Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pożarzysko, OSP - Ochotnicza Straż Pożarna
gmina : Żarów
powiat : świdnicki
województwo : dolnośląskie

 

O historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Pożarzysku możemy przeczytać kilka zdań w monografii Tomasza Ciesielskiego p.t. "Żarów. Historia Miasta i Gminy" :

"Powstała w 1946 r. Wiosną 1949 r. zrzeszonych w niej było 15 osób. O działalności pożarzyskiego OSP zachowały się tylko przypadkowe informacje. W marcu 1973 roku otrzymała od DZCh w darze samochód bojowy. W 1974 r. wybudowano w czynie społecznym basen przeciwpożarowy. W 1999 r. została oddana do użytku nowa remiza z pełnym zapleczem socjalnym i dwoma boksami garażowymi. Jednostka posiadała też nowoczesny sprzęt gaśniczy i odpowiednio wyszkolonych strażaków. Spełniała wszystkie warunki, aby włączyć ją do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Odpowiedni wniosek złożono w 1999 r., a w kwietniu 2001 r. OSP Pożarzysko uroczyście została uznana za jednostkę tworząc KSRG. Kilka tygodni później otrzymała z okazji 55-lecia istnienia nowy sztandar."

Poniższy zbiór fotografii dotyczy OSP Pożarzysko. Wraz z poniższą publikacją, będziemy starać się uzupełnić (rozszerzyć) informacje o strażakach z Pożarzyska. Jeśli posiadasz podobne, dawne zdjęcia strażaków z akcji, uroczystości, zawodów itp., prosimy o ich udostępnienie do niniejszego opracowania, które jest częścią Cyfrowego Archiwum Lokalnego. Wszystkie pamiątki po skopiowaniu oddamy w nienaruszonym stanie.

 

 

Poniższe zdjęcia udostępnił : Łukasz Brańka z Pożarzyska, za co serdecznie dziękujemy...

 

 

1. Zawody w Kalnie, (prawdopodobnie 18 V 1980) od lewej stoją : Zbigniew Śliwa, Zygmunt Wierciński, Mirosław Matuśniak, Zenon Ochęcki, Jan Brańka, Danek Kozłowski, Kazimierz Madera, Jan Zając, Jerzy Kudła.

osp pozarzysko (1)

 

 

 

2. Jeżeli jesteś w stanie opisać to zdjęcie, prosimy o kontakt...

osp pozarzysko (1)

 

 

 

3. Jeżeli jesteś w stanie opisać to zdjęcie, prosimy o kontakt...

osp pozarzysko (1)

 

 

 

 4. Od lewej: Władysław Rębilas, Mieczysław Skoczyński, Marian Mnich.

osp pozarzysko (1)

 

 

 

 5. Przekazanie samochodu gaśniczego STAR 25 "Babka" z DZCH Żarów w roku 1973. Jeżeli jesteś w stanie opisać to zdjęcie, prosimy o kontakt...

osp pozarzysko (1)

 

 

6. Przekazanie samochodu gaśniczego STAR 25 "Babka" z DZCH Żarów w roku 1973. Od lewej stoją : Krysztof Rębilac, Zenon Ochęcki, Zdzisław Kuźma, Andrzej Burblis, Ludwik Majewski, Zbigniew Śliwa, Józef Skoczyński, Jerzy Kudła.

osp pozarzysko (1)

 

 

 

 7. Przekazanie samochodu gaśniczego STAR 25 "Babka" z DZCH Żarów w roku 1973. Jeżeli jesteś w stanie opisać to zdjęcie, prosimy o kontakt...

osp pozarzysko (1)

 

 

 

8. Przekazanie samochodu gaśniczego STAR 25 "Babka" z DZCH Żarów w roku 1973. Jeżeli jesteś w stanie opisać to zdjęcie, prosimy o kontakt...

osp pozarzysko (1)

 

 

 

 9. Przekazanie samochodu gaśniczego STAR 25 "Babka" z DZCH Żarów w roku 1973. Kluczyki odbiera Piot Śliwa.

osp pozarzysko (1)

 

 

 

 10. Przekazanie samochodu gaśniczego STAR 25 "Babka" z DZCH Żarów w roku 1973. Drużyna młodzieżowa do lat 18., Drużyna ta brała m.in. udział w zawodach wojewódkich w Legnicy. Od lewej (dół): Jerzy Ochęcki, Zygmunt Wierciński, Ryszard Brańka, Jan Pomietło.

osp pozarzysko (1)

 

 

 

 11. Zawody w Siedlimowicach, ok. 1988 rok. Jeżeli jesteś w stanie opisać to zdjęcie, prosimy o kontakt...

osp pozarzysko (1)

 

 

 

 12. Zawody w Siedlimowicach, ok. 1988 rok. Jeżeli jesteś w stanie opisać to zdjęcie, prosimy o kontakt...

osp pozarzysko (1)

 

 

 

 13. Praca przy budowie zbiornika przeciwpożarowego w Pożarzażysku rok 1974.

osp pozarzysko (1)

 

 

Jeżeli możesz pomóc rozwijać Cyfrowe Archiwum Lokalne - napisz do nas biuro(at)labiryntarium.pl

 

 

 


Przygotował : Matthias