Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów : niem. Saarau

gmina : Żarów

powiat : Świdnica

województwo : dolnośląskie

 

Uprzejmie dziękujemy Panu Ryszardowi (nazwisko znane redakcji), za udostępnienie do publikacji poniższych zdjęć, pochodzących z rodzinnego archiwum... Bardzo prosimy Państwa o więcej takich niespodzianek. To już drugi zestaw fotografii który trafił w nasze ręce po zdjęciach z Wierzbnej (można je zobaczyć tutaj). Proszę zwrócić uwagę, ilu ciekawostek możemy dowiedzieć się z takiej dokumentacji zalegającej w prywatnych archiwach...

 

Jeden z ówczesnych, powszechnych środków transportu, w tle poczta w Żarowie, ul. Armii Krajowej (kiedyś Armii Czerwonej)

 

Znamy z nazwiska tylko jedną osobę na zdjęciu - krewny Pana Ryszarda. Proszę zwrócić uwagę na to co znajduje się w tle. Widać zamknięty przejazd i przejeżdżający pociąg (między kobietą a mężczyzną), bardziej w lewo budynek nieistniejący dziś (spłonął po wybuchu gazu w latach 80-tych), w jego miejscu stoi szereg bliźniaków z częścią handlową (m.inn. Żabka), bliżej po lewej stronie budynek kina, potem ŻOK-u, dziś Żarowskiej Izby Historycznej, w którym schody są jeszcze od strony ul. Armii Krajowej. Przed wojną mieścił się tam hotel i restauracja.

 
 
Ulica Mickiewicza, procesja idąca z kościoła, po prawej widać nieistniejący już mały park (dziś parking samochodowy)
 
 
 
Ulica Mickiewicza, procesja idąca z kościoła, po prawej widać nieistniejący już mały park (dziś parking samochodowy)
 
 
 
Ulica Mickiewicza, procesja wracająca do kościoła, po prawej widać nieistniejący już mały park (dziś parking samochodowy)
 
 
Czyż nie jest ciekawie rzucić okiem na stare czasy... Być może są tam nasi rodzice, dziadkowie, a może i my sami... Wspomagajcie nas jeśli macie podobne zdjęcia, na których rozróżnić można poszczególne części miast lub wsi...
 

przygotował : Matthias