Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu dzisiejszym, w środę 15 marca 2017 roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wpisał 10 nowych obiektów na listę Pomników Historii. Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii zostały ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

- Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielka historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury, dziełem inżynierskim, a także z całą pewnością można powiedzieć, że przejawem twórczości artystycznej. W każdym z tych obiektów jest artyzm, są wśród nich obiekty starsze, które mają tyle lat historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej, 1150 lat naszej historii poczynając od Chrztu Polski, poprzez te, które są znacznie młodsze, a nie mniej są świadectwem dziejów, ważnych dla naszej historii wydarzeń, nie tylko dla społeczności lokalnych, ale dla całej Polski symbolem tego, co w naszych dziejach istotne - powiedział prezydent Duda.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 60 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztornym Jasnej Góry, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – historyczna kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym.

za www.prezydent.pl...


Szczegóły dotyczące idei i kryteriów przyznawania tego zaszczytnego tytułu opisaliśmy (TUTAJ). Dla nas Labiryntariuszy to wielka radość, bowiem od dziś mamy w powiecie świdnickim już trzy obiekty wpisane na listę Pomników Historii. Poprzednio, w listopadzie 2012 roku, ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski wpisał na listę Pomników Historii strzegomską Bazylikę (więcej o wydarzeniu (TUTAJ)


W dniu 15 marca 2017 roku Pomnikami Historii zostały uznane następujące obiekty :


Świdnica – katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława MęczennikaWięcej o katedrze znajdziesz TUTAJŚwidnica – zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem PokojuWięcej o Kościele Pokoju znajdziesz TUTAJJawor – kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem PokojuWięcej o Kościele Pokoju w Jaworze znajdziesz TUTAJOzimek – żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała PanewWięcej o żelaznym moście w Ozimku znajdziesz TUTAJGliwice – radiostacja

 


 
Klępsk – kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Rydzyna – założenie rezydencjonalno-urbanistyczne

Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze

Tyniec – zespół opactwa benedyktynów

Wąchock - zespół opactwa cystersów

 


 

Przygotował : Matthias

fotografie nieoznaczone labiryntarium pochodzą ze strony www.prezydent.pl