Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dziś pragniemy zaprezentować kolejny, 121. zbiór w naszym Cyfrowym Archiwum Ziemi Żarowskiej, składający się z trzynastu  (13) fotografii pochodzących z albumu rodzinnego mieszkańca Krukowa, dawniej Żarowa. Większość zdjęć wykonał Pan Franciszek Lichwała, część jego syn Leszek Lichwała. Dziś głównymi tematami dzisiejszej kolekcji poza uwiecznionymi na zdjęciach ludźmi są: staw miejski w Żarowie, oraz widok na okolice stawu w tym ulicę Słowińską...

 

Jak zwykle prosimy o komentarze do fotografii, które pomogą jak najdokładniej określić czas, miejsce, okoliczności i osoby znajdujące się na zdjęciach.

 

 

 

Kopie cyfrowe zdjęć przekazał Pan Leszek Lichwała - za co serdecznie dziękujemy! 

 

 

 

To dzięki Wam rozrasta się Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej, więc bardzo prosimy o więcej takich pamiątek. Wszystkie zdjęcia zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom bez żadnego dla nich uszczerbku. Jest to kolejny zestaw fotografii który trafił w nasze ręce, pozostałe można zobaczyć w dziale Cyfrowe Archiwum Ziemi Żarowskiej w serii "Fotografie Żarowa i okolic z prywatnych albumów", oraz w tematycznych publikacjach TUTAJ. Proszę zwrócić uwagę, ilu ciekawostek możemy dowiedzieć się z takiej dokumentacji zalegającej w Waszych domowych archiwach...

 

 

 

Fot.1. Staw miejski w Żarowie. Jesień, para pozuje do zdjęcia przy pływającym pomoście ze stacją pomp (wiata na końcu), pompującą wodę do DZCh 'Organika". W tle, poza dwoma budynkami należącymi do "Organiki" przy Rybackiej i Krętej, brak jakiejkolwiek zabudowy. Po prawej widoczna nieznacznie wyspa z wbitym słupem telegraficznym(?). Zdjęcie wykonano w drugiej połowie lat 60-tych XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.2. Staw miejski w Żarowie. Zima, pływający pomost ze stacją pomp (wiata na końcu), pompującą wodę do DZCh 'Organika". W tle, poza dwoma budynkami należącymi do "Organiki" przy Rybackiej i Krętej, brak jakiejkolwiek zabudowy. Po prawej widoczna nieznacznie wyspa z wbitym słupem telegraficznym(?). Zdjęcie wykonano w drugiej połowie lat 60-tych XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.3. Dzieci bawiące się nad stawem miejskim w Żarowie, tuż przy pływającym podeście. Zwraca uwagę badzo niski stan wody. Fotografię wykonano na przełomie lat 50.i 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.4. Dzieci bawiące się nad stawem miejskim w Żarowie, tuż przy pływającym podeście (widoczny w tle). Zwraca uwagę badzo niski stan wody. Fotografię wykonano na przełomie lat 50.i 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.5. Dzieci bawiące się nad stawem miejskim w Żarowie, tuż przy pływającym podeście (widoczny w tle). Zwraca uwagę badzo niski stan wody. Fotografię wykonano na przełomie lat 50.i 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.6. Młodzi mężczyźni w zimowej scenerii pozują do zdjęcia nad stawem miejskim w Żarowie. W tle budynki przy ul. Wyspiańskiego, Armii Krajowej, włącznie z fragmentem szpiczastej kaplicy cmentarnej. Koniec lat 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.7. Młodzi mężczyźni w zimowej scenerii pozują do zdjęcia nad stawem miejskim w Żarowie. W tle budynki przy ul. Rybackiej i Krętej. Koniec lat 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.8. Młodzi mężczyźni w zimowej scenerii pozują do zdjęcia nad stawem miejskim w Żarowie. W tle budynki przy ul. Rybackiej i Krętej. Koniec lat 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.9. Młody mężczyzna w zimowej scenerii pozuje do zdjęcia nad stawem miejskim w Żarowie - fotograf ma go za plecami. W tle budynki przy ul. Słowiańskiej. Koniec lat 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.10. Młody mężczyzna w zimowej scenerii pozuje do zdjęcia nad stawem miejskim w Żarowie - fotograf ma go za plecami. W tle budynki przy ul. Słowiańskiej. Koniec lat 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.11. Fotografia wykonana znad stawu miejskiego w Żarowie - fotograf ma go za plecami, w kierunku ulicy Słowiańskiej. Widoczna jest mleczarnia w całej okazałości, oraz budynek nr 24 (późniejsza Skałka) jeszcze nie rozbudowany. Brakuje budynku nr 22, który dziś zasłoniłby mleczarnię. Koniec lat 60. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.12. Młody mężczyzna pozuje do zdjęcia nad stawem miejskim w Żarowie. W tle budynki przy ul. Armii Krajowej okolice byłego EKO. Najprawdopodobniej przełom lat 60. i 70. XX w.

album121 (1)

 

 

 

 Fot.13. Młody mężczyzna pozuje do zdjęcia na Stumetrówce w Żarowie. W tle budynki przy ul. Słowiańskiej, po lewej fragment mleczarni i obok dom nr 19 - obecna siedziba Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, oraz na dalszym planie komin i fragment budynku dawnej makaroniarni (silosy zbożowe). Najprawdopodobniej przełom lat 60. i 70. XX w.

album121 (1)

 

 

 

Kto kolejny otworzy swój album???

 

 

 


Przygotował : Matthias