Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Łomnica : niem. Lomnitz

gmina : Mysłakowice

powiat : jeleniogórski

województwo : dolnośląskie

współrzędne geograficzne : (50.876489, 15.808661)

Pałac w Łomnicy

Jednym z pięknych elementów malowniczej mozaiki jaką jest Dolina Zamków i Pałaców w okolicy Jeleniej Góry jest niewątpliwie zespół pałacowy w Łomnicy. Choć sąsiaduje bezpośrednio z bardziej znanym pałacem w Wojanowie jest równie interesującym miejscem do spędzenia weekendu, a oferuje bardziej intymny i niezwykły klimat.

Wieś wzmiankowana jest już w XIV wieku. Pierwsi znani właściciele wymieniani są do 1366 roku Hans von Schilde oraz Nitsche von Erdmannsdorf. Od roku 1391 majątek należał do rodziny von Zedlitz. Od połowy wieku XVII należał do rodziny de Thomagnin. To ona wybudowała obecny Pałac, a jako architekta przypuszcza się, że był nim śląski architekt Martin Frantn. Sławę Łomnica zawdzięcza także produkcji lnu za czasów Christiana Menzla, znanego kupca śląskiego w okresie  od 1738 do 1811. Obecni właściciele to rodzina von Küster, którzy byli jej właścicielami od 1835 roku. Przebudowali oni pałac w stylu klasycystycznym i założyli park krajobrazowy. Mieszkali tu do końca wojny. W 1991 roku rodzina odkupiła od Państwa ruinę pałacu. W odbudowie pomagali liczni entuzjaści tego miejsca. O perypetiach odbudowy tego miejsca opowiada właścicielka w wywiadzie na  stronie: TUTAJ

Obecny pałac pochodzi z 1720 roku i był wybudowany w stylu barokowym. Nazywany jest Dużym Pałacem w opozycji do drugiego obiektu jakim jest wzniesiony w 1804 roku Mały Pałac  umiejscowiony bardziej w ogrodzie. Zawdzięczamy go rodzinie Menzel. Do kompleksu należy także piękny folwark, oferujący zaplecze dla organizacji imprez różnego rodzaju, których zresztą w Łomnicy nie brakuje.

W Dużym Pałacu znajduje się Muzeum, natomiast Mały Pałac stanowi zaplecze hotelowe. Za nim znajduje się piękny park angielski ,który wraz  z parkiem pałacu Wojanów tworzy spójną całość. Projekt założenia parkowego przypisuje się Peterowi Josephowi Lenne. Typowy jest dla niego wybór roślin, sposób ich komponowania. Należał do najznakomitszych architektów epoki. Szum rzeki Bóbr wprowadzi każdego w relaksujący nastrój i pozwoli oczarować się temu miejscu. Klimatu dopełnia oryginalny odrestaurowany ogród kuchenny, który można zwiedzić, a służy i dziś restauracjom pałacowym jak dawniej właścicielom.

Pałac i Folwark Łomnica to - jak głosi ulotka reklamowa -"Żywe Muzeum  Śląskiego Dworu", co osobiście potwierdzam i życzę miłych wrażeń i doznań z odwiedzenia tego miejsca.

Łomnica, pałac

By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52965777

Łomnica, pałac

By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52965783

Zwiedzamy otoczenie pałacu

 

Zwiedzamy wnętrza pałacu

Ogród Kuchenny :

Folwark :


Opracował: Chistophorus

zdjęcia : Jacek Halick (Wikipedia),  Christophorus,

źródła: http://www.palac-lomnica.pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_%C5%81omnicy

foldery reklamowe Pałacu w Łomnicy