Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W tym opracowaniu publikować będziemy kolejne eksponaty (w postaci archiwalnych fotografii) pozyskane w ramach projektu Biblioteka Dziedzictwa iemi Żarowskiej z przeznaczeniem na "Regał Pamięci" znajdujący się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie. Poszczególne, pojedyncze zdjęcia, zostały przekazane przez mieszkańców Gminy Żarów z myślą o rozszerzaniu wiedzy kolejnych pokoleń.

Zachęcamy do udziału w projekcie wszystkich, którzy chcieli by podzielić się swoimi zasobami.

Uwaga! Jeśli zdjęcie stanowi dla Ciebie zbyt cenną pamiątkę i nie chcesz go oddać, możesz udostępnić je do skopiowania, dzięki czemu będziemy mogli je wyeksponować w Cyfrowym Archiwum Lokalnym, czyli w wirtualnym albumie TUTAJ

 

1. Dom książki w Żarowie

 


Opis :

Zdjęcie przekazała bezpłatnie na Regał pamięci, Pani Krystyna Wlazło, dziękujemy za wsparcie! – Nieistniejący budynek na przeciwko Poczty w Żarowie. Za tym budynkiem znajdował się Marienhaus i plac, na którym według relacji mieszkańców Żarowa odbywał się targ, rozkładano czasem Wesołe Miasteczko, a nawet organizowano lodowisko...

zdjecia pojedyncze a1 (1)

 

2. Główna brama Dolnośląskich Zakładów Chemicznych "Organika" i jego pracownicy


Opis :

Zdjęcie przekazał bezpłatnie na Regał pamięci, Pan Tomasz Nycz, dziękujemy za wsparcie! – Nieistniejąca już brama główna, nieistniejącego żarowskiej fabryki: „Dolnośląskich Zakładów Chemicznych Organika” w Żarowie. Autorem fotografii jest najprawdopodobniej Pan Włodzimierz Plackowski. Jeżeli posiadasz wiedzę na temat osób, które się na nim znajdują, prosimy o kontakt!

zdjecia pojedyncze a1 (2)

 

3. Zdjęcie klasowe z 1975 roku

 


 

Opis :

Zdjęcie zostało znalezione przypadkiem przez dyrektor Biblioteki Publicznej w Żarowie, Panią Stanisławę Biernacką, w jednej z wypożyczanych książek. Na odwrocie „tradycyjnie” w przypadku takich fotografii, zostały złożone podpisy osób wchodzących w skład klasy 8C. Poznajesz się na zdjęciu ?

Jeśli potrafisz określić gdzie zostało wykonane zdjęcie, skontaktuj się z nami... Na tablicy w tle widać cześć napisu "Rolnicza"

zdjecia pojedyncze a1 (3)

Podpisy osób ze zdjęcia na odwrocie

zdjecia pojedyncze a1 (4)

Jeśli ktoś rozróżnił swój podpis, prosimy o kontakt i więcej szczegółów o okoliczności wykonania zdjęcia

 

 

4. Fotografia sprzed 1945 roku - Imbramowice, budynek poczty

 


 

Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim budynek Urzędu Pocztowego w Imbramowicach, prawdopodobnie w latach 20-tych XX wieku. Przed pocztą stoją dwa dyliżanse pocztowe i prawdopodobnie urzędnicy w uniformach...

zdjecia pojedyncze a1 (5)

 

 

5. Pochód pierwszomajowy SP nr 1 w Żarowie

 


 

 

Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim moment przemarszu przed trybuną honorową Szkoły Podstawowej nr 1, w trakcie uroczystości 1 Maja. Rok nieznany - może ktoś z Was potrafi określić kiedy to było?

zdjecia pojedyncze a1 (6)

 

 

6. Pochód pierwszomajowy SP nr 1 w Żarowie

 


 

 

Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim moment przemarszu przed trybuną honorową Szkoły Podstawowej nr 1, w trakcie uroczystości 1 Maja. Rok nieznany - może ktoś z Was potrafi określić kiedy to było?

zdjecia pojedyncze a1 (7)

 

 

7. Pochód pierwszomajowy SP nr 1 w Żarowie

 


 

 

Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim moment przemarszu przed trybuną honorową Szkoły Podstawowej nr 1, w trakcie uroczystości 1 Maja. Rok nieznany - może ktoś z Was potrafi określić kiedy to było?

zdjecia pojedyncze a1 (8)

 

 

8. Procesja (?) na ul. Krasińskiego w Żarowie

 


 

 

Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim osobliwa, niezbyt liczna procesja, bez księdza. Na czele chłopiec z krzyżem, za nim małe dzieci z kwiatami i wstęgą, kilka dorosłych osób. Jeśli ktoś wie, lub ma pomysł co to za wydarzenie, prosimy o kontakt... Na zdjęciu widzimy ulicę Krasińskiego oraz w kolejności domy nr 3, 5, 6.

zdjecia pojedyncze a1 (9)

 

 

9. Szkoła Podstawowa nr 1 w Żarowie (nieistniejąca)

 


 

 

Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim jedna z klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarowie przy ulicy Armii krajowej 15. Patronem szkoły był Henryk Sienkiewicz, na zdjęciu klasa przystrojona z okazji rocznicy śmierci patrona : zdjęcie na tablicy, popiersie na cokole i wazon z kwiatami, oraz biało czerwona wstęga przy napisie "Patronowi W Hołdzie"

zdjecia pojedyncze a1 (10)

 

 

10. Pałac w Siedlimowicach

 


 

 

Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim fragment pałacu w Siedlimowicach (wejście główne), oraz w prawym dolnym rogu jeden z dwóch lwów strzegących niegdyś wejścia do pałacu. Po 1945 roku lwy zniknęły i mimo to, że próbowano wielokrotnie opisać ich losy, nikt dziś nie jest w stanie wskazać gdzie są.

 

zdjecia pojedyncze a1 (11)

 

 

11. Pałac w Siedlimowicach

 


 

 

Opis :

Zdjęcie przekazał Pan Marek Wąsowski, znajduje się na nim jeden z dwóch lwów strzegących niegdyś wejścia do pałacu w Siedlimowicach. Po 1945 roku lwy zniknęły i mimo to, że próbowano wielokrotnie opisać ich losy, nikt dziś nie jest w stanie wskazać gdzie są.

 

zdjecia pojedyncze a1 (12)

 

12. Sosnówka, Ośrodek Wypoczynkowy "Kukułka"

 


 

Opis :

Zdjęcie z lat 80-tych XX wieku, przedstawiające rodzinę na tle Ośrodka Wypoczynkowego (należącego niegdyś do DZCh "Organika") o nazwie "Kukułka" w Sosnówce niedaleko Jeleniej Góry. Więcej o "Kukułce" znajdziesz w naszym Cyfrowym Archiwum Lokalnym TUTAJ

 

13. Żarów, II Dni Żarowa 1996

 


 

Opis :

Zdjęcie drużyny piłkarskiej Żarowian z II Dni Żarowa w 1996 roku

 

 

C h c e s z   w i ę c e j  ? P r z e k a ż   k o l e j n e   z d j ę c i e . . .

 

 


 

Przygotował : Matthias