Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Swastyka (dewanagari) to znak zazwyczaj w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Nazwa svastika pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście” (svasti – powodzenie, pomyślność, od su – „dobry” i asti – „jest”, -ka sufiks rzeczownikowy). Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności. Nic więc dziwnego, że wykorzystywano ten symbol jako element zdobniczy w dobrym kontekście.

Na jednej z wałbrzyskich ulic, dokładnie Mariana Buczka, znaleźć można na nadprożu wejścia głównego do jednej z kamienic ciekawą sztukaterię. Na pierwszy rzut oka przypomina ona typowy "grecki zygzak". Gdy jednak się przyjrzeć, ze wzoru wyodrębnić można waśnie swastyki.


Brama jednej z kamienic przy ul.M.Buczka w Wałbrzychu


Zbliżenie nadproża ze wzorem


Jeszcze mocniej, i wszystko jasne - ewidentnie swastyka


Pewne jest, że takich miejsc jes jeszcze mnóstwo, ale ciekawostką niech będzie fakt, że po opublikowaniu powyższych zdjęć na naszym fanpejdżu, jeden z czytelników zwrócił uwagę, że widział podobną sztukaterię na suficie jednej z sal sądowych świdnickiego Sądu Okręgowego. Postanowiliśmy zatem to sprawdzić.


Fragment sufitu jednej z sal sądowych Sądu Okręgowego w Świdnicy


Fragment sufitu jednej z sal sądowych Sądu Okręgowego w Świdnicy


Fragment sufitu jednej z sal sądowych Sądu Okręgowego w Świdnicy


Jeśli znasz miejsca z podobnymi wzorami zgłoś nam to za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie.Fotografia : Matthias i Dorothea, przygotował : Matthias