Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Poniższa kolekcja zdjęć pochodzi z prywatnego albumu Pana Edmunda Miazgi, oraz Pani Agnieszki Orłowskiej-Raj, córki znakomitego dokumentalisty Władysława Orłowskiego, który fotografował głównie Świdnicę i wydarzenia z nią związane, ale jak widzimy poniżej, zapuszczał się także ze swoim aparatem w inne okolice. Należy podkreślić także zasługi ludzi z portalu www.mojemiasto.swidnica.pl, którzy kolekcje przeglądają, identyfikują, selekcjonują, dygitalizują i w końcu publikują, dzięki czemu możemy wszyscy cieszyć nasze oczy uchwyconymi w pojedynczych kadrach momenty przeszłości naszego regionu.

 

Dziś przedstawiamy migawki z miejscowości należących do Gminy Żarów

 

Gołaszyce

 


 

 

Powódź - 3 sierpnia 1977 r. Zalana droga Gołaszyce-Śmiałowice przez wezbrane wody rzeki Bystrzycy. Fot. Edmund Miazga.

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-golaszyce/powiat_po_45_golaszyce_001.jpg)

 

Powódź - 3 sierpnia 1977 r. Obiekty Państwowego Gospodarstwa Rolnego zalane przez wezbrane wody rzeki Bystrzycy. Fot. Edmund Miazga.

 

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-golaszyce/powiat_po_45_golaszyce_002.jpg)

 

 

Łażany

 


 

 

Powódź - 3 sierpnia 1977 r. Pola Państwowego Gospodarstwa Rolnego zalane przez wezbrane wody rzeki Strzegomki. Fot. Edmund Miazga.

 

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-lazany/powiat_po_45_lazany_002.jpg)

 

 

Powódź - 3 sierpnia 1977 r. Zalana droga Pastuchów - Przyłęgów przez wezbrane wody rzeki Strzegomki. W tle widoczne zabudowania gospodarcze Przyłęgowa. Fot. Edmund Miazga.

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-lazany/powiat_po_45_lazany_001.jpg)

 

Mrowiny

 


 

 

Widok z ulicy Wojska Polskiego. Po lewej stronie za drzewami neorenesansowy pałac (ulica Wojska Polskiego 63) z XVI-XVII wieku, przebudowany w latach 1870-1871 przez właściciela Karola Fryderyka von Kulmitza według projektu architekta H.F. Wassermanna. W środku dawne zabudowania gospodarcze. Po prawej stronie przy stawie dawna pastorówka, obecnie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mrowinach (ulica Szkolna 6) oraz wieża rozebranego po II wojnie światowej kościoła ewangelickiego - obecnie w ruinie. Fot. Władysław Orłowski.

 

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-mrowiny/powiat_po_45_mrowiny_001.jpg)

 

Widok z ulicy Wojska Polskiego. Po lewej stronie neorenesansowy pałac (ulica Wojska Polskiego 63) z XVI-XVII wieku, przebudowany w latach 1870-1871 przez właściciela Karola Fryderyka von Kulmitza według projektu architekta H.F. Wassermanna. W środku dawne zabudowania gospodarcze. Po prawej stronie przy stawie dawna pastorówka, obecnie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mrowinach (ulica Szkolna 6). Fot. Władysław Orłowski. Lata 60.

 

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-mrowiny/powiat_po_45_mrowiny_002.jpg)

 

Widok z ulicy Wojska Polskiego na ulicę Szkolną. Po lewej stronie neorenesansowy pałac (ulica Wojska Polskiego 63) z XVI-XVII wieku, przebudowany w latach 1870-1871 przez właściciela Karola Fryderyka von Kulmitza według projektu architekta H.F. Wassermanna. W środku widoczna brama do zespołu pałacowego, po prawej stronie dawne zabudowania gospodarcze. Fot. Władysław Orłowski. Lata 60.

 

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-mrowiny/powiat_po_45_mrowiny_003.jpg)

 

Widok z ulicy Wojska Polskiego na ulicę Szkolną. Po prawej stronie dawne zabudowania gospodarcze. W środku przy stawie dawna pastorówka, obecnie Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mrowinach (ulica Szkolna 6) oraz wieża rozebranego po II wojnie światowej kościoła ewangelickiego - obecnie w ruinie. Fot. Władysław Orłowski. Lata 60.

 

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-mrowiny/powiat_po_45_mrowiny_004.jpg)

 

Ulica Wojska Polskiego 18 - ok. 1970 r. Pawilon handlowy w budowie, obecnie sklep "abc". Fot. Władysław Orłowski.

powiat po 45 mrowiny 005

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-mrowiny/powiat_po_45_mrowiny_005.jpg)

 

 

Pyszczyn

 


 

 

Powódź - 3 sierpnia 1977 r. Zalana droga Pyszczyn-Zastruże przez wezbrane wody rzeki Strzegomki. Fot. Edmund Miazga.

źródło : (http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/powiat-po-1945-pyszczyn/powiat_po_45_pyszczyn_001.jpg)

 

Wierzbna

 


 

 

Wieża ciśnień wzniesiona dla dostarczania wody położonemu niedaleko klasztorowi, funkcjonowała do lat 20. XX wieku. Pierwotnie miała około pięćdziesięciu metrów wysokości, w latach 30. została o kilkanaście metrów skrócona. Fot. Władysław Orłowski.

 

 

Jeśli podoba Ci się ten zestaw zdjęć, pomóż nam stworzyć kolejny. To bardzo proste, bo wystarczy zajrzeć do rodzinnych albumów własnych, rodziców, bądź dziadków. Gwarantujemy, że znajdziesz tam wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju zdjęcia. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego zamieszczonego na naszej stronie.

 


Przygotował : Matthias