Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zapytując ludzi o to, czy posiadają w rodzinnych albumach fotografie, które mogłyby wzbogacić kolekcję Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej, najczęściej słyszymy -"nie mam żadnych zdjęć". Wtedy zadajemy pytanie, - "a czy ma Pani/Pan zdjęcie z dzieciństwa na koniku Babica"? Praktycznie zawsze odpowiedź jest twierdząca. Wiemy już, że ludzie wychowywani na Ziemi Żarowskiej w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych, wcześniej lub później upolowani byli przez żarowskiego fotografa Józefa Babica, który prowadził swój zakład przy ul. Mickiewicza 1 w Żarowie aż do początku lat 90-tych XX wieku. Najczęściej Józef Babic wyczekiwał na klientów przy skwerku na przeciw swojego zakładu, lub w okolicy głównego skrzyżowania przy poczcie i istniejącym jeszcze wtedy budynku Marienhaus. Kto by odmówił dziecku frajdy siedzenia na koniku? Mamy też dowody na to, że z konikiem fotografowały się także starsze dzieci, młodzież i nawet dorośli...

 

 

 

 Józef Babic (ur.: 18 lutego 1919 r., zm. 20 stycznia 1995 r.) przed swoim zakładem fotograficzym "Foto-Tempo" przy ul. Mickiewicza w Żarowie (Fotografie z albumu CAZŻ:0104)

album104 (1) album104 (1)

 

 

 

Poniżej prezentujemy kolekcję fotografii wykonanych w Żarowie na przestrzeni wielu lat przez Józefa Babica, na których znajduje się ów słynny konik. Odkryliśmy, że były co najmniej dwa różne koniki...

 

 

 

Kto jeszcze posiada podobne zdjęcie???

 

 

 

 

Konik 35. Mała dziewczynka pozuje do zdjęcia w okolicy skrzyżowania ulic Armii Krajowej i Dworcowej w Żarowie na koniku z Marienhaus i pastorówką (oba obiekty nieistniejące dziś)... (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

Konik 34. Mama z dzieckiem siedzącym na koniku pozują do zdjęcia przy witrynie zakładu fotograficznego Pana Babica przy ulicy Mickiewicza w Żarowie. (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

Konik 33. Kolejny raz udowadniamy, że konikowi Babica nie oparły się także dorosłe osoby. Tutaj zdjęcie wykonane tuż przy wejściu do zakładu fotograficznego Pana Babica przy ulicy Mickiewicza w Żarowie. (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

Konik 32. Mały chłopiec pozuje do zdjęcia na koniku na skwerku przy ulicy Mickiewicza w Żarowie, niemal na przeciw zakłądu fotograficznego Pana Babica. (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

Konik 31. Dwie małe dziewczynki siedzące na koniku pozują do zdjęcia przy witrynie zakładu fotograficznego Pana Babica przy ulicy Mickiewicza w Żarowie.sygnatura: (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

 

Konik 30. Mama z dziećmi siedzącymi na koniku pozują do zdjęcia przy kiosku "Ruch" na przeciw zakładu fotograficznego Pana Babica przy ulicy Mickiewicza w Żarowie. (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

Konik 29. Mały chłopiec pozuje do zdjęcia na koniku na skwerku przy ulicy Mickiewicza w Żarowie, niemal na przeciw zakłądu fotograficznego Pana Babica. (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

Konik 28. Tata z dzieckiem siedzącym na koniku pozują do zdjęcia przy witrynie zakładu fotograficznego Pana Babica przy ulicy Mickiewicza w Żarowie.sygnatura: (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

Konik 27.  Małe dziecko siedzące na koniku pozuje do zdjęcia przy witrynie zakładu fotograficznego Pana Babica przy ulicy Mickiewicza w Żarowie. (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

Konik 26. Dwoje małych dzieci siedzących na koniku pozuje do zdjęcia przy witrynie zakładu fotograficznego Pana Babica przy ulicy Mickiewicza w Żarowie.sygnatura: (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

 

Konik 25. Mama z dzieckiem siedzącym na koniku pozują do zdjęcia przy witrynie zakładu fotograficznego Pana Babica przy ulicy Mickiewicza w Żarowie. (Fotografia z albumu CAZŻ:0150)

cazz0150 (1)

 

 

 

Konik 24. Rodzina pozuje do zdjęcia na skwerku przy ulicy Mickiewicza w Żarowie. Jedno z dzieci siedzi na koniku należącym do Józefa Babica. (Fotografia z albumu CAZŻ:0149)

cazz0149 (21)

Konik 23. Rodzina pozuje do zdjęcia w centrum Żarowa z nieistniejącym dziś Marienhausem w tle. Tutaj bez wątpienia autorem zdjęcia był Józef Babic o czym świadczy konik, którego oblegają dzieci. Fotografię wykonano prawdopodobnie w 1957 roku. (Fotografia z albumu CAZŻ:0113)

album113a (3)

 

 

 

Konik 22. Dziecko pozuje do zdjęcia na słynym koniku Babica. Dzięki temu wiemy, że autorem był Józef Babic a fotografię wykonano w jego zakładzie przy ul. Mickiewicza w Żarowie. Fotografię wykonano prawdopodobnie pod koniec lat 50-tych XX w. (Fotografia z albumu CAZŻ:0113)

album113a (4)

 

 

 

Konik 21. Słynny konik Babica, w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych, prawdopodobnie wszystkie żarowskie dzieci miały wykonane zdjęcie na takim koniku, tu prawdopodobnie połowa lat 60-tych. Zdjęcie wykonano na skwerze przy ul. Mickiewicza w Żarowie na przeciw zakładu Pana Babica (Fotografia z albumu CAZŻ:0104)

album104 (1)

 

 

 

Konik 20. Słynny konik Babica, w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych, prawdopodobnie wszystkie żarowskie dzieci miały wykonane zdjęcie na takim koniku, tu prawdopodobnie połowa lat 60-tych. Zdjęcie wykonano na skwerze przy ul. Mickiewicza w Żarowie na przeciw zakładu Pana Babica (Fotografia z albumu CAZŻ:0104)

album104 (1)

 

 

 

Konik 19. Kobieta i mężczyzna przyłapani zapewne przez Józefa Babica (według opisu na odwrocie) przy ul. Mickiewicza w Żarowie. Dowodem na to, że zdjęcie zrobił Józef Babic niech będzie uwieczniony a zdjęciu po prawej stronie u góry słynny konik... Rok 1962 (Fotografia z albumu CAZŻ:0092)

wrzut22 (1)

 

 

 

Konik 18. Fotografia przekazania przy okazji happeningu fotograficznego zorganizowanego przez Fundację Inicjatywa B z okzaji 101 rocznicy urodzin Józefa Babica, podczas którego mieszkańcy mogli sobie zrobić zdjęcie z innym konikiem... Rodzina z dzieckiem siedzącym na koniku pozuje do zdjęcia przy witrynie zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza. Rok wykonania zdjęcia nieznany, autor Józef Babic (Fotografia z albumu CAZŻ:0085)

album85 (1)

 

 

 

Konik 17. Fotografia przekazania przy okazji happeningu fotograficznego zorganizowanego przez Fundację Inicjatywa B z okzaji 101 rocznicy urodzin Józefa Babica, podczas którego mieszkańcy mogli sobie zrobić zdjęcie z innym konikiem... Dziecko siedzące na koniku pozuje do zdjęcia na skwerze na przeciw zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza. Rok wykonania zdjęcia nieznany, autor Józef Babic (Fotografia z albumu CAZŻ:0085)

album85 (1)

 

 

 

Konik 16. Trzy dorosłe kobiety z konikiem na skwerku na przeciw zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0067)

 

 

 

Konik 15. Dwie dziewczynki na koniku na skwerku na przeciw zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0067)

album67 (1)

 

 

 

 Konik 14. Z konikiem młodzi mężczyźni w zakładzie fotograficznym Józefa Babica przy ul. Mickiewicza (Fotografia z albumu CAZŻ:0057)

 

 

 

Konik 13. Chłopiec na koniku na skwerku na przeciw zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0057)

 

 

 

Konik 12. Z konikiem cała rodzina na skwerku na przeciw zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0056)

 

 

 

Konik 11. Dziewczynka na koniku na przeciw zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza (Fotografia z albumu CAZŻ:0043)

 

 

 

Konik 10. Chłopiec na koniku pomiędzy zakładem fotograficznym Józefa Babica przy ul. Mickiewicza a budynkiem rzeźni przy Krasińskiego (Fotografia z albumu CAZŻ:0043)

 

 

 

Konik 9. Z konikiem młodzi mężczyźni na skwerku na przeciw zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0042)

 

 

 

Konik 8. Na koniku dwoje dzieci pomiędzy zakładem fotograficznym Józefa Babica przy ul. Mickiewicza a budynkiem rzeźni przy Krasińskiego (Fotografia z albumu CAZŻ:0041)

 

 

 

Konik 7. Chłopiec na koniku przed zakładem fotograficznym Józefa Babica przy ul. Mickiewicza 1 w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0041)

 

 

 

Konik 6. Z konikiem młodzi mężczyźni na skwerku na przeciw zakładu fotograficznego Józefa Babica przy ul. Mickiewicza w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0041)

 

 

 

Konik 5. Na koniku przed zakładem fotograficznym Józefa Babica przy ul. Mickiewicza 1 w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0036)

 

 

 

Konik 4. Na koniku przed zakładem fotograficznym Józefa Babica przy ul. Mickiewicza 1 w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0023)

 

 

 

Konik 3. Z konikiem pomiędzy zakładem fotograficznym Józefa Babica przy ul. Mickiewicza a budynkiem rzeźni przy Krasińskiego (Fotografia z albumu CAZŻ:0017)

 

 

 

Konik 2. Na koniku przed zakładem fotograficznym Józefa Babica przy ul. Mickiewicza 1 w Żarowie (Fotografia z albumu CAZŻ:0009)

 

 

 

Konik 1. Koniec lat 50-tych XX wieku, tylko to jedno zdjecie przedstawia wcześniejszego konika i jest dowodem na to, że były co najmniej dwa koniki, w tle nieistniejący Marienhaus w którego miejsce wybudowano Nefryt (Fotografia z albumu CAZŻ:0007)

 

 

 

Kto jeszcze ma zdjęcie z konikiem??? Kto się podzieli??? Prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Labiryntarim.pl

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

 

 


 Przygotował : Matthias