Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W roku 2016 została podjęta Uchwała o powołaniu w ramach Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej Muzeum Transportu Kolejowego Bocznicy Pastuchów na, której to bocznicy organizacja funkcjonuje od roku 2004. Zgodnie z obowiązującym prawem Regulamin Muzeum należy uzgodnić z właściwym ministrem - z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w dniu 10 marca 2017 roku uzgodnił przesłany Regulamin. Muzeum Transportu Kolejowego Bocznicy Pastuchów (w organizacji) za cel stawia sobie ochronę kolejowych zabytków techniki poprzez stworzenie na gminnej bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska stałej wystawy eksponatów związanych z koleją i Fabryką Cukru w Pastuchowie oraz promocją Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska, której powstanie zapoczątkowała kolej. Stowarzyszenie znane jest z prężnego i skutecznego działania, stąd też najnowsze nabytki w postaci sześciu wagonów...


"20 maja 2017 r. uruchomiony został pociąg towarowy nr 365001/0, na liczącej ponad 400 km trasie Kraków Nowa Huta – Jaworzyna Śląska przez Oświęcim, Kluczbork, Oleśnicę i Wrocław. Nie było by w tym nic godnego uwagi, gdyby nie fakt, iż był to pociąg złożony z sześciu starych wagonów techniczno – gospodarczych, przekazanych do celów muzealnych.

Ale zacznijmy od początku. W styczniu 2016 r. Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej otrzymało informację, że na terenie Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie znajdują się przeznaczone do likwidacji wagony gospodarcze. Pod koniec roku 2016 zarząd Polskich Linii Kolejowych S.A. wyraził zgodę na przekazanie do celów muzealnych sześciu wagonów. Następnie Stowarzyszenie wystąpiło do Zarządu PKP Cargo S.A. o pomoc w przewiezieniu wagonów z Krakowa do Jaworzyny Śląskiej. Zarząd wyraził zgodę i ostatecznie w dniu 20 maja ruszył pociąg złożony z lokomotywy serii ET22 nr 1180 oraz sześciu wagonów. Razem z pociągiem w drogę ruszyła obsada, składająca się z czterech wolontariuszy, aby na bieżąco kontrolować stan techniczny wagonów.

Przejazd z postojami trwał 24h i odbył się bez większych problemów technicznych. Wagony jeszcze w 2016 r. zostały przygotowane do drogi, głównie pod względem sprawności układu cięgłowo – zderznego oraz hamulcowego. W przeddzień wyjazdu wagony zostały posprzątane, dokonano także ostatnich drobnych napraw i zabezpieczono wszystkie drzwi i okna, aby w trakcie przejazdu sprawdzać i uzupełniać wyłącznie olej w maźnicach.

Pięć przekazanych wagonów to niewielkie wagony dwuosiowe o konstrukcji nitowanej, pochodzące z lat 1910 – 1930. Wagony te od kilkudziesięciu lat pełniły różne funkcje pomocnicze - mieszkalne i warsztatowe. Szósty wagon jest zdecydowanie ciekawszy, ponieważ jego zabudowa umieszczona jest na trzyosiowym podwoziu wagonu pasażerskiego typu boczniak sprzed I wojny światowej. Wagony takie wycofywano z eksploatacji od lat 60 XX wieku i dzisiaj w Polsce są one rzadkością.

Stowarzyszenie wykorzysta wagony do celów wystawienniczych, magazynowych i socjalnych w Muzeum Transportu Kolejowego Bocznicy Pastuchów. Jeden z wagonów zostanie zachowany w obecnym kształcie, jako wagon mieszkalny dla pracowników kolei, tak, aby turyści, odwiedzający naszą bocznicę mogli osobiście sprawdzić, jak dawniej pracownicy kolei mieszkali w domkach na żelaznych kołach.

Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania dla Spółki PKP Cargo, dzięki któremu wagony zostały przetransportowane do Jaworzyny Śląskiej, oraz dla Spółki Polskie Linie Kolejowe S.A. za przekazanie wagonów. Podziękowania również dla Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie za życzliwość i wsparcie."

Pozdrawiam serdecznie

inż. Łukasz Romaniecki

PREZES

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej


 

Zapraszamy na fotorelację z akcji transportu wagonów z Nowej Huty do Jaworzyny Śląskiej

 

Prezentacja pozyskanych wagonów - nr 1


 

Prezentacja pozyskanych wagonów - nr 2

 

Prezentacja pozyskanych wagonów - nr 3

 

Prezentacja pozyskanych wagonów - nr 4

 

Prezentacja pozyskanych wagonów - nr 5

 

Prezentacja pozyskanych wagonów - nr 6

 

Prezentacja pozyskanych wagonów - nr 6


 

W drodze z Nowej Huty do Jaworzyny Śląskiej


 

Przeciszów...

Wrocław Gądów...

 


W domu, Jaworzyna Śląska, bocznica kolejowa  Cukrowni "Pastuchów" Stowarzyszenia Miłośników Kolei 


 

Gratulujemy...Przygotował : Maciej Wabik

Materiały - tekst i fotografie, Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie śląskiej