Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żarów i okolice

gmina : Żarów

powiat : Świdnica

województwo : dolnośląskie

 

Uprzejmie dziękujemy Pani Danucie (nazwisko znane redakcji), za udostępnienie do publikacji poniższych zdjęć, pochodzących z rodzinnego archiwum... Bardzo prosimy Państwa o więcej takich niespodzianek. To już trzeci zestaw fotografii który trafił w nasze ręce po zdjęciach z Wierzbnej (można je zobaczyć tutaj) , oraz Żarowa (można je zobaczyć tutaj). Proszę zwrócić uwagę, ilu ciekawostek możemy dowiedzieć się z takiej dokumentacji zalegającej w prywatnych archiwach...

 

Większość osób uwiecznionych na zdjęciach jest zidentyfikowana.

 


 

Dwie kobiety na motocyklu, ul. Armii Krajowej (Dawniej Armii Czerwonej) w tle widać świetlicę szamotowni, po prawej fragment szkoły

 

W związku z pojawieniem się powyższego zdjęcia, nie milkną głosy znawców motoryzacji. My napisaliśmy, że kobiety siedzą na motocyklu Sokół 1000, jak się jednak okazuje, większość głosów zaprzecza temu. Na dzień dzisiejszy, najmocniejszym typem jest niemiecki Zundapp DB 200, z roku 1940... Oj, odnaleźć go w jakiejś stodole :)

 

Staw Miejski w żarowie, prawdopodobnie przełom lat 50-tych i 60-tych

 

Staw Miejski w Żarowie, datowanie j.w.

 

Prawdopodobnie Staw Miejski w Żarowie datowanie j.w. Będziemy wdzięczni, za potwierdzenie przez kogoś kto pamięta, czy pływało sie wtedy na takich łodziach po stawie.

 

Staw Miejski w Żarowie, koniec lat 70-tych

 

Staw Miejski w Żarowie, koniec lat 70-tych

 

Mrowiny, pałac jeszcze w dobrym stanie, wtedy pod opieką Szamotowni

 

Mrowiny, dzieci z tamtejszej szkoły

 

Grupa umundurowanych mężczyzn przy pałacu w Mrowinach

 

Odnośnie powyższego zdjęcia, mamy wyjaśnienie od Żarowskiej Izby Historycznej : "Grupa umundurowanych mężczyzn przy pałacu w Mrowinach, należała do Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", która była państwową paramilitarną organizacją skupiającą młodzież w wieku 16-21 lat. Starsi mieszkańcy Żarowa pamiętają jak na początku lat 50-tych podczas jednej z zabaw organizowanych w Mrowinach, jeden z młodocianych członków SP, mocno już podpity i awanturujący się został doprowadzony na posterunek MO w Żarowie. Jego koledzy przybyli do miasta w celu jego odbicia i przypuścili swego rodzaju "szturm" na żarowski posterunek, obrzucając okna kamieniami i dobijając się do zawartych drzwi. Sytuację wyratowali wezwani telefonicznie na pomoc milicjanci ze Świdnicy, którzy "puścili serię z km-u" po brukowanej granitową kostką drodze. Awanturujące się towarzystwo przestraszone gwizdającymi kulami uciekło w popłochu - relacja nieżyjącego już naocznego świadka pana Jana Machała, wieloletniego członka Miejsko-Gminnego Koła ZKRPiBWP". Serdecznie dziękujemy za informacje.

 

 

Prawdopodobnie obiekt w Mrowinach, ale nie możemy go namierzyć, może część pałacu

 

Park Miejski w Żarowie koniec lat 70-tych. Nie sądzicie, że czegoś na zdjęciu brakuje?

 

Żarów, skrzyżowanie ulic Armii Krajowej i Dworcowej, w tle widoczny fragment poczty

 

Kościół w Łażanach, baaardzo ciekawe jest to ogrodzenie za mężczyznami...

 

To zdjęcie opublikowałem dlatego, że oddaje klimat wczesnych lat 50-tych, ubiory, fryzury i te wspaniałe wózki.

 

Prawdopodobnie Mrowiny, ale ten motocykl...

 

i kolejny motocykl

 

Niespodzianka w albumie Pani Danuty, dwa zdjęcia z pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim

 

 

Dziękujemy serdecznie Pani Danucie, za udostępnienie swojego rodzinnego albumu. Upublicznienie takich zbiorów, pozwala odtworzyć często zapomnianą historię naszego miasta i gminy.

 


Przygotował : Matthias, fotografie z prywatnego albumu Pani Danuty