Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

FP-45 Liberator, to amerykańskiej produkcji pistolet jednostrzałowy kalibru 11,43 mm, z okresu II wojny światowej. W 1942 roku United States Army zgłosiła przetarg na tani, masowo produkowany pistolet, który mógłby zostać zrzucany oddziałom ruchu oporu, bądź też partyzantom. Przyjęto projekt prostego, jednostrzałowego pistoletu, a jego produkcję powierzono firmie Guide Lamp Company, która wcześniej produkowała reflektory dla GM, przez co miała doświadczenie w obróbce metali na skalę masową. W ciągu kilku miesięcy powstał ponad milion egzemplarzy, co pozostaje rekordem w historii sił zbrojnych.

Broń była rozwijana. Pod koniec wojny powstała dwustrzałowa odmiana FP-45. Posiadała ona dwie komory nabojowe umożliwiające oddanie dwóch strzałów w ciągu 10 sekund. Broń miała służyć wyłącznie w celu zdobycia normalnej broni.

Z założenia pistolet był przeznaczony dla oddziałów ruchu oporu. W dużych ilościach były one zrzucane (w plastikowych torebkach i z komiksową instrukcją) na terenach zajętych przez wroga. Armia amerykańska zrzucała je wyłącznie w Azji. Nie ma wzmianek o ich użyciu bojowym, ani też o skuteczności.

Szkielet broni wykonano w postaci dwóch znitowanych wytłoczek z blachy stalowej. Lufa o przewodzie gładkim była do niego przyspawana. Zamek, wykonany w postaci odlewu stalowego, nie posiadał wyciągu łusek. Wybijano je po strzale specjalnym stempelkiem, lub innym zaimprowizowanym narzędziem (np. ołówkiem). W rękojeści broni mieścił się, zamykany zasuwką, pojemnik na 10 naboi owiniętych w komiksową instrukcję obsługi.

 

Poniżej kilka fotografii tej, naprawdę prostej konstrukcji 


przygotował : Matthias

żródła : tekst - pl.wikipedia.org, zdjęcia - imgur.com