łażanach "dziś", widoczny fragment z odkutym tynkiem, to miejsce gdzie był prawdopodobnie kolejny cherubinek


Kościół w Łażanach i wszystkie tamtejsze epitafia


Zdjęcie z kolekcji : "Fotografie miasta i okolic z prywatnych albumów cz.III". Epitafium widoczne jest w tle, jednak element trudny jest jednoznacznie do identyfikacji.


Kadr z filmu : "Wierzbna, Bożanów, Piotrowice Świdnickie, Pastuchów, Łażany - amatorski film z 1991 roku" tutaj także słaba jakość i niekorzystny kąt nie pozwalają na identyfikację fragmentu.

 

Dla porównania z okradzionym epitafium, skan jeszcze kompletnego, z książki Tomasza Ciesielskiego "Gmina Żarów. Monografia Historyczna" z 1993 r., podesłał Pan Jarek Makieła, pięknie dziękujemy :)

 

Powiększenie fragmentu ze skradzionymi elementami epitafium w Łażanach


Jeśli elementy te przetrwały, zdobią jakąś ścianę złodzieja... Ich wysokość to ok 40cm, miejcie oczy otwarte...

 


Przygotował : Matthias