Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podczas otwarcia II plenerowej wystawy fotografii miejskich Żarowa z lat 1950-1980 (relacja TUTAJ i TUTAJ), przeprowadziliśmy z odwiedzającymi ją mieszkańcami Żarowa wiele rozmów. Mówiliśmy o tym czego już nie ma, o róznicach dawnych czasów do dzisiejszych, o osobach na fotografiach i o najróżniejszych szczegółach. Jedna rozmowa natchnęła mnie do dokonania niniejszego wpisu, ponieważ jest dowodem na to, że każdy z nas, ze swoimi osobistymi doświadczeniami, upodobaniami czy zainteresowaniami może wnieść bardzo wiele w budowanie lokalnej świadomości historycznej.

 

 

 

 

Nasz rozmówca, Pan Arkadiusz zwrócił uwagę na jedną z fotografii znajdujących się na wystawie z numerem 9 - "Szyld żarowskiego kina  Świt". Wydawało nam się, że określnenie lokalizacji tego miejsca i kilka słów o nieistniejącym już kinie "Świt" wyczerpują temat, ale nic bardziej mylnego. Otóż okazuje się, że można także powiedzieć co nieco o urządzeniu, które znajduje się na parapecie okna tuż przed kobietami. Po wysłuchaniu poprosiliśmy Pana Arkadiusza o sporządzenie materiału, który moglibyśmy przedstawić naszym czytelnikom. Nie czekaliśmy wiadomość długo, więc publikujemy temat niezwłocznie dalej.

 

 

 

Pan Arkadiusz napisał :

 

"Na fotografii trzech pań stojących w oknie nad wejściem kina "Świt", moją uwagę zwrócił pewien szczegół. Jego wygląd wskazuje na przedwojenny "Volksempfänger" - popularny odbiornik radiowy, typu DKE38. Sprawa jest o tyle ciekawa, że może być on poniemiecką pozostałością, jak również produktem powstałej w listopadzie 1945 roku, Państwowej Fabryki Odbiorników Radiowych - DIORA w Dzierżoniowie. Zanim uruchomiono produkcję konstrukcji własnych, pierwszym urządzeniem montowanym tuż po wojnie, był "Odbiornik Ludowy", wyrabiany z poniemieckich części i elementów, w tym właśnie od odbiornika DKE38. Jednym z istotnych etapów produkcji, było zacieranie herbu i swastyki hitlerowskich Niemiec, widocznych w "oczku" na środku tuż pod głośnikiem. Fabryka "wypuściła" około 2000 egzemplarzy, a do dziś zachowało się ich bardzo mało. Niektórzy szacują, że najwyżej kilka sztuk. Radio było dwulampowe i dwuzakresowe - fale długie, średnie. Stacja ogólnopolska Polskiego Radia nadawała na falach długich, natomiast regionalne - u nas Radio Wrocław, na falach średnich. Toteż zakresy te, były wówczas w radioodbiornikach najbardziej pożądane. Roześmiane panie z okna, albo chwaliły się tym rzadkim wówczas sprzętem, albo po prostu bawiły się, puszczając muzykę z radia."

 

 

 

Do tekstu Pan Arkadiusz dołączył kilka obrazów :

 

 

 

Reklama radia z lat 30-tych XX wieku

 DKE38

 

 

Wspomniane "oczko" z tzw. gapą

DKE38   znak

 

 

 

Tak wyglądało "oczko" z zatartą gapą w procesie produkcji powojennej

DKE38   Ludowy

 

 

 

Obrazek z niemieckiej reklamy odbiornika

DKE38   reklama

 

 

 

"Odbiornik Ludowy" czyli "Volksempfänger" DKE38 widziany z przodu

M01269FD

 

 

 

"Odbiornik Ludowy" czyli "Volksempfänger" DKE38 widziany z tyłu

DKE38   widok

 

 

 


Przygotował : Matthias, wspólredakcja : Arkadiusz Arabasz

foto : www.oldradio.pl