Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W październiku 2011 roku, deweloper który zobowiązał się przekształcić zabytkowe koszary huzarskie w stołecznych Łazienkach Królewskich na luksusowy hotel, wpadł na pomysł, że łatwiej będzie je wyburzyć i postawić obiekt na nowo. Zagrożono mu karą 5000zł (słownie : pięć tysięcy złotych polskich), co okazało się dodatkowo wiele tańszym rozwiązaniem. Z umierających zamków i pałaców giną zabytkowe portale, okiennice, figury, płaskorzeźby czy kominki. Pojawiają się czasem na Allegro, ale nierzadko trafiają bezpośrednio do domów nowobogackich biznesmenów, albo co gorsza, do "miłośników zabytków", którzy weszli w posiadanie innego zabytku, i z umiłowaniem sztuki starają się go wyremontować wszelkimi sposobami.

Ci, którym nie jest obojętny los zabytków ratują się przed wandalami i złodziejami wszelkimi sposobami. Jeden z nich możecie zobaczyć na poniższych fotografiach. Czy skazani będziemy na oglądanie zabytków "zza krat"? Wyobraźcie sobie figury stojące wokół dziedzińca w Książu, albo epitafia zawieszone na ścianach małych, wiejskich kościółków, które chronione są kratami...

 

Przy okazji, zapraszamy do małego QUIZu. Gdzie wykonane zostały poniższe zdjęcia?

Odpowiedź możecie wpisywać w komentarzach poniżej (po uprzedniej rejestracji), bądź na naszym profilu Facebook'a - TUTAJ.


 


 

przygotował i opracował : Matthias