Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zamek Bolczów : niem. Bolzenschloss, później Bolkoschloß, Bolzenstein

gmina : Janowice Wielkie

powiat : jeleniogórski

województwo : dolnośląskie

(50.860977, 15.912070)


Zamek Bolczów to przepiękna ruina z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, niedaleko Janowic Wielkich w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m. Szlak jest dość wymagający, ale na tyle krótki, że wchodzą tam także dzieci. Nawet jeśli nie będą chciały wejść, można wziąć je na barana - klimat jaki oferuje otoczenie zamku warte jest takiego wysiłku ;) Na miejscu można zrobić sobie pieczenie kiełbasek lub grilla, z zachowaniem oczywiście ostrożności przed zaprószeniem pożaru.


Zamek Bolczów - kiedyś


Stacja Janowice Wielkie - tym razem wycieczka pociągiem - była frajda


Janowice Wielkie witają


Budynek dworca kolejowego w Janowicach Wielkich


I tamtejsza ciekawostka - Aleja jarząbu szwedzkiego - od dworca w kierunku południowym prowadzi aleja (ul. Wojska Polskiego) wysadzana dwoma rzędami rzadkiego jarzębu szwedzkiego. Rośnie tu 106 egzemplarzy tych drzew, w wieku ok. 90 lat, o wys. 15 m. W stanie dzikim jarząb szwedzki rośnie w Polsce tylko na Pomorzu Środkowym, osiągając tam południową granicę swego zasięgu








Ale my myślimy już wyłącznie o zamku


Przed nami nieco ponad pół godziny drogi z dziećmi










Dzieci tuptają dzielnie







Leśne strumyki bardzo się podobały, tym bardzie gdy można się było potaplać dla ochłody




Już widać zamek wśród gęstych zarośli



Zamek Bolczów


Powstanie zamku w roku 1375 przypisuje się dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów. Budowniczy zamku Clericus Bolze popierał ruch husycki, a Bolczów stał się gniazdem raubritterów. W pierwszej połowie XV wieku zniszczony podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan z husytami. Po zniszczeniach wojennych zamek został odbudowany dopiero w latach 1517-1518 prawdopodobnie przez Hansa Dippolda von Burghaus. Powstał wtedy dziedziniec, a w południowym narożniku wzniesiono wieżę obronną, zaś w murach umieszczono szereg strzelnic. Zamek kolejno zmieniał właścicieli – w latach 1537-1543 należał do Justusa Decjusza z Krakowa, dworzanina i sekretarza króla polskiego Zygmunta Starego[1]. W latach 1520-1550 ponownie rozbudowano zamek, między innymi wzniesiono, wysunięty przed wieżę bramną, kamienny mur oraz zbudowano basteję, suchą fosę, przystosowano także mury do broni artyleryjskiej poprzez wykonanie strzelnic kluczowych. Prace kontynuowano do 1550 r. W 1562 r. zamek wraz z Janowicami i Miedzianką przechodzi na własność braci Hansa i Franza Heilmannów. Prawdopodobnie na początku XVII w. Daniel Schaffgotsch, ówczesny właściciel Janowic zlecił dalsze prace na zamku. Kolejne przekształcania nastąpiły wskutek działań wojny trzydziestoletniej. W 1645 r. został zajęty przez Szwedów, którzy opuszczając zamek w grudniu tego roku podpalili zabudowania mieszkalne. Od tego czasu Bolczów pozostaje w ruinie. Zainteresowanie turystyką w połowie XIX w. (w 1824 gościł tu Fryderyk Wilhelm III) spowodowało, że zamek z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode został poddany w 1848 r. pracom rekonstrukcyjnym, mieściła się w nim, zbudowana na starych fundamentach, niewielka gospoda w stylu szwajcarskim. Po wojnie w budynku gospody mieściło się schronisko turystyczne, które z czasem uległo dewastacji. Obecnie zamek jest własnością Lasów Państwowych, oddaną w użytkowanie Stowarzyszeniu „Mieszkańcy Gminie” z Mniszkowa. Zamek wchodzi w skład powstałego w 2008 r. Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.


Zamek Bolczów brama główna


Mapa turystyczna okolicy usytuowana przed zamkiem


Zdobywamy



Na terenie zamku jest sporo zakamarków, dlatego jest co tam robić, zapraszamy na wspólny spacer po zamkowych kątach













































































































Rzut zamku


Tablica informacyjna przed zamkiem przypomina jego historię





Do zobaczenia - zejście zawsze jest łatwiejsze (nogi mimo to też dostają po mięśniach)


Opuszczamy już Rudawski Park Krajobrazowy


Przy okazji, uwieczniliśmy perony w Janowicach Wielkich w trakcie remontu


Peron drugi już gotowy, ale jak widać pierwszy jeszcze w proszku


Materiały są, ciężki sprzęt jest, sprawy pójdą szybko


Serdecznie polecamy odwiedzenie tego zamku, tym bardziej, że mimo sezonu wakacyjnego ludzi było tam bardzo mało


 


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias