Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Chór CANTATA przy Dolnośląskich Zakładach Chemicznych "Organika"

data powstania: październik 1967 r.

data rozwiązania: brak danych

osiągnięcia: brak danych

kierownik/dyrygent chóru: Józef Mendaka (od 1967)

skład chóru: Stanisław Pochopień, Tadeusz Janas, Stanisław Cieślicki, Zygmunt Iterman, Adam Szydlak, Bacanski, Fryderyk Stączek, Sypniewski, Bolesław Oszajca, Czerwik, Kruk, Śmigielski, Chowicki, Roman Doliński, Szubart, Gawron, Zygmunt Tokarz, Eugeniusz Batko, Smoroń, Julian Sroczyński, Chromy... Potrzebne kolejne imiona i nazwiska członków chóru...

 

 

 

 

 

Pierwszą wzmiankę o Chórze "Cantata" istniejącym przy DZCh "Organika" w Żarowie, przeczytaliśmy w wydanym jednorazowo w czerwcu 1968 roku z okazji "Dnia Chemika" numerze "Chemika Żarowskiego". Gazeta pozyskana została w ramach Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej do społecznego archiwum Żarowian zdeponowanego na Regale Pamięci w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów (on-line zobacz TUTAJ) i dostępna jest do wglądu zawsze w godzinach działania żarowskiej biblioteki. W artykule "Cantata radości" przeczytać możemy:


"Żarów - małe dolnośląskie miasteczko przemysłowe od dłuższego czasu cierpiało na brak społecznej inicjatywy w rowijaniu życia kulturalnego. Mimo tego, że myśl o utworzeiu jakiegoś zespołu nurtowła wiele umysłów potrzeba było sporo czasu aby tacy zapaleńcy jak Stanisław Pochopień, Tadeusz Janas i Stanisław Cieślicki, oraz wielu innych doprowadzili do tego, ze w miesiącu październiku 1967 roku został zorganizowany przy naszym zakładzie chór męski który przyjął nazwę "Cantata". Na dyrygenta chóru zaangażowano Józefa Mendaka, znanego w miejscowym środowisku miłośnika i nauczyciela pieśni chóralnej.
W pierwszej fazie pracy przystąpiono do opracowania łatwiejszych utworów o tematyce ludowej. W związku z zaproszeniem zespołu przez wydział kultury w Świdnicy do wzięcia udziału w powiatowych eliminacjach ogólnopolskiego festiwalu piosenki żołnierskiej, zespół rozpoczął też opracowanie utworów o tematyce wojskowej. Efektem było zajęcie przez zespół pierwszego miejsca w eliminacjach powiatowych i zaklwalifikowanie się do udziału w eliminacjach wojewódzkich.
W marcu bieżącego roku (wyd gazety przyp. red.) zespół dał występ w klubie "Rafio" w Świebodzicach z okazji odbywającego się tam sejmiku działaczy kultury Ziemi Świdnickiej. Warto też odnotować fakt inauguracyjnego występu "Cantaty" na terenie Żarowa, który odbył się w kameralnej atmosferze na wieczorku zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Pierwszym publicznym występem na terenie Żarow była akademia pierwszomajowa. Został więc zrobiony dobry początek i na nastepne występy nie trzeba będzie długo czekać."

żródło : jednodniówka Samorządu Robotniczego DZCh w Żarowie p.t."Chemik Żarowski". Numer wydano z okazji "Dnia Chemika" w 1968 roku, a redagował go zespół w składzie: Bogdan Burzyński, Michał Kołodko (przewodniczący zespołu) Janina Nieruchalska i Jerzy Serwatka. W numerze wszystkie fotografie są autorstwa Włodzimierza Plackowskiego.

 

 

Po tej garstce wiedzy pozostało poszukiwać fotografii, co jak widać niżej udało się, oraz zebrać możliwie największą możliwą ilość informacji od czytelników. Lista pytań jest długa, ale najpierw należy ustalić:

1. W artykule napisane jest "chór męski", zdjęcia przedstawiają chór męski i mieszany. Czy z czasem chór rozwinął się i wstąpiły do niego kobiety pod tą samą nazwą, czy istniał jeszcze inny chór?

2. Czy przez cały czas istnienia chóru jego kierownikiem/dyrygentem był Józef Mendaka, czy zmieniali się ludzie na tym stanowisku?

3. Cały czas istnienia czyli jak długo istniał chór i dlaczego go rozwiązano?

4. Kto przez okres działalności chóru należał do niego - być może trzeba zapytać rodziców, dziadków, którzy pracowali w DZCh "Organika"

5. Występy tak licznego chóru to duże wydarzenie, czy w rodzinnych albumach posiadacie Państwo zdjęcia z jego występów?

 

 

 

Tymczasem przejdźmy do prezentacji fotografii, które możemy obejrzeć dzięki uprzejmości Pań Witosławy Iterman i Alicji Gładyś...

UWAGA!!! Po kliknięciu prawym klawiszem myszy na zdjęcie, można je otworzyć w nowej karcie lub zapisać na dysku, dzięki czemu będzie miało większy rozmiar...

 

 

 

Fot.1. Występ Chóru Cantata z okazji 25-lecia PRL (1969 rok). Do sceny dostawiono dodatkowy podest dla orkiestry a widownia siedzi na numerowanych krzesełkach. Czy zdjęcie wykonano na sali DZCh w Żarowie? 

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.1A - zbliżenie na grupę chórzystów. Po kliknięciu prawym klawiszem myszy na zdjęcie, można je otworzyć w nowej karcie lub zapisać na dysku, dzięki czemu będzie miało większy rozmiar. Może dzięki temu da się rozróźnić osoby.

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.2 - ten sam koncert Chóru Cantata z okazji 25-lecia PRL (1969 rok).

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot. 2A - zbliżenie na grupę chórzystów

chor cantata (1)

 

 

 

 

Fot.3 - ten sam koncert Chóru Cantata z okazji 25-lecia PRL (1969 rok). W środku kłaniający się dyrygent

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.3A - powiększony fragment - kłaniający się dyrygent to Józef Mendaka

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.3B - fragment zdjęcia z członkami orkiestry. Czy poznajecie Państwo po twarzach czy to orkiestra Pana Stefana Istelskiego działająca przy DZCh "Organika"?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.3C - fragment z grupą chórzystów - może uda się rozróżnić twarze?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.4. Chór (tutaj męski) z występem gościnnym w Polanicy Zdrój o czym informuje pieczątka na odwrocie o treści "A. Milka, Polanica Zdrój, Park Zdrojowy" (rok nieznany)

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.4A - zbliżenia na twarze - może ktoś rozpoznaje?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.4B - zbliżenia na twarze - może ktoś rozpoznaje?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.4C - zbliżenia na twarze - może ktoś rozpoznaje?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.4D - zbliżenia na twarze - może ktoś rozpoznaje?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.4 - na odwrocie w dolnym lewym rogu widać słabo odciśniętą pieczątkę

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.5. Chór (tutaj męski) na Dolnośląskim Turnieju Chórów w Legnicy o czym informuje pieczątka na odwrocie. Prawdopodobnie przełom lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Pierwszy raz turniej odbył się w Legnicy w 1967 roku, szybko zdobył rangę ogólnopolską i corocznie odbywa się do dziś...

chor cantata (1)

 

 

 

 

Fot.5A - zbliżenia na twarze - może ktoś rozpoznaje?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.5B - zbliżenia na twarze - może ktoś rozpoznaje?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.5C - zbliżenia na twarze - może ktoś rozpoznaje?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.5D - zbliżenia na twarze - może ktoś rozpoznaje?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.5. Pieczęć na odwrocie zdjęcia z tekstem Dolnośląski Turniej Chórów Legnica i wewnątrz prawdopodobnie ówczesny znak Legnickiego Centrum Kultury

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Powiększona pieczęć na odwrocie zdjęcia nr.5

chor cantata (1)

 

 

 

Dwa poniższe zdjęcia udostępniła do skopiowania Pani Alicja Gładyś, której mama o nazwisku Surówka należała do chóru.

 Fot.6. W drugim rzędzie od góry, patrząc od lewej strony piąta stoi W. Surówka, przed nią stoją panie: Włudyka, Tokarz, Poźniak... Ktoś poznaje inne osoby?

chor cantata (1)

 

 

 

 

 Fot.7.Stoją: druga od prawej Pani Poźniak, w pierwszym rzędzie od prawej kuca Pani Tokarz i obok niej Pan Plackowski... Ktoś poznaje inne osoby?

chor cantata (1) 

 

 

 

 


 Przygotował : Matthias